Pensylwania

poleć serwis drukuj

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Amerykańskiej Częstochowy

12-27-2018

Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us

Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Amerykańskiej Częstochowie odbyło się 16 grudnia, w trzecią niedzielę adwentu, która tradycyjnie w liturgii kościoła nazywana jest Niedzielą Radości – Gaudete. Płonące światło z Betlejem przypomina nam, że źródłem tej radości są zbliżające się Święta Narodzenia Pańskiego oraz dobra nowina, że „Pan jest blisko!” (Flp 4, 5). Przekazania Światła Pokoju dokonali harcerze ZHP z Doylestown, PA w czasie mszy św. o godz. 10:00, której przewodniczył o. Jan Michalak, podprzeor klasztoru w Doylestown.

Betlejemskie Światło Pokoju wędruje po świecie z inicjatywy harcerstwa już od 1986 roku. Ogień zapalany na początku adwentu od ognia płonącego w grocie narodzin Pana Jezusa w Betlejem. Do USA dotarł na początku grudnia samolotem lecącym z Austrii – z Wiednia do Nowego Jorku. Wśród tych, którzy je odbierali z lotniska JFK, byli także polscy harcerze.

Siedmiu harcerzy z naszej organizacji było obecnych na tym wydarzeniu na lotnisku w Nowym Jorku, razem z harcerzami innych organizacji, w tym „Boy Scouts of America” – relacjonuje druh Mateusz Pacholarz.

O samym procesie przewozu Światła Pokoju opowiada druh Adam Pacholarz: „Na lotnisko światło przylatuje samolotem. Używana jest lampa górnicza, której używają górnicy w Austrii. Jest ona specjalnie zabezpieczana, aby to światło nie zgasło. Pilot samolotu, zawsze ten sam, który już od 30 lat przywozi to światło, zdradził nam, że aby tego dokonać, musi być dopełnionych wiele formalności. (…) Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, ponieważ to światło jest zapalane w miejscu, gdzie urodził się Jezus. Co roku jest wybierany jeden skaut z Austrii, który schodzi na dół do groty i odpala jedną lampę. Następnie, wychodząc z tamtego kościoła, zapala trzy inne lampy, które przewiezione zostają do Wiednia. Stamtąd światło przekazywane jest do innych krajów. W Polsce przekazywane jest ono do harcerzy w Zakopanem, którzy następnie rozprowadzają je po całym kraju. Więc całe harcerstwo na świecie uczestniczy w tej inicjatywie”.

Tegorocznym mottem, które przyświecało sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju, było hasło „Światło które łączy”. Betlejemskie Światło Pokoju, które rozświetla ciemności niezgody, nieufności i cierpienia, a przynosi ciepło, przede wszystkim przypomina nam idee pokoju oraz wzywa nas, abyśmy stawali się światłem dla innych.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com