Pensylwania

poleć serwis drukuj

Boże Narodzenie w Amerykańskiej Częstochowie

12-30-2018

Fot. Marek...
Fot. Marek...
Fot. Marek...
Fot. Marek...
Fot. Marek...
Fot. Marek...
Fot. Marek...
Fot. Marek...
Fot. Marek...
Fot. Marek...
Fot. Marek...
Fot. Marek...

Święta Bożego Narodzenia w Amerykańskiej Częstochowie mają co roku niezwykle uroczysty charakter. Podkreślają to już same dekoracje – kolorowe światełka wokół sanktuarium, żywa szopka, szopka z ruchomymi figurkami oraz kościół pięknie przyozdobiony choinkami i kwiatami. Przede wszystkim jednak Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej jest miejscem modlitwy i spotkania z Bogiem.

Uroczyste nabożeństwa

Z okazji świąt Narodzenia Pańskiego odbyły się dwie uroczyste msze święte. O godz. 5:00 pm kilka tysięcy wiernych zgromadziło się na mszy wigilijnej w języku angielskim. Liturgii przewodniczył o. Edward Volz OSPPE, dyrektor sanktuarium. W swojej homilii o. Edward nawiązał m. in. do początków sanktuarium, opowiadając jak wyglądały pierwsze święta w Amerykańskiej Częstochowie w latach 50. Na mszy obecne były także dzieci przebrane za pasterzy, królów, aniołów oraz Maryję i Józefa. Na koniec do kościoła zawitał także Św. Mikołaj, który rozdawał dzieciom słodkie upominki. Liturgię uświetnił śpiew Chóru Sanktuaryjnego.

Polonia, która przybyła z różnych stanów USA, zapełniła natomiast ławki kościoła Amerykańskiej Częstochowy o północy, uczestnicząc w tradycyjnej „pasterce”. Mszy św. przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk OSPPE, prowincjał Zakonu Paulinów w USA. W swojej homilii ojciec prowincjał podkreślił, że narodzenie Jezusa jest dla nas wszystkich źródłem nadziei w naszym życiu codziennym. – Ponieważ każdy z nas doświadcza zła, zarówno w wymiarze społecznym, wojen, kataklizmów, niesprawiedliwości, o których słyszymy każdego dnia, jak i w wymiarze własnej słabości, dlatego przychodzimy z wielką nadzieją do Nowonarodzonego Zbawiciela, aby przez jego narodzenie na tym świecie nasze życie na nowo napełnione zostało wiarą, miłością i dobrem – powiedział o. Lizińczyk.

Niezwykle piękną liturgię, w której wraz z wiernymi uczestniczyli ojcowie i bracia paulini, uświetnił śpiew kwartetu wokalnego. Po zakończonej Eucharystii wszyscy zaproszeni byli do sanktuaryjnej kafeterii, aby wspólnie podzielić się opłatkiem.

Świąteczne dekoracje

Święta Bożego Narodzenia są czasem ogromnej radości, której źródłem jest fakt że Bóg chciał stać się człowiekiem, chciał być „Bogiem z nami – Emmanuelem”. Stąd też biorą się piękne tradycje oraz oprawa tych świąt w naszych kulturach, zarówno w polskiej jak i amerykańskiej. Ojcowie i bracia paulini nadal zapraszają wszystkich pielgrzymów do Amerykańskiej Częstochowy, gdzie jeszcze do 20 stycznia można naprawdę poczuć klimat świąt i podziwiać piękne i zapierające dech w piersiach dekoracje.

Co warto zobaczyć? Przede wszystkim szopki bożonarodzeniowe. Na zewnątrz (pod schodami do górnego Kościoła) znajduje się żywa szopka z takimi zwierzętami jak: owce, kozy, króliki i kury. Natomiast w kościele, który jest pięknie przyozdobiony kwiatami, choinkami oraz różnymi dekoracjami, umieszczona jest szopka ruchoma, która składa się z ponad 40 ruchomych figurek sprowadzanych z Włoch, w stylu neapolitańskim. Odnajdziemy w niej, oprócz tradycyjnych figurek Świętej Rodziny, aniołów, pasterzy oraz Trzech Króli, także zwykłych ludzi wykonujących swoją codzienną pracę. Wszystkie postaci tworzą jakby miasteczko, w którym rodzi się Zbawiciel.

Na zewnątrz Amerykańska Częstochowa rozświetlona jest ponad 100,000 kolorowych światełek i świecących ozdób. Światełka rozpostarte są od figurki Matki Bożej na wjeździe, aż po kościół oraz klasztor, podświetlając całe wzgórze, na którym znajduje się Amerykańska Częstochowa, nawiązując wręcz do słów Jezusa: „Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze” (Mt 5, 14).

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com