Pensylwania

poleć serwis drukuj
Kadeci Pułaskiego w...

W 73. rocznicę Powstania Warszawskiego w Amerykańskiej Częstochowie kadeci oddali hołd powstańcom

08-01-2017

W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania w niedzielę, 30 lipca, już po raz kolejny, odbyły się uroczystości z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody te organizowane są przez Kadetów Pułaskiego z Nowego Jorku, pod wodzą Jarosława Wojno.

Kadeci z Nowego Jorku do kontynuowania tych uroczystości zostali namaszczeni w 2010 roku przez pułkownika Bruno Marka Nadolczaka, ps. „Piast” i „Serb” – oficera Wojska Polskiego II RP, żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, cichociemnego, działacza polonijnego. Płk. Nadolczak zmarł 11 września 2010 roku.

Na cmentarzu, w części weterańskiej, na mogiłach żołnierzy-powstańców oraz w innych miejscach pamięci złożono wiązanki kwiatów. Wydarzenia na cmentarzu poprzedziła msza święta koncelebrowana między innymi przez ojca przeora Krzysztofa Drybkę. Przeor podczas homilii przypomniał o heroicznej walce rodaków i o tym, że w obronie ojczyzny składali największą ofiarę – swoje życie.

W wydarzeniach na cmentarzu oraz w mszy św. uczestniczyli również członkowie Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego.

Sanktuarium, znane również jako Amerykańska Częstochowa, posiada replikę obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz serce premiera Polski, Ignacego Jana Paderewskiego. W najbliższą niedzielę, 6 sierpnia, obchodzony będzie tutaj Dzień Żołnierza Polskiego. Wydarzenie to zawsze przyciąga wielu rodaków. Uczestniczą w nim przedstawiciele polskich władz i wojska. Podobnie będzie i w tym roku. Przybędzie m.in. senator Anna Maria Anders, córka generała Andersa. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Husarza.

Tadeusz Antoniak

wróć

Fotorelacje

XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy

W niedzielę 1 lipca odbyła się XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy. Pielgrzymka każdego roku gromadzi słuchaczy i sympatyków Radia Maryja za oceanem – w USA i Kanadzie. Tegorocznemu modlitewnemu spotkaniu w Doylestown, PA towarzyszyło hasło: „Polska miłością wskrzeszona”. Nawiązywało ono do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com