Pensylwania

poleć serwis drukuj
W Amerykańskiej...

Triduum Paschalne i Rezurekcja w Amerykańskiej Częstochowie

05-11-2019

Triduum Paschalne to najważniejsze dni roku liturgicznego w Kościele. W tym czasie chrześcijanie przeżywają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Amerykańskiej Częstochowie celebracje Triduum Paschalnego każdego roku mają piękny i uroczysty charakter.

Wielki Czwartek to dzień pełny dziękczynienia Bogu za dar kapłaństwa i Eucharystii. W godzinach porannych Ojcowie Paulini uczestniczyli we Mszy Krzyżma w Filadelfii, odprawianej przez duchowieństwo Archidiecezji Filadelfii, któremu przewodził Arcybiskup Charles Chaput. O godzinie 7:00 pm wszyscy Paulińscy kapłani koncelebrowali uroczystą Msze Wieczerzy Pańskiej w Kościele w Doylestown. Liturgii przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk, Prowincjał Paulinów w USA. Eucharystia zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia tzw. Ciemnicy w Kaplicy Św. Anny.

W Wielki Piątek Liturgia Męki i Śmierci Pana Jezusa odbyła się w sanktuarium o godz. 3:00 pm. Przewodniczył jej oraz wygłosił Słowo Boże o. Krzysztof Drybka, Przeor Amerykańskiej Częstochowy. Wieczorem odbyło się także nabożeństwo Drogi Krzyżowej na placu przed kościołem, które poprowadził o. Tymoteusz Tarnacki oraz o. Marcin Ćwierz. Tegoroczne rozważania miały charakter Maryjny, przygotowując zarazem wiernych do Koronacji Ikony Jasnogórskiej w Amerykańskiej Częstochowie.

Wielka Sobota, to dzień, w którym chrześcijanie czuwają przy grobie Pana Jezusa, adorując Go i oczekując z nadzieją na zmartwychwstanie. Wartę przy grobie, tak jak każdego roku, pełnili polscy harcerze. W tym dniu nie mogło także zabraknąć tradycyjnej polskiej święconki. Przez niemalże cały dzień ojcowie poświęcali, w przedsionku kościoła, pokarmy wielkanocne przyniesione przez wiernych. O zmierzchu odbyła się uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej, której przewodniczył o. Tadeusz Olzacki. W tym czasie, celebrując zmartwychwstanie Chrystusa, mogliśmy ponownie przeżyć historię zbawienia wysłuchując wielu biblijnych czytań, odnowić przyrzeczenia chrzcielne oraz uczestniczyć w poświęceniu wody.

W niedzielny poranek odbyła się tradycyjna procesja i Msza rezurekcyjna, której przewodniczył Ojciec Prowincjał Tadeusz Lizińczyk. W czasie procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła, wierni nieśli sztandary oraz śpiewali tradycyjne polskiej pieśni, oddając cześć Chrystusowi Zmartwychwstałemu. W procesji wzięła także udział orkiestra Matki Bożej Częstochowskiej, prowadzona przez Pawła Raczkowskiego, organistę oraz dyrektora muzycznego Sanktuarium.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1110.html

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com