Pensylwania

poleć serwis drukuj

Dzień Zucha z Misiem Wojtkiem w Amerykańskiej Częstochowie

05-17-2019

W spotkaniu w...
Fot. M. Bielska i...
Fot. M. Bielska i...

Raz w roku wszystkie gromady zuchowe z Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Maryland zjeżdżają się do Amerykańskiej Częstochowy, aby wspólnie spędzić dzień modlitwy i zabawy na gościnnych terenach Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. 

Tym razem zuchy celebrowały swoje święto w niedzielę, 28 kwietnia. Gościem specjalnym był bp Stanisław Dziuba, były kapelan zuchów, obecnie zarządzający diecezją w Południowej Afryce. Po mszy św. wysłuchał pilnie wszystkie po kolei przedstawiające się gromady zuchów: Szarotki, Polskie Rydze, Krasnoludki, Muchomorki z Polskiego Lasu, Słoneczniki, Polskie Maki, Płomyczki, Pszczółki, Polskie Kwiaty, Strumienie i Polskie Kolorowe Ptaszki oraz gromadki skrzatów: Śnieżki, Skowronki, Krasnoludki i Biedronki.

Tematem przewodnim spotkania był Miś Wojtek, słynny niedźwiedź przygarnięty przez żołnierzy II korpusu gen. Andersa podczas II wojny światowej. Przygody misia podczas bitwy pod Monte Cassino, której w tym roku przypada 75. rocznica, wywarły na dzieciach duże wrażenie. W spotkaniu uczestniczył też weteran, pan Szeluga, który był zachwycony entuzjazmem zuchów i ich wiedzą o działaniach Armii Andersa. 

Dzień Zucha zakończył się w przedsionku Sanktuarium przy sercu Paderewskiego, co stanowiło nawiązanie do wciąż celebrowanego wśród zuchów i harcerek 100-lecia niepodległości Polski.

Maria Bielska, hm.

wróć

Fotorelacje

Przywitanie nowego proboszcza w Bazylice św. Józefa w Webster

W czerwcu br. na emeryturę przeszedł ks. prałat Antoni Czarnecki, wieloletni gospodarz Bazyliki św. Józefa w Webster. Na stanowisku proboszcza zastąpił go dotychczasowy wikariusz – ks. Grzegorz Chodkowski. W niedzielę, 8 września, po mszy św. o godz. 11:00 parafianie zorganizowali przyjęcie powitalne dla nowego proboszcza. Spotkanie odbyło się w klubie PACC w Webster i wzięło w nim udział około 200 osób. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com