Pensylwania

poleć serwis drukuj
Minister Błaszczak...

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził Amerykańską Częstochowę

09-30-2018

W niedzielę, 16 września, Amerykańską Częstochową odwiedził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Minister przybył do Domu Matki w Doylestown, PA z prywatną pielgrzymką, przy okazji swojej wizyty w USA. Towarzyszyli mu współpracownicy z ministerstwa oraz attache obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie gen. bryg. Cezary Wiśniewski.

Minister Błaszczak rozpoczął swoją wizytę od odwiedzenia cmentarza w Amerykańskiej Częstochowie, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem „Husarza” oraz na grobie generała Witolda Urbanowicza, dowódcy Dywizjonu 303, który spoczywa w wojskowej części cmentarza w Duchowej Stolicy Polonii. Zapalił także znicze ku pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar smoleńskich oraz pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Następnie minister zwiedził sanktuarium oraz muzeum. Szczególne zainteresowanie pana ministra wzbudziły pamiątki po weteranach II wojny światowej, których Polonia pozostawiła w Amerykańskiej Częstochowie tak wiele.

Przewodnikiem podczas zwiedzania był o. Tadeusz Lizińczyk, prowincjał zakonu paulinów w USA, który na koniec wizyty odprawił mszę świętą w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, w której uczestniczyła cała delegacja. Podsumowując swoją wizytę, minister Mariusz Błaszczak szczególnie podkreślił pamięć historyczną, która jest tak pieczołowicie kultywowana w sanktuarium w Doylestown. W księdze pamiątkowej napisał: „Z troską o naszą wspólnotę narodową, ale zarazem z nadzieją wynikającą z zawierzenia Polski Matce Boskiej Królowej naszej Ojczyzny, z serdecznym Bóg zapłać dla Ojców Paulinów za modlitwę i za pamięć o naszej pięknej historii”.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com