Pensylwania

poleć serwis drukuj

„Pawełki” w Amerykańskiej Częstochowie

01-23-2019

W dorocznym...
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us

Każdego roku 15 stycznia Zakon Paulinów na całym świecie obchodzi uroczystość ku czci swojego świętego patrona i patriarchy – Pawła Pierwszego Pustelnika. Z tej okazji zakonnicy uczestniczą w nowennie, zwanej „Pawełkami”, śpiewając wspólnie hymny ku czci św. Pawła. W prowincji amerykańskiej uroczystości te są również okazją do wspólnego spotkania wszystkich ojców i braci posługujących w różnych parafiach i klasztorach w USA.

Doroczna tradycja

Tegoroczne spotkanie całej prowincji odbyło się w dniach 14-16 stycznia w klasztorze w Doylestown w Amerykańskiej Częstochowie. Uczestnicy tego spotkania przybyli z różnych paulińskich placówek: Harwood Heights (Illinois), Manhattanu, Yonkers i Buffalo (Nowy Jork), Rockville (Connecticut), Summerfield (Floryda) i Kittaning (Pensylwania). Specjalnym gościem zaproszonym na tegoroczne spotkanie był o. Mariusz Tabulski, definitor generalny zakonu paulinów z Jasnej Góry. Ojciec Mariusz poprowadził dzień skupienia dla zakonników w poniedziałek 14 stycznia, głosząc konferencje oraz dzieląc się swoim zakonnym i duszpasterskim doświadczeniem. We wtorek o. Mariusz poprowadził także spotkanie przygotowujące prowincję amerykańską pod względem duszpasterskim do koronacji Ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Ikona Maryi, która została poświęcona i podpisana przez Jana Pawła II, znajduje się w dolnej kaplicy Amerykańskiej Częstochowy, a jej koronacja odbędzie się 25 sierpnia 2019 r. Koronatorem obrazu będzie abp Charles Chaput – arcybiskup Filadelfii.

Odnowienie ślubów

Centralnym momentem obchodów „pawełkowych” była uroczysta msza św. o godz. 11:30 am, sprawowana przez wszystkich paulinów w Kaplicy Matki Bożej. Ojciec Tadeusz Lizińczyk, prowincjał paulinów w USA, który był głównym celebransem, wygłosił do zgromadzonych wiernych i zakonników homilię. W czasie mszy, tak jak każdego roku, wszyscy ojcowie i bracia odnowili swoje śluby zakonne.

Następnego dnia, 16 stycznia, paulini obchodzili jeszcze jedno święto liturgiczne – Matki Bożej Królowej Pustelników i Matki Zakonu. W tym dniu zakonnicy zgromadzili się w kaplicy klasztornej na wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem o. Mariusza Tabulskiego oraz ponowili swoje przymierze z Maryją.

Doroczne spotkanie ojców i braci paulinów Prowincji Amerykańskiej w Doylestown było czasem wspólnej modlitwy, skupienia, ale także stało się okazją do pełnych radości spotkań w braterskim gronie.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com