Pensylwania

poleć serwis drukuj

Święta w Amerykańskiej Częstochowie

12-20-2018

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się już do nas wielkimi krokami. Są to święta ogromnej radości, której źródłem jest fakt że Bóg chciał stać się człowiekiem, chciał być „Bogiem z nami – Emmanuelem”. Stąd też biorą się piękne tradycje oraz oprawa tych świąt w naszych kulturach, zarówno w polskiej jak i amerykańskiej.

Ojcowie i Bracia Paulini zapraszają wszystkich pielgrzymów do Amerykańskiej Częstochowy do wspólnego świętowania Narodzenia Jezusa. Szczególnie uroczysta liturgia będzie sprawowana podczas mszy wigilijnej w j. angielskim o 5:00 pm oraz o północy podczas tradycyjnej polskiej „Pasterki”, po której podzielimy się opłatkiem w kafeterii.

Przez ten Bożonarodzeniowy czas będzie można także podziwiać piękne i zapierające dech w piersiach dekoracje. Sanktuarium będzie przyozdobione w pełnej okazałości od 20 grudnia do 20 stycznia. Co warto zobaczyć? Przede wszystkim szopki Bożonarodzeniowe. Na zewnątrz (pod schodami do górnego Kościoła) znajduje się Żywa Szopka z takimi zwierzętami jak: barany, owce, kozy, króliki i kury. Natomiast w kościele, który jest pięknie przyozdobiony kwiatami, choinkami oraz różnymi dekoracjami, umieszczona jest szopka ruchoma, która składa się z ponad 40 ruchomych figurek sprowadzanych z Włoch, w stylu neapolitańskim. Odnajdziemy w niej oprócz tradycyjnych figurek Świętej Rodziny, aniołów, pasterzy, oraz Trzech Króli, także zwykłych ludzi wykonujących swoją codzienną pracę. Wszystkie postaci tworzą jakby miasteczko, w którym rodzi się Zbawiciel.

Na zewnątrz, Amerykańska Częstochowa rozświetlona jest ponad 100 000 kolorowych światełek i świecących ozdób. Światełka rozpostarte są od figurki Matki Bożej na wjeździe, aż po kościół oraz klasztor podświetlając całe wzgórze na którym znajduje się Amerykańska Częstochowa, nawiązując wręcz do słów Jezusa: „Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze” (Mt 5, 14).

W okresie Świąt Bożego Narodzenia zapraszamy więc do Domu naszej Matki, Maryi Jasnogórskiej w Doylestown, gdzie znajdzie się miejsce dla każdego, kto pragnie napełnić się radością z Narodzenia Jezusa podczas wspólnego świętowania. Ojcowie i Bracia Paulini życzą wszystkim pielgrzymom i przyjaciołom naszego Sanktuarium radosnych i błogosławionych świąt!

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Porządek mszy świętych w Amerykańskiej Częstochowie w Boże Narodzenie:

24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia:

  • msza wigilijna o godz. 5:00 pm (w j. angielskim), oraz tradycyjna „Pasterka” (w j. polskim i angielskim).

25 grudnia – Boże Narodzenie:

  • msze w j. angielskim: o godz. 9:00 am , 11:00 am, 2:30 pm oraz 5:00 pm;
  • msze w j. polskim: o godz. 8:00 am, 10:00 am and 12:30 pm.
wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com