Pensylwania

poleć serwis drukuj

40. wystawa sztuki im. Adama Styki w Amerykańskiej Częstochowie

09-11-2018

Laureat I nagrody...
„Nocturne” – obraz...
Swoje prace na...
Wicekonsul Mateusz...
Zdobywca 3. miejsca...
Zygmunt Sawosko na...

W niedzielę, 26 sierpnia, w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA, odbyło się oficjalne otwarcie 40. wystawy sztuki im. Adama Styki, połączone ze sprzedażą dzieł.

Jubileuszowa wystawa

Organizatorem wystawy, jak każdego roku, było Stowarzyszenie Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii (Polish Heritage Society of Philadelphia) przy wsparciu Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej (American Council for Polish Culture – ACPC) i we współpracy z ojcami paulinami, kustoszami Sanktuarium w Doylestown.

Na tegorocznej wystawie swoje prace zaprezentowało 27 artystów z Nowego Jorku, New Jersey i Pensylwanii. Tematyka była bardzo zróżnicowana, od klasycznych pejzaży do sztuki abstrakcyjnej, zaprezentowana została nawet szopka krakowska, którą wykonał Dave Motak. Dokonując oficjalnego otwarcia wystawy, Jean Joka, prezydent Stowarzyszenia Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii, powitała wszystkich gości, wśród których był wicekonsul z konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku Mateusz Gmura oraz konsul honorowa RP w Filadelfii Deborah Majka. Następnie ogłoszone zostały nazwiska autorów najlepszych, nagrodzonych lub wyróżnionych dzieł. Prezentacji autorów zwycięskich prac dokonała Marie Hejnosz, dyrektor wystawy, wraz z wicekonsulem Mateuszem Gmurą.

Nagrody i wyróżnienia

Pierwsza nagroda w wysokości 500 dolarów trafiła do Piotra Wirkijowskiego, za obraz pt. „Volyn”, nawiązujący do zbrodni popełnionych na ludności polskiej na Ukrainie. Fundatorem nagrody była Amerykańska Rada Kultury Polskiej. Drugie miejsce zdobył Justin Jedrzejczyk za obraz pt. „Nocturne”, laureatem III nagrody został Eric Armusik, który na płótnie przedstawił męczeńską śmierć św. Jana Chrzciciela. Nagroda im. Emilii Piaseckiej powędrowała do Marka Wojtowicza.

Prawdziwym precedensem było przyznanie w tym roku aż siedmiu wyróżnień. Otrzymali je: John Kazary „Runners on Your Mark”, Steve Zazenski „Country Summer”, Fred Place „Slyder Farm”, Brian Oliver „Stockton Bridge”, Robin Crowley „Breakfast at Pearls”, Eugene Maziarz „Landscape III” i Bridget Lokay-Warne „Beyond”.

Goście podziwiający ekspozycję po zakończeniu części oficjalnej mieli też okazję do spotkania z artystami przy przekąskach i lampce wina. Wystawa była otwarta także podczas dorocznego Polsko-Amerykańskiego Festiwalu w Amerykańskiej Częstochowie.

Osoby zainteresowane prezentacją swoich prac za rok mogą znaleźć więcej informacji na stronie internetowej ACPC: www.polishcultureacpc.org w zakładce Competitions.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, JLS


Adam Styka był polskim malarzem, pochodzącym z rodziny artystycznej (jego ojciec, Jan Styka był współautorem „Panoramy Racławickiej”, a brat Adama, Tadeusz Styka, był także malarzem i portrecistą). Wiele dzieł namalowanych przez rodzinę Styka znajduje się w klasztorze paulinów oraz w Muzeum Sanktuarium w Doylestown, PA. Adam Styka jest pochowany na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie, w Alei Zasłużonych.

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com