Pensylwania

poleć serwis drukuj
Zdjęcie grupowe...
Taniec Azteków
Harcerki opiekujące...
Młodzież biorącą...

Kolonie w Amerykańskiej Częstochowie

07-12-2019

„Bo wiem, że wspólnie jest wesoło, bo wiem, że wspólnie dobrze nam” – w rytmie tejże piosenki przebiega już po raz 53. na terenie Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej wakacyjna przygoda zuchów zrzeszonych w Hufcu Harcerek Podhale ze stanów Nowy York, New Jersey, Pensylwania i Maryland.

Podobnie jak w poprzednich latach nie brakuje nowych wyzwań, nowych szlaków oraz nowych prób na wytrwałość i odwagę. W ciągu roku szkolnego, w trakcie zabaw, gier i ciekawych ćwiczeń, zuchy zgłębiały tematy związane z odzyskaniem niepodległości Polski. Wcielały się w sylwetki wielkich polskich bohaterów, zapoznawały się z granicami rozbiorów i radośnie świętowały 100-lecie naszej niepodległej ojczyzny, biorąc udział w patriotycznych akademiach. Swoją postawą zapewne zasłużyły na wakacyjny wypoczynek. Na kolonii, mimo codziennych rutynowych zajęć i zuchowych obrzędów, mają dużo czasu na swobodę i ruchowe zajęcia na zielonych łąkach Ojców Paulinów lub w parku nad jeziorem Galena. W słoneczne i upalne dni schładzają się podczas kąpieli w basenie, a wieczorem przy kominku bawią się i śpiewają zuchowe piosenki.

Każda kolonia ma swój temat przewodni, tym razem jest to Dawna Ameryka, a dzięki temu tematowi zuchy poznają historię i kulturę plemion Azteków, Inków i Majów. Jak wszystkim wiadomo, oprócz różnych ciekawych i barwnych zwyczajów, plemiona te wierzyły w różnorodnych bożków, a niejednokrotnie kultywowały barbarzyńskie obrzędy, dlatego też podczas zajęć dzieci uczą się również o roli chrześcijaństwa, o przenikaniu na tereny od Meksyku aż po Andy chrześcijańskich wartości, miłosierdzia, miłości bliźniego i umiłowania prawdziwego Boga. W tym temacie chętnie pomagają kapelani z Amerykańskiej Częstochowy, prowadząc dla dzieci wychowanie religijne, modląc się z zuchami i kadrą kolonijną na codziennych mszach św. oraz na wieczornym zakończeniu dnia przy kapliczce Matki Boskiej.

W pierwszym tygodniu odbył się bal zatytułowany „Restauracja na końcu wszechświata”. W balu wzięli udział kosmici, ufoludki oraz międzyplanetarni wojownicy z „Gwiezdnych wojen”. Superzabawa, z dobrym jedzeniem i prezentacją strojów na wybiegu, była wielką uciechą zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych, którzy na kolonię przyjeżdżają od lat, najpierw jako zuchy, a obecnie jako opiekunowie. Odbył się również wspaniały pokaz sztucznych ogni, zafundowany przez Ojców Paulinów, tradycyjnie uświetniający święto niepodległości Ameryki. W tegorocznej kolonii bierze udział 104 zuchów, ogromną pomocą służy zuchom 31 harcerek i harcerzy, ofiarnie udziela się ponaddwudziestoosobowa kadra instruktorska, aspirancka i kuchenna. To dzięki ich bezinteresownej pracy, a właściwie ich służbie i wielomiesięcznym przygotowaniom, nasze polskie dzieci mogą brać udział w tych wspaniałych wakacyjnych przeżyciach.

Maria Bielska, hm., Beata Krużel, pwd.

wróć

Fotorelacje

Opłatek Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w New Jersey

4 grudnia w Cracovia Manor w Wallington, NJ odbyło się przyjęcie opłatkowe dla członków PSFCU ze stanów New Jersey i Pensylwania. Tu także ponad dwieście osób składało sobie życzenia i łamało się tradycyjnym opłatkiem, który poświęcił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, ks. Feliks Marciniak. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu kolęd w wykonaniu członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którzy przebywają na tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Fot. PSFCU

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-21-2019
Bożonarodzeniowe karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-24-2019
Wigilia w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-31-2019
Zabawa sylwestrowa w Klubie Sobieski w Greenacres
12-31-2019
Sylwester w Orlando
12-31-2019
Sylwester w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com