Pensylwania

poleć serwis drukuj
Fot. czestochowa.us

Boże Ciało w Amerykańskiej Częstochowie

07-01-2019

Rozpoznajcie w tym chlebie Ciało, które wisiało na krzyżu, a w tym kielichu wina Krew, która z boku spłynęła. Przyjmijcie więc i spożywajcie Ciało Chrystusowe, przyjmijcie i pijcie Krew Jego. Bo już sami staliście się członkami Chrystusa. Aby się nie rozdzielić, jedzcie Ciało, które was jednoczy; aby nie zwątpić o swojej wartości, pijcie Krew, która jest ceną waszego zbawienia”.

Słowa św. Tomasza z Akwinu trafnie wyrażają charakter Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanego potocznie Bożym Ciałem. Jezus Chrystus, Bóg – Człowiek przyszedł na świat w ludzkim ciele, stając się jednym z nas i dzieląc z nami nasze życie. Nie mogąc zaś pozostać z nami w fizycznej postaci, pozostawił nam swoją obecność w eucharystycznych znakach Chleba i Wina, które na każdej Eucharystii uobecniają Jego krzyżową ofiarę, poniesioną dla naszego dobra i zbawienia. Jednocząc się z nami w Komunii Świętej, Jezus podkreśla jak ważni i cenni jesteśmy dla Boga, jak wielka jest nasza godność i wartość, skoro sam Bóg zniża się do poziomu naszego słabego, ludzkiego serca, czyniąc zeń swoje mieszkanie. Podczas każdej Eucharystii Jezus opuszcza metalowe, zimne tabernakulum i przychodzi do naszych serc, rozgrzanych miłością i wiarą, czyniąc zeń swoje mieszkanie, żywe tabernakulum Jego miłości i obecności. Dlatego ta uroczystość ma tak podniosły charakter, dlatego organizuje się specjalną procesję z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy, ustawionych w różnych miejscach wsi i miast, by uzmysłowić każdemu wierzącemu tę istotną prawdę: Bóg jest blisko, interesuje się życiem człowieka, chce w tym życiu uczestniczyć i błogosławić nam na drogach życiowych zmagań.

Uroczysta procesja do czterech ołtarzy miała miejsce w Amerykańskiej Częstochowie w niedzielę, 23 czerwca br., po mszy św. o godz. 12.30. Uczestniczyła w niej liczna delegacja Polonii, przybyła z Doylestown, jak również z Nowego Jorku, Filadelfii, New Jersey oraz innych okolicznych miast. Ze względu na obecność pielgrzymów języka angielskiego, liturgia procesji odbyła się w językach polskim i angielskim. Należy szczególnie podkreślić wszystkich tych, którzy aktywnie uczestniczyli w procesji, niosąc feretrony, dziewczynki sypiące kwiaty oraz orkiestrę dętą pod przewodnictwem Pawła Raczkowskiego.

Niedzielą Bożego Ciała rozpoczęto nowennę przed Uroczystością Koronacji Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej, która odbędzie się 25 sierpnia br. Nowenna nosi tytuł: Dziewięć słów Maryi. Rozważania przygotowane przez o. Marcina Ćwierza przybliżają wiernym szczególne cnoty, którymi odznaczała się Matka Boża, takie jak: miłość, pokora, służba czy ufność.

o. Marcin Ćwierz OSPPE

wróć

Fotorelacje

Pasowanie w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

2 listopada w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie odbyła się ceremonia pasowania na ucznia. Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, które rozpoczyna swoją szkolną przygodę – dlatego zasługuje na wyjątkową oprawę. Tegoroczni pierwszoklasiści w bostońskiej szkole zostali powitani niezwykle ciepło. Przejęci pierwszoklasiści ślubowali sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków. Fot. M. Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
11-22-2019
30-lecie zespołu Akcent
11-23-2019
125-lecie parafii Sacred Heart w New Britain
11-23-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
11-23-2019
Zabawa Andrzejkowa
11-24-2019
Spektakl „Promieniowanie” w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com