Pensylwania

poleć serwis drukuj
Na placu...

53. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie: wielkie święto polskiej historii i kultury

09-16-2018

Po raz 53. w Amerykańskiej Częstochowie odbył się Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal tradycyjnie trwał przez pięć dni, a zabawa rozłożona była na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku przypadło to na dni 1, 2, 3 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend – 8 i 9 września. Tegoroczny festiwal zgromadził na terenie Sanktuarium ponad 22,000 ludzi.

Wieloletnia tradycja

Początki tego wydarzenia sięgają roku 1966, kiedy to w obecności rzeszy pielgrzymów oraz wielu dygnitarzy kościelnych i państwowych (obecny wówczas był m.in. prezydent USA Lyndon B. Johnson oraz kardynał John Król, Arcybiskup Filadelfii) poświęcono kościół w Doylestown. Wówczas wolontariusze Sanktuarium wraz ze swoimi rodzinami zorganizowali skromny piknik, który miał wspomóc utrzymanie Amerykańskiej Częstochowy. Z upływem lat piknik ten przerodził się w świetnie zorganizowany doroczny festiwal, który gromadzi tysiące ludzi (w 1984 r. na festiwal przybył także prezydent Ronald Reagan), pragnących poznać polską kuchnię, kulturę i tradycje lub nostalgicznie powrócić do swoich korzeni. Wydarzenie to organizowane jest przez Komitet Festiwalowy złożony z wolontariuszy i przyjaciół Amerykańskiej Częstochowy wraz z ojcami i braćmi paulinami.

Artystyczne występy

Na placu festiwalowym na wszystkich odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji. Na licznie rozstawionych kramach można było zaopatrzyć się w pamiątki i towary przywiezione prosto z Polski. Szczególną popularnością cieszyły się koszulki z elementami patriotycznymi oraz barwami narodowymi. Część placu festiwalowego, od strony Ogrodu Różańcowego, zajmował park rozrywki z karuzelami, kolejkami górskimi oraz innymi atrakcjami dla dzieci i młodzieży.

Na dużej scenie pod pawilonem oraz na scenie w „Polskiej Wiosce” można było podziwiać występy zespołów muzycznych i tanecznych. W tym roku na festiwalu wystąpiły takie zespoły jak „Golden Tones”, „No Problem”, „Nova Dance Band”, „Polish American String Band”, „John Góra Band”, „Jimmy Sturr” oraz wiele innych. Na festiwalowej scenie wystąpił także zespół muzyczny złożony z dzieci z Polskiej Szkoły przy Amerykańskiej Częstochowie. Niewątpliwą gwiazdą tegorocznego festiwalu był Andrzej Rosiewicz, znany polski piosenkarz, który jest autorem kultowych utworów takich jak: „Chłopcy radarowcy”, „Najwięcej witaminy” czy też „Czterdzieści lat minęło”. Swoimi piosenkami oraz poczuciem humoru zachwycił festiwalową publiczność. Na festiwalu wystąpiły także zespoły tańca ludowego takie jak „P.K.M – Polskie Kółko Miedzykolegialne” z Filadelfii oraz „Ojczyzna” z Baltimore. Na scenie odbywały się też pokazy polskich obrzędów związanych m.in. z obchodami tradycyjnych dożynek oraz polskiego wesela.

Spotkanie z historią

Na placu festiwalowym, za „Polską Wioską”, znajdowały się namioty licznie zgromadzonych grup historyczno-rekonstrukcyjnych. Większość z nich reprezentowała XVII wiek, a największą z nich stanowiła grupa „The Banner of Jasna Gora”. W czasie festiwalu można było oglądać pokazy walki, strzelectwa, szermierki oraz nawet jazdy konnej z ich udziałem. Każdego roku powiększa się też grupa rekonstrukcyjna, która przedstawia okres II wojny światowej.

Główną część placu festiwalowego wypełniały oczywiście budki z tradycyjnym polskim jedzeniem. Nie mogło zabraknąć takich specjałów jak: gołąbki, pierogi, kiełbasa, bigos, placki ziemniaczane i wiele innych potraw. Były także polskie lody, kolorowa wata cukrowa oraz „funnel cake”. Spragnieni bardziej wyszukanych smaków mogli udać się do „Polskiej Wioski”, gdzie znajdował się domek Polskiej Szkoły, w którym serwowano tradycyjny smalec, ogórki oraz naleśniki i ciasta. Nie mogło także zabraknąć znanego na całym świecie polskiego piwa. W tym roku nowością była możliwość degustacji polskiej wódki. Można było degustować różne rodzaje i gatunki tego trunku oraz poznać bogatą historię i tradycje z nim związane.

Wspólne świętowanie

W tym czasie w Amerykańskiej Częstochowie nie zabrakło także wydarzeń duchowych. Każdy dzień festiwalowy rozpoczynany był modlitwą oraz codziennie sprawowana była eucharystia. Bardziej uroczysty wymiar miała msza święta odprawiona w niedzielę, 2 września, na której zgromadziło się wielu wiernych, przybyłych z Nowego Jorku i New Jersey w pielgrzymkach autokarowych zorganizowanych przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową. Msza święta w języku kreolskim, dla wiernych narodowości haitańskiej, także zgromadziła kilkuset pielgrzymów w dolnej Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Wiele innych zorganizowanych grup i indywidualnych gości przybyło w dwa pierwsze weekendy września z różnych stanów USA, aby doświadczyć, zobaczyć i posmakować kawałka polskiej tradycji i kultury w Amerykańskiej Częstochowie.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,971.html

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com