Pensylwania

poleć serwis drukuj

Pierwszy Kongres Nowej Ewangelizacji w Amerykańskiej Częstochowie

07-05-2019

Forum...
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us

W Amerykańskiej Częstochowie w dniach 28-30 czerwca odbyło się VII Forum Charyzmatyczne. W tym roku wydarzenie to przybrało nową, znacznie szerszą formę – jako Kongres Nowej Ewangelizacji.

Był to pierwszy taki kongres organizowany dla Polonii w Stanach Zjednoczonych. Wzięło w nim udział około 500 osób z różnych stanów wschodniego wybrzeża USA, głównie z Massachusetts, Connecticut, Nowego Jorku, New Jersey oraz Pensylwanii. Prowadzącymi Kongres Nowej Ewangelizacji – Forum Charyzmatyczne w Amerykańskiej Częstochowie byli członkowie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski: abp Grzegorz Ryś, ks. Michał Olszewski SCJ, o. Krzysztof Czerwionka CR, o. Jacek Dubel CSsR, Karol Sobczyk, Marek Filar, Antoni Tompolski oraz Andrzej i Iwona Grzeszuk.                                    

Forum Charyzmatyczne, które odbywa się w Amerykańskiej Częstochowie każdego roku, to weekendowe rekolekcje, gromadzące polonijne wspólnoty charyzmatyczne oraz wszystkich pragnących uwielbiać Boga i korzystać w sposób szczególny z darów Ducha Świętego. Wydarzenie to odbywa się każdego roku w ostatni weekend czerwca w Amerykańskiej Częstochowie. Organizatorami Forum są ojcowie paulini z Doylestown.

Tematem tegorocznego Forum – Kongresu było hasło „Kościół w misji”. Prowadzący opierali swoje konferencje głównie o dwa teksty biblijne z Księgi Dziejów Apostolskich, rozdział 2 i 10, oraz o nauczanie papieża Franciszka, szczególnie skupiając się na takich tematach jak: doświadczenie pięćdziesiątnicy, uczniostwo, ewangelizacja, jedność oraz ekumenizm.

Kongres rozpoczął się 27 czerwca spotkaniem dla księży, liderów, animatorów i odpowiedzialnych za wspólnoty. Po wspólnej Eucharystii konferencję do zgromadzonych wygłosił abp Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki oraz Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Niezwykle cennym momentem spotkania była możliwość zadawania pytań arcybiskupowi oraz członkom Zespołu. Dzień zakończył się uroczystą kolacją wszystkich zaproszonych duchownych i świeckich.

Właściwa część Forum – Kongresu rozpoczęła się w piątek wieczorem mszą świętą, modlitwą uwielbienia oraz Apelem Jasnogórskim. Sobota natomiast była wypełniona niezwykle ubogacającymi konferencjami oraz warsztatami. Prelekcje do zgromadzonych wygłosił abp Grzegorz Ryś, Antoni Tompolski (Dyrektor Krajowego Biura Alpha Polska), o. Jacek Dubel CSsR (Członek Zarządu Stowarzyszenia Alpha Polska) oraz o. Krzysztof Czerwionka CR (Dyrektor biura krajowego Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja SESA Polska, Pasterz Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego GALILEA). Warsztaty pt. „Drogi Uczniostwa” poprowadzili Andrzej i Iwona Grzeszuk (Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego GALILEA), Karol Sobczyk (Założyciel i Prezes Chrześcijańskiej Fundacji Głos na Pustyni), Antoni Tompolski i Marek Filar (Centralna Diakonia Ewangelizacyjna Ruchu Światło-Życie). W czasie warsztatów opowiadali oni o swoim doświadczeniu uczniostwa oraz jak ono się objawia w poszczególnych rzeczywistościach, wspólnotach i ruchach w Kościele. Na koniec dnia odbyła się Eucharystia z głoszonym kerygmatem przez arcybiskupa oraz wyborem Jezusa na Pana i Zbawiciela. Po mszy świętej o. Jacek Dubel poprowadził uwielbienie i modlitwę o wylanie Ducha Świętego.

W niedzielę konferencję do zgromadzonych wygłosił ks. Michał Olszewski SCJ (Rzecznik Zespołu oraz Dyrektor Radia Profeto). Po konferencji Karol Sobczyk przybliżył wszystkim nową strukturę Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym CHARIS, którą niedawno ogłosiła Stolica Apostolska. Na koniec odbył się panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli wszyscy prowadzący, odpowiadając na pytania oraz komentarze uczestników. O godzinie 12:30 abp Grzegorz Ryś przewodniczył uroczystej mszy świętej na zakończenie VII Forum Charyzmatycznego i I Kongresu Nowej Ewangelizacji.

Posługą muzyczną w czasie Forum zajęła się Diakonia Muzyczna „Effatha”, należąca do Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Lew Judy” w paulińskiej parafii św. Stanisława na Manhattanie. Natomiast Wspólnota „Shema” z Amerykańskiej Częstochowy podjęła się trudu organizacji całego wydarzenia. Warto dodać, że w tym roku posługiwała również Diakonia Medialna, która przeprowadzała wywiady z uczestnikami i prowadzącymi oraz realizowała transmisję na żywo na profilu facebookowym Sanktuarium. Wszystkie materiały z Forum – Kongresu będą wkrótce dostępne na kanale YouTube oraz stronie Amerykańskiej Częstochowie.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com