Pensylwania

poleć serwis drukuj
Doroczna Parada...

85. Parada Pułaskiego w Filadelfii

10-22-2018

W niedzielę, 14 października 2018 roku, przez Benjamin Franklin Parkway w Filadelfii przemaszerowała 85. Parada Pułaskiego. Tegoroczna parada była wyjątkowa – wpisywała się w obchody 100-lecia niepodległości Polski. Podczas parady celebrowano także 410. rocznicę osiedlenia się pierwszych Polaków w Ameryce oraz szereg innych okrągłych rocznic lokalnych polonijnych organizacji.

Doroczna Parada Pułaskiego jest wydarzeniem, które łączy pokolenia. I tym razem maszerowali w niej zarówno weterani, jak i szkolna młodzież. Licznie pojawili się przedstawiciele polonijnych organizacji, parafii i zespołów folklorystycznych z Pensylwanii, New Jersey, Delaware i Maryland, byli też m.in. członkowie klubu motocyklowego Polish Legion, reprezentacja Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na czele z Bogdanem Chmielewskim oraz lokalni politycy, a także reprezentanci władz stanowych i federalnych. Na takim wydarzeniu nie mogło oczywiście zabraknąć reprezentacji z Amerykańskiej Częstochowy – duchowej stolicy Polonii. Uwagę widzów przyciągał również dziarsko kroczący wśród Polonii… gen. Kazimierz Pułaski (w tej roli Shane Maziarz).

Za organizację parady jak co roku odpowiadał Kongres Polonii Amerykańskiej Oddział we Wschodniej Pensylwanii.

Choć Parada Pułaskiego w Filadelfii – historycznej pierwszej stolicy USA – odbywa się na nieco mniejszą skalę niż nowojorska Parada Pułaskiego, to jednak warto zauważyć, że to właśnie filadelfijska parada ma dłuższą o kilka lat historię. Niewątpliwie był to wspaniały pokaz polskiej kultury i tradycji, pełen radosnych śpiewów i tańców, piękna manifestacja dumy z polskiego dziedzictwa i historii.

Paradę na żywo transmitował kanał 6 TV, a relację obecnie można obejrzeć na YouTube: www.youtube.com/watch?v=-sWZj8segZs.

o. Maciej Karpiński OSPPE

JLS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,995.html

wróć

Fotorelacje

Zabawa andrzejkowa Szkoły Języka Polskiego w Worcester

W sobotę, 3 listopada, w klubie PNI w Worcester odbyła się zabawa andrzejkowa, której organizatorem była Szkoła Języka Polskiego w Worcester. Do tańca grał zespół WindStar Band. – Była to niesamowita zabawa, pełna atrakcji, tańca i śmiechu. Jej zwieńczeniem było grupowe zdjęcie uczestników, do którego gości zaprosił zespół muzyczny – relacjonuje jedna z uczestniczek zabawy. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-15-2018
Ffestiwal w Orlando
11-15-2018
Spotkanie z prof. Adamem Wibrowskim w The Polish Institute Of Arts And Sciences Of America
11-16-2018
Spotkanie Joanny Sarapaty z Polonią w Galerii AR – Klub Amber
11-16-2018
Otwarcie wystawy „Świadek pamięci i pojednania” w CP-S
11-16-2018
Koncert Misz Masz w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com