Pensylwania

poleć serwis drukuj
Zdjęcie grupowe...
Taniec Azteków
Harcerki opiekujące...
Młodzież biorącą...

Kolonie w Amerykańskiej Częstochowie

07-12-2019

„Bo wiem, że wspólnie jest wesoło, bo wiem, że wspólnie dobrze nam” – w rytmie tejże piosenki przebiega już po raz 53. na terenie Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej wakacyjna przygoda zuchów zrzeszonych w Hufcu Harcerek Podhale ze stanów Nowy York, New Jersey, Pensylwania i Maryland.

Podobnie jak w poprzednich latach nie brakuje nowych wyzwań, nowych szlaków oraz nowych prób na wytrwałość i odwagę. W ciągu roku szkolnego, w trakcie zabaw, gier i ciekawych ćwiczeń, zuchy zgłębiały tematy związane z odzyskaniem niepodległości Polski. Wcielały się w sylwetki wielkich polskich bohaterów, zapoznawały się z granicami rozbiorów i radośnie świętowały 100-lecie naszej niepodległej ojczyzny, biorąc udział w patriotycznych akademiach. Swoją postawą zapewne zasłużyły na wakacyjny wypoczynek. Na kolonii, mimo codziennych rutynowych zajęć i zuchowych obrzędów, mają dużo czasu na swobodę i ruchowe zajęcia na zielonych łąkach Ojców Paulinów lub w parku nad jeziorem Galena. W słoneczne i upalne dni schładzają się podczas kąpieli w basenie, a wieczorem przy kominku bawią się i śpiewają zuchowe piosenki.

Każda kolonia ma swój temat przewodni, tym razem jest to Dawna Ameryka, a dzięki temu tematowi zuchy poznają historię i kulturę plemion Azteków, Inków i Majów. Jak wszystkim wiadomo, oprócz różnych ciekawych i barwnych zwyczajów, plemiona te wierzyły w różnorodnych bożków, a niejednokrotnie kultywowały barbarzyńskie obrzędy, dlatego też podczas zajęć dzieci uczą się również o roli chrześcijaństwa, o przenikaniu na tereny od Meksyku aż po Andy chrześcijańskich wartości, miłosierdzia, miłości bliźniego i umiłowania prawdziwego Boga. W tym temacie chętnie pomagają kapelani z Amerykańskiej Częstochowy, prowadząc dla dzieci wychowanie religijne, modląc się z zuchami i kadrą kolonijną na codziennych mszach św. oraz na wieczornym zakończeniu dnia przy kapliczce Matki Boskiej.

W pierwszym tygodniu odbył się bal zatytułowany „Restauracja na końcu wszechświata”. W balu wzięli udział kosmici, ufoludki oraz międzyplanetarni wojownicy z „Gwiezdnych wojen”. Superzabawa, z dobrym jedzeniem i prezentacją strojów na wybiegu, była wielką uciechą zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych, którzy na kolonię przyjeżdżają od lat, najpierw jako zuchy, a obecnie jako opiekunowie. Odbył się również wspaniały pokaz sztucznych ogni, zafundowany przez Ojców Paulinów, tradycyjnie uświetniający święto niepodległości Ameryki. W tegorocznej kolonii bierze udział 104 zuchów, ogromną pomocą służy zuchom 31 harcerek i harcerzy, ofiarnie udziela się ponaddwudziestoosobowa kadra instruktorska, aspirancka i kuchenna. To dzięki ich bezinteresownej pracy, a właściwie ich służbie i wielomiesięcznym przygotowaniom, nasze polskie dzieci mogą brać udział w tych wspaniałych wakacyjnych przeżyciach.

Maria Bielska, hm., Beata Krużel, pwd.

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Ponad trzy tysiące wiernych przybyło pieszo do Amerykańskiej Częstochowy w niedzielę 11 sierpnia przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi mieszkający w różnych stanach USA przybyli do Domu Matki w Doylestown, PA w 3 pielgrzymkach: z Great Meadows, NJ, z Trenton, NJ oraz z Filadelfii, PA. Fot. Christopher Anc, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com