Pensylwania

poleć serwis drukuj
Pogrzeb pułkownika...

„Wierny” odszedł na wieczną wartę

10-18-2018

W sobotę, 13 października, w Amerykańskiej Częstochowie odbył się pogrzeb pułkownika Józefa Zawitkowskiego, pseudonim „Wierny”.

Uroczysta ceremonia

Msza św. celebrowana była w pięknej, drewnianej kaplicy znajdującej się na cmentarzu. Wśród przybyłych na uroczystość gości, oprócz członków rodziny, był zastępca Attache Obrony w Waszyngtonie płk Michał Sprengel, przedstawiciele organizacji weterańskich (SWAP Pl. 12 i 81 – Okręg 10 z kom. Tonim Płotka na czele), Kadeci Pułaskiego (kom. Stanisław Bańkowski), członkowie Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego i organizacji wchodzących w skład komitetu – Kluby Gazety Polskiej z Filadelfii, New Jersey i Nowego Jorku, Reduty Dobrego Imienia – USA, którą reprezentował Jacek Szklarski, Rodzin Radia Maryja (Adam Stępień) i innych organizacji patriotyczno-niepodległościowych. Mszę św. celebrował zastępca przeora z Amerykańskiej Częstochowy ojciec Jan Michalak. Warto wspomnieć, że dowódca oddziału, w którym walczył płk „Wierny”, Franciszek Przysiężniak, nosił właśnie pseudonim: „Ojciec Jan”.

Wierny Bogu i ojczyźnie

W homilii wygłoszonej w czasie mszy św. pogrzebowej ojciec Jan wspominał wojenne losy zmarłego, będącego ostatnim żołnierzem ze swojego oddziału, który odszedł na wieczna wartę. Ojciec Jan w sposób szczególny podkreślił udział śp. pułkownika Zawitkowskiego w największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich podczas II wojny światowej – Bitwie na Purytowym Wzgórzu. Walki toczyły się od 9 do 25 czerwca w 1944 roku w Lasach Janowskich i w Puszczy Solskiej. W dalszej części kazania ojciec Jan mówił o realizowaniu przez zmarłego hasła: Bóg – Honor – Ojczyzna. Po nabożeństwie żałobnym głos zabrał płk Michał Sprengel, który odczytał list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, zawierający między innymi podziękowania dla śp. płk. Zawitkowskiego za służbę dla ojczyzny przez całe jego życie. Następnie głos zabrał Tadeusz Antoniak (Komitet Smoleńsko-Katyński i Klub Gazety Polskiej – Filadelfia oraz SWAP Pl. 12), który pożegnał płk. „Wiernego” w imieniu organizacji patriotyczno-niepodległościowych obecnych na uroczystości. Tadeusz Antoniak mówił o tragicznym losie pokolenia „Kolumbów”, który reprezentował Józef Zawitkowski. Pokolenia, które w normalnych czasach powinno było się uczyć, studiować, pracować, zakładać rodziny… Oni jednak „rzucili swój życia los na stos…”. Podkreślił również, że wybór pseudonimu nie był przypadkowy – „Wierny” Bogu i ojczyźnie, następnie zaznaczył, że pułkownik był również żołnierzem II Konspiracji, za co był więziony w ubeckich kazamatach, a wyjazd do USA w 1966 r. był spowodowany prześladowaniami, których doświadczyła cała rodzina Zawitkowskich w czasach PRL. Warto też podkreślić, że brat zmarłego, śp. Jan Zawitkowski pseudonim „Jonas”, został zamordowany przez komunistów w 1946 r. Tadeusz Antoniak przekazał również kondolencje w imieniu Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego, wicekonsula Mateusza Gmury oraz dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. Karola Nawrockiego, a na koniec swojego wystąpienia wręczył synowi zmarłego – Janowi –  w imieniu Okręgu 10. SWAP polska flagę.

Ostatnie pożegnanie

Po mszy św. kondukt żałobny z urną z prochami, czapką rogatywką i szablą oficerską niesioną przez członków rodziny (dzieci) przemieścił się na cmentarz weterański, gdzie odbyła się ceremonia złożenia prochów do grobu. Grób bohatera znajduje się w bardzo symbolicznym miejscu, pomiędzy pomnikami „Husarza” – poświęconego ofiara ludobójstwa katyńskiego, popiersiem gen. Władysława Andersa (dzieła mistrza Andrzeja Pityńskiego) i pomnikiem, który jest poświęcony Żołnierzom Niezłomnym, dłuta Bożeny i Andrzeja Praszczyków (z ziemią z Łączki) oraz tablicy poświęconej Tragedii Smoleńskiej. Nad grobem przemawiał Eugeniusz Gołąb, prezes Polonii w Rochester, NY, bliski przyjaciel zmarłego, który podkreślił między innymi jak prawym, uczciwym i gorliwym patriotą pozostał do końca swojego długiego życia płk Józef Zawitkowski – „Wierny”. Na koniec głos zabrał syn zmarłego – Jan Zawitkowski, który bardzo wzruszony w swojej mowie podziękował wszystkim zebranym za udział w ostatnim pożegnaniu jego ojca. Część artystyczną uświetnił występ Mariki Szczepek z Filadelfii, która w kaplicy zaśpiewała Pieśń Konfederatów Barskich, a na cmentarzu pieśń „Podziemna Armia Powraca”.

Aneta Antoniak

wróć

Fotorelacje

Zabawa andrzejkowa Szkoły Języka Polskiego w Worcester

W sobotę, 3 listopada, w klubie PNI w Worcester odbyła się zabawa andrzejkowa, której organizatorem była Szkoła Języka Polskiego w Worcester. Do tańca grał zespół WindStar Band. – Była to niesamowita zabawa, pełna atrakcji, tańca i śmiechu. Jej zwieńczeniem było grupowe zdjęcie uczestników, do którego gości zaprosił zespół muzyczny – relacjonuje jedna z uczestniczek zabawy. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-15-2018
Ffestiwal w Orlando
11-15-2018
Spotkanie z prof. Adamem Wibrowskim w The Polish Institute Of Arts And Sciences Of America
11-16-2018
Spotkanie Joanny Sarapaty z Polonią w Galerii AR – Klub Amber
11-16-2018
Otwarcie wystawy „Świadek pamięci i pojednania” w CP-S
11-16-2018
Koncert Misz Masz w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com