Pensylwania

poleć serwis drukuj
W rekolekcjach w...

Rekolekcje dla młodzieży polonijnej w Amerykańskiej Częstochowie

02-21-2019

Już od około 12 lat w Amerykańskiej Częstochowie organizowane są rekolekcje dla młodzieży ze szkół polonijnych na wschodnim wybrzeżu USA. Tegoroczne rekolekcje odbyły się w dniach 16-17 lutego.

„Oto ja, służebnica Pańska…”

W nawiązaniu do niedawno zakończonych Światowych Dni Młodzieży w Panamie, spotkanie z młodymi w Doylestown, PA odbyło się pod hasłem „Panama 2019 w Amerykańskiej Częstochowie: Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa!”. Poprowadził je o. Marek Stybor OFM Conv., franciszkanin posługujący na co dzień w New Jersey. O stronę organizacyjną jak zawsze zadbała Centrala Polskich Szkół Dokształcających (CPSD) w USA, na czele z prezes dr Dorotą Andraką. O. Marek był także wspierany przez o. Tadeusza Lizińczyka, Prowincjała Paulinów w USA, a zarazem kapelana CPSD w Ameryce oraz o. Karola Jarząbka z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika z Manhattanu. Ponadto swoje świadectwa w czasie rekolekcji wygłosili Adam Maciejewski z Polski oraz Thomas Vondiezelski z USA. Oprawą muzyczną zajęli się członkowie Diakonii Muzycznej Effatha z Nowego Jorku.

W rekolekcjach wzięło udział około 250 uczniów z 16 polskich szkół z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut, Massachusetts oraz Pensylwanii, wraz z nauczycielami i opiekunami.

Spotykamy się przy Maryi, bo gdzie Maryja, tam jest i Duch Święty. Ona była zawsze pełna Jezusa. Papież Franciszek zaprosił młodzież już w Krakowie na spotkanie do Panamy. Tematem niedawno skończonego spotkania w Panamie było hasło: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa”. Nie mogło być lepszego tematu, żeby właśnie spotkać się tutaj w Amerykańskiej Częstochowie i wpatrywać się w Maryję razem z młodzieżą – podsumowuje rekolekcyjne spotkanie ojciec Marek Stybor.

Modlitewne spotkanie

W czasie spotkań rekolekcyjnych uczniowie uczestniczyli codziennie w mszy świętej, słuchali konferencji i różnych świadectw. W sobotni wieczór wszyscy uczestniczyli w Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Uwielbieniu prowadzonym przez Zespół Effatha, kończąc dzień Apelem Jasnogórskim i zawierzeniem Maryi w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Młodzież miała także okazję skorzystać z sakramentu spowiedzi. Poza modlitwą osobistą i wspólnotową nie zabrakło także czasu na wspólne spotkania i budowanie relacji.

To jest mój drugi rok, kiedy uczestniczę w tych rekolekcjach. Jest bardzo fajna atmosfera. Szczególnie z rekolekcji zapamiętałam, żeby okazywać szacunek wszystkim ludziom oraz żeby więcej modlić się do Boga i zbliżać się do Niego — mówi jedna z uczestniczek rekolekcji – Wiktoria z South Amboy, New Jersey.

Było bardzo fajnie. Wszyscy razem mogliśmy się modlić, rozmawiać o Jezusie i poznaliśmy dużo nowych ludzi, koleżanek i kolegów. W ogóle jest to bardzo dobre wydarzenie dla młodzieży w naszym wieku – twierdzi inna uczestniczka rekolekcji z Bridgeport, Connecticut.

Czas refleksji

Rekolekcje są również ważnym wydarzeniem dla dorosłych, których zadaniem jest wspieranie młodych w przeżywaniu tego czasu. Wielu nauczycieli oraz opiekunów przybyło do Amerykańskiej Częstochowy z poszczególnych szkół polonijnych.

Dla nas, nauczycieli, jest to taki Boży czas, aby razem z nimi, z młodzieżą, przebyć tę drogę, pokazać im Adorację, mszę św., ścieżkę do Boga – mówi Elżbieta, jedna z nauczycielek wspierająca młodzież w trakcie tego weekendu.

Warto także dodać iż temat maryjny tegorocznych rekolekcji młodzieży polonijnej wpisuje się w przygotowania do koronacji Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej w Amerykańskiej Częstochowie, która odbędzie się 25 sierpnia 2019 r.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


 • Szkoły, które wzięły udział w tegorocznych rekolekcjach:
 • PSD im. K. Pułaskiego, Brooklyn, NY
 • PSD im św. Faustyny, Ozone Park, NY
 • PSD Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza, Brooklyn, NY
 • PSS przy parafii św. Cyryla i Metodego, Brooklyn, NY
 • PSD im. o. A. O. Kordeckiego, Manhattan, NY
 • Akademia JP, Manchester, NJ
 • PSD im. św. Jana Pawła II, South Amboy, NJ
 • PSD im. K. Wojtyły, Linden, NJ
 • PSD im. F. Chopina, Allamuchy, NJ
 • SKiJP im. św. Jana Pawła II, Bridgeport, CT
 • PSS im. bł. J. Popiełuszki, Derby, CT
 • SJP im. św. Jana Pawła II, New Britain, CT
 • PSD im. św. Jana Pawła II, Boston, MA
 • PSS im. T. Kościuszki, Salem, MA
 • Szkoła św. Wojciecha, Filadelfia, PA
 • PSD im św. Jana Pawła II, East Stroudsburg, PA
wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com