Pensylwania

poleć serwis drukuj
Prezentacji wystawy...

W Amerykańskiej Częstochowie można obejrzeć wystawę z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

08-30-2018

Wystawa na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL) w Amerykańskiej Częstochowie została otwarta w niedzielę 26 sierpnia 2018 r. Prezentacji wystawy dokonali przedstawiciele uniwersytetu, którzy przybyli do Sanktuarium w Doylestown na Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej: ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Anna Tarnowska-Waszak, Dyrektor Uniwersytetu Otwartego KUL.

Ekspozycja przedstawia stuletnie dzieje jednego z najważniejszych uniwersytetów w najnowszej historii naszej ojczyzny. Utworzenie Uniwersytetu Lubelskiego należało do jednego z pierwszych dzieł wolnych Polaków po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. KUL był także pierwszą uczelnią, która podjęła na nowo działalność po II wojnie światowej na ziemiach polskich. Warto także dodać że przez ponad 20 lat ks. Karol Wojtyła, późniejszy kardynał i Metropolita Krakowa, a od 1978 r. papież Jan Paweł II, pracował jako wykładowca tego uniwersytetu, a następnie jako kierownik Zakładu i Katedry Etyki na Wydziale Filozofii. Po śmierci Jana Pawła II władze uniwersytetu, oddając hołd swojemu wielkiemu profesorowi, zmieniły nazwę uczelni na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Wystawa znajduje się w sanktuarium, w budynku Visitor Center. Jej treść jest dwujęzyczna: w języku polskim i angielskim. Warto zapoznać się przez tą wystawę z niezwykle bogatą historią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com