Pensylwania

poleć serwis drukuj

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do polskiej parafii św. Jana Kantego w Filadelfii

04-11-2019

Abp Mieczysław...
W uroczystości...
Weterani ze...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

W sobotę, 16 marca, w kościele św. Jana Kantego w Filadelfii odprawiona została uroczysta msza święta, podczas której lokalna Polonia oraz przybyli goście byli świadkami wprowadzenia do świątyni relikwii św. Jana Pawła II. Uroczystej instalacji relikwii dokonał metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Niezwykły dar

Relikwie to szczątki ciał osób świętych lub przedmioty, z którymi osoby te stykały się w czasie życia, stanowiące przedmioty czci. Najważniejsze relikwie to relikwie pierwszego stopnia, czyli części, które pozostały z ciała świętego, na przykład krew, kości czy włosy. Drugi stopień stanowią przedmioty związane z osobą świętego za jego życia ziemskiego, którymi posługiwał się dany święty. Relikwie trzeciego stopnia to przedmioty, które stały się relikwiami poprzez dotknięcie właściwych relikwii, pierwszego lub drugiego stopnia. Do polskiej parafii w Filadelfii trafiły relikwie pierwszego stopnia pochodzące z włosów Ojca Świętego. Zgodnie z wolą zmarłego papieża depozytariuszami pamiątek po nim zostali dwaj kapłani, jego osobiści sekretarze, kardynał Stanisław Dziwisz i właśnie abp Mieczysław Mokrzycki, który jak sam stwierdził, na prośbę o przekazanie relikwii wyrażoną przez wikariusza o. Konstantego Pruszyńskiego podczas spotkania w Nowym Jorku nie mógł odpowiedzieć inaczej, niż: „tak”.

Mocni wiarą

W homilii arcybiskup Mokrzycki wyraził nadzieję, że jeszcze większy niż do tej pory ze względu na obecność relikwii kult św. Jana Pawła II wzmocni i zjednoczy w wierze lokalną Polonię i parafian. – Pamięć o św. Jana Pawle II wyryta jest głęboko w moim sercu i w sercach wielu wiernych na całym świecie – stwierdził abp Mokrzycki. Podzielił się także z wiernymi swoimi refleksjami i wspomnieniami z czasów, gdy był sekretarzem Ojca Świętego.  – Kontemplowanie Chrystusa w modlitwie było u niego zawsze na pierwszym miejscu, mimo tak wielu zajęć zawsze znajdował czas na modlitwę i ta postawa powinna być inspiracją dla nas, by nawet zabieganiu dnia codziennego znaleźć chwilę dla Boga – mówił.

Uroczysta msza św. była celebrowana w dwóch językach: polskim i angielskim. Arcybiskupowi towarzyszyli duchowni z polskiej parafii – proboszcz o. Joseph Zingaro oraz wikariusz Konstanty Pruszyński. Udział w nabożeństwie wzięło kilkuset wiernych, w tym liczni przedstawiciele polonijnych organizacji i stowarzyszeń, m.in. weterani, reprezentacja Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Kantego w Filadelfii, harcerze i harcerki, członkowie PKM Polish Folk Dance Ensemble oraz śpiewacy z chórów im. Marcelli Kochańskiej-Sembrich i Paderewskiego. Obecna była także konsul honorowa RP Debbie Majka.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Webster

W piątek, 7 lutego, Klub PACC rozbrzmiewał tanecznymi rytmami. Podczas polskiego wieczoru walentynkowego o muzykę do tańca zadbali Paweł Kosztyla i Robert Powaza – czyli założyciele radia Nasze Radio Nowa Anglia, jedynej polskiej audycji radiowej w Nowej Anglii (można słuchać na fali 97.5 FM) – oraz Voy Anuszkiewicz. Zabawa taneczna była połączona ze smacznym poczęstunkiem i niespodzianką dla każdej z obecnych na imprezie pań. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com