Pensylwania

poleć serwis drukuj
Wizerunek...

Koronacja Ikony Jasnogórskiej w Amerykańskiej Częstochowie

08-12-2019

Od ponad sześciu wieków naród polski cieszy się obecnością na swoich ziemiach Matki Bożej w jasnogórskim wizerunku. To dzięki temu wizerunkowi Jasna Góra stała się najczęściej odwiedzanym miejscem kultu religijnego w Polsce oraz jednym z największych Sanktuariów Maryjnych w świecie.

Jest „coś” w wizerunku jasnogórskim i na samej Jasnej Górze, że tak wielkie rzesze Polaków i pielgrzymów innych narodowości przybywają do tego miejsca, by tam, w rękach Maryi, zostawić swoje wszelkie troski i zmagania; wszelkie radości i sukcesy; swoje smutki i cierpienia. Zresztą, co jest w tym dziwnego, skoro Maryja jest przez nas, katolików, uznawana za naszą Matkę? A przecież to u matki człowiek zawsze czuje się najlepiej i najbezpieczniej; u matki zawsze szuka schronienia i pocieszenia.

Wizerunek jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania sanktuarium w 1382 roku uznany został za niezwykły, otoczony powszechnym kultem przez wiernych (m.in. przez polskich królów), którzy składali Jej liczne dary i wota. Jan Długosz nazywał Jasnogórską Panią słowami: „Najdostojniejsza Królowa świata i nasza”.

 – Jej macierzyńska troska o każdą duszę, o każde dziecko, o każdą rodzinę, o każdego człowieka,który żyje na tej ziemi, który pracuje, walczy, ginie na polach bitew, zostaje skazany na zagładę, który zmaga się z sobą, zwycięża, a czasem przegrywa, któremu wypada nieraz opuścić ojczysty zagon, idąc na obczyznę, na emigrację – mówił Jan Paweł II na Jasnej Górze, w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku. Ale Jej dobroć zauważyli również wcześniejsi papieże, jak Pius X, który bardzo mocno przeżywał kradzież pierwszych koron, ofiarowanych Czarnej Madonnie przez papieża Klemensa XI, oraz Paweł VI, który nie mógł przybyć na Jasną Górę na obchody Millenium Chrztu Polski, i jego dar – złotą różę – złożył Maryi dopiero papież Benedykt XVI w 2005 roku. I właśnie tutaj, na obczyźnie, na emigracji Ona również obecna jest wśród nas. Tutaj, w Ameryce, upatrzyła sobie miejsce na niewielkim wzgórzu Pensylwanii, od dawien dawna zwanym Beacon Hill, Wzgórzem Jasności, gdzie od 26 czerwca 1955 roku rozbrzmiewa chwała Jej imienia.

Przez te sześćdziesiąt cztery lata przybywało tutaj wielu pielgrzymów, którzy reprezentowali różne stany. Przybyli do tego miejsca prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych, przybyła premier polskiego rządu, przybywali kardynałowie, biskupi i kapłani oraz nade wszystko i w największej liczbie, ludzie świeccy – ci anonimowi, ale bardzo oddani i zakochani w Jasnogórskiej Królowej Polski.

Nawiązując do tych, którzy Jasnogórskie Sanktuarium odwiedzali i ciągle odwiedzają, 4 czerwca 1979 roku Jan Paweł II powiedział na Jasnej Górze, że: „Przyzwyczaili się Polacy wszystkie, niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, jak wybór drogi życiowej czy powołania, jak narodziny dziecka, jak matura, czyli egzamin dojrzałości, jak tyle innych (...) wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce”. Przecież do Matki nigdy nie przychodzi się z pustymi rękami, więc i do tej Matki, na Jasną Górę, przychodziliśmy z rękami pełnymi przeróżnych spraw. Także tutaj, na emigracji, do Jasnogórskiej Pani w Doylestown, PA nie przychodzimy z pustymi rękami. Teraz przychodzi czas, by złożyć Matce największy dar, jaki Jej możemy – oddać hołd i cześć. Tym darem są korony, które pragniemy założyć na skronie Maryi i Jezusa, przedstawionych na Jasnogórskim wizerunku.

Maryja, oprócz tego, że jest naszą Matką, jest również naszą Królową, a znakiem Jej królowania są korony. Ona króluje z jasnogórskiego wzgórza w Częstochowie. Niechaj króluje również ze Wzgórza Jasności w Doylestown, PA. Korony, które zostaną włożone na skronie Maryi i Jezusa w Amerykańskiej Częstochowie, zostały pobłogosławione 12 czerwca 2019 roku, przez papieża Franciszka, w czasie audiencji generalnej, na placu św. Piotra na Watykanie.

Jako syn lub córka narodu polskiego jesteś zaproszony do uczestnictwa w tej uroczystości! Nie może Cię zabraknąć na uroczystości, która jest wyrazem wdzięczności i szacunku dla Matki. Przybywajcie więc, bracia i siostry, rodacy, do domu Matki, która wypatruje każdego z nas. Ona również ma dla nas dar, którym chce się z nami dzielić. Tym darem jest Jej Syn, Jezus, który nie potrafi odmówić Matce i wypełnia wszystko to, o co Jego Matka, Maryja, Go poprosi. A na ten sierpniowy dzień, Ona ma przygotowanych dla bardzo wiele niespodzianek.

Do zobaczenia 25 sierpnia o 12:30 w Amerykańskiej Częstochowie, w Doylestown, PA!

o. Rafał Walczyk, paulin

wróć

Fotorelacje

Koło Podhalan #79 na Florydzie na jesiennym festiwalu w Dade City

W niedzielę, 29 września, Koło Podhalan #79 im. Matki Boskiej Ludźmierskiej na Florydzie wzięło udział w jesiennym festiwalu zorganizowanym w parafii St. Joe w Dade City, FL. Podczas festiwalu Kasia Wodnicki przedstawiła zarys historii górali. Członkowie zespołu zaprezentowali też polskie tańce. Najmłodszą grupę taneczną poprowadził Marek Krol. Fot. Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-17-2019
Cezary Pazura w audytorium parafii Niepokalanego Serca Maryi
10-18-2019
Cezary Pazura w Ambassador Banquet & Catering w Trenton
10-18-2019
Jurek Tabor w Klubie Sobieski w Greenacres
10-18-2019
Wyjazd na koncert Chóru Angelus d Amerykańskiej Częstochowy
10-19-2019
Cezary Pazura w sali przy kościele św. Stanisława Kostki
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com