Pensylwania

poleć serwis drukuj
Fot. czestochowa.us

Boże Ciało w Amerykańskiej Częstochowie

07-01-2019

Rozpoznajcie w tym chlebie Ciało, które wisiało na krzyżu, a w tym kielichu wina Krew, która z boku spłynęła. Przyjmijcie więc i spożywajcie Ciało Chrystusowe, przyjmijcie i pijcie Krew Jego. Bo już sami staliście się członkami Chrystusa. Aby się nie rozdzielić, jedzcie Ciało, które was jednoczy; aby nie zwątpić o swojej wartości, pijcie Krew, która jest ceną waszego zbawienia”.

Słowa św. Tomasza z Akwinu trafnie wyrażają charakter Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanego potocznie Bożym Ciałem. Jezus Chrystus, Bóg – Człowiek przyszedł na świat w ludzkim ciele, stając się jednym z nas i dzieląc z nami nasze życie. Nie mogąc zaś pozostać z nami w fizycznej postaci, pozostawił nam swoją obecność w eucharystycznych znakach Chleba i Wina, które na każdej Eucharystii uobecniają Jego krzyżową ofiarę, poniesioną dla naszego dobra i zbawienia. Jednocząc się z nami w Komunii Świętej, Jezus podkreśla jak ważni i cenni jesteśmy dla Boga, jak wielka jest nasza godność i wartość, skoro sam Bóg zniża się do poziomu naszego słabego, ludzkiego serca, czyniąc zeń swoje mieszkanie. Podczas każdej Eucharystii Jezus opuszcza metalowe, zimne tabernakulum i przychodzi do naszych serc, rozgrzanych miłością i wiarą, czyniąc zeń swoje mieszkanie, żywe tabernakulum Jego miłości i obecności. Dlatego ta uroczystość ma tak podniosły charakter, dlatego organizuje się specjalną procesję z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy, ustawionych w różnych miejscach wsi i miast, by uzmysłowić każdemu wierzącemu tę istotną prawdę: Bóg jest blisko, interesuje się życiem człowieka, chce w tym życiu uczestniczyć i błogosławić nam na drogach życiowych zmagań.

Uroczysta procesja do czterech ołtarzy miała miejsce w Amerykańskiej Częstochowie w niedzielę, 23 czerwca br., po mszy św. o godz. 12.30. Uczestniczyła w niej liczna delegacja Polonii, przybyła z Doylestown, jak również z Nowego Jorku, Filadelfii, New Jersey oraz innych okolicznych miast. Ze względu na obecność pielgrzymów języka angielskiego, liturgia procesji odbyła się w językach polskim i angielskim. Należy szczególnie podkreślić wszystkich tych, którzy aktywnie uczestniczyli w procesji, niosąc feretrony, dziewczynki sypiące kwiaty oraz orkiestrę dętą pod przewodnictwem Pawła Raczkowskiego.

Niedzielą Bożego Ciała rozpoczęto nowennę przed Uroczystością Koronacji Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej, która odbędzie się 25 sierpnia br. Nowenna nosi tytuł: Dziewięć słów Maryi. Rozważania przygotowane przez o. Marcina Ćwierza przybliżają wiernym szczególne cnoty, którymi odznaczała się Matka Boża, takie jak: miłość, pokora, służba czy ufność.

o. Marcin Ćwierz OSPPE

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-23-2019
Doroczny, kilkudniowy festiwal w Manville
07-25-2019
Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge
07-27-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-27-2019
Zabawa letnia w Haller Post # 111
07-28-2019
6. doroczny Polski Piknik w Clinton w Turner Hall Pavilion
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com