Pensylwania

poleć serwis drukuj
Piknik historyczny...

Festiwalowe spotkanie z żywą historią w Amerykańskiej Częstochowie

06-02-2019

„Polska przez wieki – Poland through the ages” to niezwykły festiwal oraz piknik historyczny, który odbywa się już od trzech lat w Amerykańskiej Częstochowie. W tym roku wydarzenie to miało miejsce w niedzielę, 26 maja i przyciągnęło do Duchowej Stolicy Polonii wielu miłośników historii. 

Oprawę festynu tworzyły historyczne grupy rekonstrukcyjne, które przedstawiały ramy czasowe od X do XX wieku. Najliczniejsze z nich to: Banner of Jasna Gora, Twisted Knot, Kievskii Cuirassiers, Banner of Stanisław „Revera” Potocki oraz grupy rekonstrukcyjne II wojny światowej. Rekonstruktorzy przybliżali wszystkim zainteresowanym historię Polski przez pokazy walk, pokazy na koniach oraz inscenizację ciekawych bitew (m.in. obrona Częstochowy). Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się husaria, której zbroję z piórami można było przymierzyć. Poza tym na placu pikniku historycznego w Amerykańskiej Częstochowie w ciągu dnia można było posłuchać dobrej muzyki, podziwiać starodawne stroje, poznać dawne rzemiosło oraz napić się polskiego piwa i posmakować polskich potraw.

Na zakończenie festynu „Polska przez wieki” odbył się uroczysty bankiet z Królem i Królową w kafeterii. W przepięknie udekorowanej sali można było spróbować jadła typowego dla tamtych czasów, na czele z pieczoną świnią oraz wysłuchać opowieści o polskiej historii. 

o. Tymoteusz Tarnacki


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1113.html

 

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Ponad trzy tysiące wiernych przybyło pieszo do Amerykańskiej Częstochowy w niedzielę 11 sierpnia przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi mieszkający w różnych stanach USA przybyli do Domu Matki w Doylestown, PA w 3 pielgrzymkach: z Great Meadows, NJ, z Trenton, NJ oraz z Filadelfii, PA. Fot. Christopher Anc, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com