Pensylwania

poleć serwis drukuj
Minister Błaszczak...

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził Amerykańską Częstochowę

09-30-2018

W niedzielę, 16 września, Amerykańską Częstochową odwiedził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Minister przybył do Domu Matki w Doylestown, PA z prywatną pielgrzymką, przy okazji swojej wizyty w USA. Towarzyszyli mu współpracownicy z ministerstwa oraz attache obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie gen. bryg. Cezary Wiśniewski.

Minister Błaszczak rozpoczął swoją wizytę od odwiedzenia cmentarza w Amerykańskiej Częstochowie, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem „Husarza” oraz na grobie generała Witolda Urbanowicza, dowódcy Dywizjonu 303, który spoczywa w wojskowej części cmentarza w Duchowej Stolicy Polonii. Zapalił także znicze ku pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar smoleńskich oraz pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Następnie minister zwiedził sanktuarium oraz muzeum. Szczególne zainteresowanie pana ministra wzbudziły pamiątki po weteranach II wojny światowej, których Polonia pozostawiła w Amerykańskiej Częstochowie tak wiele.

Przewodnikiem podczas zwiedzania był o. Tadeusz Lizińczyk, prowincjał zakonu paulinów w USA, który na koniec wizyty odprawił mszę świętą w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, w której uczestniczyła cała delegacja. Podsumowując swoją wizytę, minister Mariusz Błaszczak szczególnie podkreślił pamięć historyczną, która jest tak pieczołowicie kultywowana w sanktuarium w Doylestown. W księdze pamiątkowej napisał: „Z troską o naszą wspólnotę narodową, ale zarazem z nadzieją wynikającą z zawierzenia Polski Matce Boskiej Królowej naszej Ojczyzny, z serdecznym Bóg zapłać dla Ojców Paulinów za modlitwę i za pamięć o naszej pięknej historii”.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com