Pensylwania

poleć serwis drukuj
Pielgrzymka do...

Amerykańska młodzież wzięła udział w Paulińskich Dniach Młodych

07-26-2019

W dniach 3-13 lipca młodzież amerykańska z Doylestown, PA odbyła pielgrzymkę do Polski. Głównym celem podróży było wzięcie udziału w Paulińskich Dniach Młodych (PDM) oraz zobaczenie ważnych miejsc religijnych oraz historycznych w Polsce.

Grupa młodzieżowa spotykająca się w Amerykańskiej Częstochowie co kilka lat stara się uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Ze względu na to, że tegoroczne ŚDM w Panamie odbyły się o nietypowej porze, w styczniu, zabrakło na nim grupy z Doylestown. Jednak zrodził się inny pomysł – aby pojechać do Polski na Paulińskie Dni Młodych. PDM odbywają się już od dziesięciu lat w różnych paulińskich klasztorach na terenie Polski. W tym roku gospodarzem spotkania młodych był Kościół i Klasztor Paulinów w Wielgomłynach, w województwie łódzkim.

Kraków pełen zabytków

Grupa pielgrzymów wyruszyła z Amerykańskiej Częstochowy w składzie 10 nastolatków, 5 rodziców-opiekunów oraz duszpasterz – o. Tymoteusz Tarnacki. Pierwszym miejscem na trasie był Kraków. Przemierzając historyczne krakowskie uliczki, młodzież zobaczyła między innymi: Uniwersytet Jagielloński, Zamek i Katedrę na Wawelu, Rynek Główny, Kościół akademicki Św. Anny, pauliński kościół na Skałce oraz Kościół Mariacki. Natomiast w trakcie wizyty na krakowskim Kazimierzu wszyscy mieli okazję posmakować słynnych zapiekanek. Poza przepiękną architekturą i bogatą historią niezwykle poruszające dla uczestników pielgrzymki było spotkanie z tak wieloma świętymi, związanymi z tym miastem – św. Janem Pawłem II, św. Janem z Kęt, św. Stanisławem, św. Jadwigą, św. Faustyną. Odwiedziny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Centrum Św. Jana Pawła II wywarły również na wszystkich duże wrażenie.        

Górskie wędrówki i Jasna Góra

Kolejnym celem były polskie Tatry. Grupa odwiedziła pauliński klasztor na Bachledówce w Czerwiennym oraz Zakopane. Udało się także wybrać na kilka górskich wędrówek – na Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami oraz Dolinę Pięciu Stawów. Zapierające dech w piersiach widoki z pewnością pozostaną w pamięci wszystkich. W Tatrach pielgrzymi odwiedzili też miejsce związane ze św. br. Albertem Chmielowskim – Pustelnię Sióstr Albertynek na Kalatówkach. Górskie przygody zakończył spływ Dunajcem wzdłuż polsko-słowackiej granicy w Pieninach.

Jednym z najważniejszych punktów całej pielgrzymki była wizyta na Jasnej Górze. Dzięki uprzejmości kustosza, o. Waldemara Pastusiaka, grupa miała możliwość sprawowania Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu. Było to niezwykle poruszające wydarzenie dla wszystkich. Pielgrzymi z Ameryki mieli też okazję zobaczyć zabytkową klasztorną bibliotekę, przejść wałami jasnogórskimi oraz obejrzeć wystawę w skarbcu. Najważniejsze jednak było z pewnością spotkanie z Maryją Jasnogórską.

Poza tym grupa miała okazję zobaczyć jeszcze takie miejsca jak: Opactwo Benedyktyńskie w Tyńcu, kopalnię koli w Wieliczce oraz obóz koncentracyjny w Oświęcimiu – Auschwitz-Birkenau. Wizyta w Auschwitz wywarła bardzo mocne wrażenie na młodzieży. Nie można było przejść obojętnie, odkrywając historię pełną cierpienia tak wielu ludzi w tym miejscu. Promykiem nadziei wobec tego całego zła był św. Maksymilian Kolbe, który to oddał swoje życie dobrowolnie za drugiego człowieka, pokazując, że przebaczenie i ofiara z samego siebie może pokonać wszelkie zło.

Paulińskie Dni Młodych

Głównym celem wyjazdu było uczestnictwo w Paulińskich Dniach Młodych. Ponad 150 młodych ludzi zgromadziło się na polu namiotowym przy klasztorze paulinów w Wielgomłynach, aby wspólnie pogłębiać swoją relację z Bogiem. PDM podzielony jest na dwie części – część pierwsza to trzydniowe rekolekcje „Lectio Divina, natomiast pozostałe dni to część bardziej rekreacyjna i sportowa. Grupa z USA uczestniczyła w rekolekcjach „Lectio Divina”, które poprowadził o. Mateusz Walczak OSPPE z Warszawy. Hasłem PDM było jedno z ostatnich słów, które Jezus wypowiedział umierając na krzyżu: „Pragnę”. O. Mateusz w czasie swoich konferencji oraz homilii poruszał kwestie związane z naszymi ludzkimi pragnieniami oraz uwidocznił, jak bardzo Bóg pragnie każdego człowieka, relacji z każdym z nas. Poza wygłoszonymi konferencjami w czasie rekolekcji młodzież miała także możliwość osobistej medytacji nad słowem Bożym, dzielenia się tym słowem z innymi oraz codziennej mszy św. oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Dla grupy młodzieży z USA było to niezwykłe doświadczenie, jak wspólna wiara i doświadczenie Boga może łączyć pomimo różnic językowych i kulturowych. Wszystkie treści rekolekcji były tłumaczone na język angielski.

Czas w Wielgomłynach to nie tylko rekolekcje, ale też i wspólna zabawa i integracja, organizowana w ramach codziennych tzw. „pogodnych wieczorów”, w czasie których bracia klerycy prowadzili różne gry, zabawy oraz tańce. Nie zabrakło też sportu – gry w siatkówkę i piłkę nożną. Młodzież z USA uczyła też polską młodzież, jak gra się w futbol amerykański oraz frisbee. Na koniec pobytu na PDM John Parrish w imieniu całej grupy podziękował wszystkim za życzliwe przyjęcie i dar przyjaźni, jakiego doświadczyli w tym czasie. Młodzież amerykańska przekazała jako dar piłkę futbolową Filadelfia Eagles podpisaną przez wszystkich z grupy młodzieżowej z Doylestown.

Owocny czas

Pielgrzymka do Polski dla młodzieży z Amerykańskiej Częstochowy była niezwykle wartościowym czasem. Była to też piękna promocja Polski, gdyż nikt z uczestników tej wycieczki nie jest Polakiem, ani nie ma polskiego pochodzenia. Był to więc czas poznawania pięknych miejsc związanych z historią Polski oraz zachwytu nad pięknem przyrody. Czas uczenia się polskiej kultury, ale też i czas zawierania polsko-amerykańskich przyjaźni. Ale nade wszystko był to czas pogłębienia relacji z Jezusem Chrystusem, przez codzienną mszę świętą i modlitwę, przez przykład polskich świętych – Jana Pawła II, Faustyny, Maksymiliana Kolbe, Stanisława oraz innych, a zwłaszcza przez Maryję Jasnogórską.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Dziękujemy sponsorom, tym wszystkim, którzy wspierali nas materialnie i duchowo – dzięki którym ta pielgrzymka mogła się odbyć, m. in. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, ojcowie i bracia paulini Prowincji Amerykańskiej, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, Syrena Bakery oraz wielu innym. Serdecznie Bóg zapłać!

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1136.html

wróć

Fotorelacje

Koło Podhalan #79 na Florydzie na jesiennym festiwalu w Dade City

W niedzielę, 29 września, Koło Podhalan #79 im. Matki Boskiej Ludźmierskiej na Florydzie wzięło udział w jesiennym festiwalu zorganizowanym w parafii St. Joe w Dade City, FL. Podczas festiwalu Kasia Wodnicki przedstawiła zarys historii górali. Członkowie zespołu zaprezentowali też polskie tańce. Najmłodszą grupę taneczną poprowadził Marek Krol. Fot. Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-17-2019
Cezary Pazura w audytorium parafii Niepokalanego Serca Maryi
10-18-2019
Cezary Pazura w Ambassador Banquet & Catering w Trenton
10-18-2019
Jurek Tabor w Klubie Sobieski w Greenacres
10-18-2019
Wyjazd na koncert Chóru Angelus d Amerykańskiej Częstochowy
10-19-2019
Cezary Pazura w sali przy kościele św. Stanisława Kostki
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com