Pensylwania

poleć serwis drukuj

Dzień Skupienia w Amerykańskiej Częstochowie

10-04-2018

Grupa pedagogów...
Wspólne zdjęcie z...
Nauczycieli...
Wsłuchani -...
Odwiedziny grobów...
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
O. Dominik...

Duchowa stolica Polonii na amerykańskiej ziemi już od 12 lat rokrocznie gości nauczycieli polonijnych ze wschodniego wybrzeża Ameryki. Rekolekcje dla nauczycieli po raz pierwszy poprowadził o. Bartłomiej w 2006 roku, potem przez wiele lat duchowym przewodnikiem pedagogów był o. Dominik Libiszewski, który zaplanował i poprowadził również pierwszy raz jednodniowy spotkanie – Dzień Skupienia pt. „2+2=MIŁOŚĆ”

Pierwszą konferencję, która odbyła się w niedzielę 30 września, poprowadził gość z Polski, pedagog oraz tzw. street worker z Łodzi, chuligan, który wyrwał się z piekła, i założyciel „Fundacji Młodzi dla Młodych” – Dobromir Makowski. Zwięźle, trafnie i klarownie przedstawił filozofię „Siedmiu dziesiątek życia”, posługując się faktami i w oparciu o statystyki odniósł się do czynników oraz ludzi i otoczenia, które modelują kolejne dziesiątki życia dzieci i młodzieży, a nawet dorosłych. Uzmysłowił wielu z nas, jak ważna jest rola rodzica i nauczyciela, szczególnie w środowisku, gdzie technologia i jej możliwości niekiedy onieśmielają i zatrzymują nasze pokolenie, a powinny skłaniać do dokształcania i „odrabiania pracy domowej”.

O 12:30 wszyscy wspólnie modlili się na mszy św., potem, w czasie obiadu, był czas na rozmowę, wymianę doświadczeń, spotkania z zakonnikami, zakupy i w końcu na spacer i modlitwę na cmentarzu. Symboliczny znicz i „Wieczne odpoczywanie”, refleksja i wspomnienia o tych koleżankach i kolegach, którzy jeszcze niedawno byli razem z nami, pozwoliły się zatrzymać i może niekiedy przewartościować cele.

Ostatnia konferencja była refleksją i uzmysłowieniem, że cele i zamierzenia mogą być realizowane tylko w zgodzie z samym sobą i z Panem Bogiem, że miłość, przebaczenie oraz zrozumienie samego siebie są możliwe przez Słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym, a przewodnikiem na tej drodze jest sam Bóg.

W Dniu Skupienia zorganizowanym przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce wzięło udział 52 nauczycieli z New Jersey, Pensylwanii, Nowego Jorku i Connecticut. Nauczycieli niezmiernie ucieszyło spotkanie z o. prowincjałem Tadeuszem Lizińczykiem, kapelanem CPSD, niestety był to też czas pożegnania z o. Dominikiem, który od 1 października podjął pracę w Summerfield, diecezja Orlando, na Florydzie. Rozjeżdżając się do domów uczestnicy wspominali dzień modlitwy i kontemplacji, optymistycznie patrząc w przyszłość. Ziarno zostało zasiane…

Kolejny Dzień Skupienia w Amerykańskiej Częstochowie odbędzie się 20 stycznia 2019 r.

Anna Tracz


Świadectwa:

Kinga: Świadectwo Dobromira powinno być wysłuchane przez jak największą grupę młodzieży i rodziców. Dzień pełen był przemyśleń i refleksji.

Dorota: Naładowałam duchowe akumulatory, aby w nowy roku szkolnym być jeszcze lepszym nauczycielem. Dzisiaj dowiedziałam się, że jako nauczyciel też mam zadanie domowe, które muszę odrobić, żeby móc wymagać od swoich uczniów, najpierw wymagam od siebie. Dziękuję za wspólnie spędzony czas rekolekcji, które utwierdziły mnie w tym, że to co robię ma sens. Uważam, że musimy się razem wspierać, bo stoją przed nami – nauczycielami – niełatwe wyzwania. Abyśmy umieli sprostać tym zadaniom, potrzebujemy takich dni skupienia.

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com