Pensylwania

poleć serwis drukuj

„Pawełki” w Amerykańskiej Częstochowie

01-23-2019

W dorocznym...
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us

Każdego roku 15 stycznia Zakon Paulinów na całym świecie obchodzi uroczystość ku czci swojego świętego patrona i patriarchy – Pawła Pierwszego Pustelnika. Z tej okazji zakonnicy uczestniczą w nowennie, zwanej „Pawełkami”, śpiewając wspólnie hymny ku czci św. Pawła. W prowincji amerykańskiej uroczystości te są również okazją do wspólnego spotkania wszystkich ojców i braci posługujących w różnych parafiach i klasztorach w USA.

Doroczna tradycja

Tegoroczne spotkanie całej prowincji odbyło się w dniach 14-16 stycznia w klasztorze w Doylestown w Amerykańskiej Częstochowie. Uczestnicy tego spotkania przybyli z różnych paulińskich placówek: Harwood Heights (Illinois), Manhattanu, Yonkers i Buffalo (Nowy Jork), Rockville (Connecticut), Summerfield (Floryda) i Kittaning (Pensylwania). Specjalnym gościem zaproszonym na tegoroczne spotkanie był o. Mariusz Tabulski, definitor generalny zakonu paulinów z Jasnej Góry. Ojciec Mariusz poprowadził dzień skupienia dla zakonników w poniedziałek 14 stycznia, głosząc konferencje oraz dzieląc się swoim zakonnym i duszpasterskim doświadczeniem. We wtorek o. Mariusz poprowadził także spotkanie przygotowujące prowincję amerykańską pod względem duszpasterskim do koronacji Ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Ikona Maryi, która została poświęcona i podpisana przez Jana Pawła II, znajduje się w dolnej kaplicy Amerykańskiej Częstochowy, a jej koronacja odbędzie się 25 sierpnia 2019 r. Koronatorem obrazu będzie abp Charles Chaput – arcybiskup Filadelfii.

Odnowienie ślubów

Centralnym momentem obchodów „pawełkowych” była uroczysta msza św. o godz. 11:30 am, sprawowana przez wszystkich paulinów w Kaplicy Matki Bożej. Ojciec Tadeusz Lizińczyk, prowincjał paulinów w USA, który był głównym celebransem, wygłosił do zgromadzonych wiernych i zakonników homilię. W czasie mszy, tak jak każdego roku, wszyscy ojcowie i bracia odnowili swoje śluby zakonne.

Następnego dnia, 16 stycznia, paulini obchodzili jeszcze jedno święto liturgiczne – Matki Bożej Królowej Pustelników i Matki Zakonu. W tym dniu zakonnicy zgromadzili się w kaplicy klasztornej na wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem o. Mariusza Tabulskiego oraz ponowili swoje przymierze z Maryją.

Doroczne spotkanie ojców i braci paulinów Prowincji Amerykańskiej w Doylestown było czasem wspólnej modlitwy, skupienia, ale także stało się okazją do pełnych radości spotkań w braterskim gronie.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-23-2019
Doroczny, kilkudniowy festiwal w Manville
07-25-2019
Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge
07-27-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-27-2019
Zabawa letnia w Haller Post # 111
07-28-2019
6. doroczny Polski Piknik w Clinton w Turner Hall Pavilion
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com