Pensylwania

poleć serwis drukuj
W sobotę 17...

Obchody 100-lecia niepodległości Polski w Amerykańskiej Częstochowie

11-30-2018

Na terenie całej Polski, ale także i niemalże całego świata, 11 listopada 2018 r. obchodzona była 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tę niezwykle ważną rocznicę świętowała także Polonia w Amerykańskiej Częstochowie.

Uroczysta msza św.

Centralnym momentem obchodów była msza święta dziękczynna sprawowana w intencji naszej ojczyzny. Wzięli w niej udział weterani, przedstawiciele polskich szkół dokształcających w USA, harcerze, historyczne grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz kapłani i osoby konsekrowane.

Podczas uroczystej procesji na rozpoczęcie mszy św. zostały złożone kwiaty w przedsionku kościoła, przy tablicy Ignacego Paderewskiego – jednego z ojców niepodległości Polski – za którą umieszczone jest jego serce. Uroczystej Eucharystii przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk OSPPE, prowincjał paulinów w USA. W homilii nawiązał do listu biskupów galicyjskich napisanych do wszystkich wiernych z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. List ten pochodzi z 1918 roku. Biskupi galicyjscy dziękują w nim Bogu za wywalczoną niepodległość. Swoje podziękowania składali także za wysiłek włożony przez Polaków i przez Kościół w utrzymaniu tożsamości narodowej przez 123 lata zaborów. Wraz z biskupami galicyjskimi o. Tadeusz zachęcał do podtrzymywania polskości przez codzienną pracę i dążenie do świętości. Na koniec homilii ojciec prowincjał, nawiązując do słów abp. Gądeckiego, podjął refleksję odnośnie tego, co można zrobić, aby wolność została przekazana następnym pokoleniom w naszej ojczyźnie.

Dąb Niepodległości

Po zakończonej mszy świętej rozpoczęła się część patriotyczno-historyczna obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Odśpiewane zostały hymny Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Następnie Michael Blichasz, przewodniczący Polish American Cultural Center w Filadelfii, poprowadził inscenizację ważnych momentów w historii Polski. Przedstawione zostały najważniejsze daty historyczne oraz osoby, które miały wpływ na rozwój naszej ojczyzny, pośród nich naukowcy, pisarze, poeci, muzycy, duchowni, przywódcy, bohaterowie Polski. Na koniec uroczystych obchodów zgromadzeni odśpiewali pieśń „Boże, coś Polskę” oraz „God Bless America”.

Warto dodać że w świętowaniu niepodległości Polski w Duchowej Stolicy Polonii wzięli także czynny udział nauczyciele, rodzice oraz dzieci z Polskiej Szkoły im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA. W sobotę 17 listopada, po zajęciach szkolnych, odbyło się uroczyste zasadzenie czerwonego dębu, który szkoła ufundowała, aby upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1028.html

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com