Pensylwania

poleć serwis drukuj
Pielgrzymka z Great...

Fenomen pieszych pielgrzymek

08-15-2019

Ponad trzy tysiące wiernych przybyło pieszo do Amerykańskiej Częstochowy w niedzielę 11 sierpnia przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi mieszkający w różnych stanach USA przybyli do Domu Matki w Doylestown, PA w 3 pielgrzymkach: z Great Meadows, NJ, z Trenton, NJ oraz z Filadelfii, PA.

Na pielgrzymim szlaku

Jednym z najpiękniejszych i najważniejszych przejawów pobożności maryjnej jest pielgrzymka. Pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych od wieków wpisało się w pobożność chrześcijańską, stanowiąc wyraz szczególnej czci dla Maryi, Matki i Wspomożycielki, do której każdy wierny może uciekać się po pomoc i wstawiennictwo. Tak jak Maryja pielgrzymowała do domu swojej krewnej Elżbiety, niosąc pod swoim sercem Jezusa Chrystusa, tak samo pielgrzymi przemierzając kolejne kilometry niosą spotkanym na szlaku ludziom najważniejszą wiadomość: Bóg jest i kocha każdego człowieka. Szczera i głęboka wiara motywuje ich do dzielenia się radością i miłością, a także modlitwy w intencjach własnych, Kościoła i świata. Każdego roku tysiące wiernych wyruszają na pielgrzymi szlak, by dotrzeć do Domu Matki, poświęcają swój wakacyjny czas na pielgrzymowanie w palącym słońcu, ulewnym deszczu, zmagają się z niewygodami związanymi z najbardziej prozaicznymi czynnościami codziennego życia. Najtrudniejsze jest jednak zmaganie się z samym sobą, stawanie w niełatwej nieraz prawdzie o samym sobie, zdobycie się na odwagę i przystąpienie po wielu miesiącach, a nawet latach, do sakramentu pokuty i pojednania. Pielgrzymia droga znaczona jest wieloma łzami pokuty i nawrócenia. To właśnie na niej odpadają skorupy starego człowieka, odsłaniając duchowe piękno i wewnętrzne podobieństwo do Chrystusa, które jest w każdym człowieku, o którym często zapominamy w biegu codziennego życia.

XXXII Pielgrzymka z Great Meadows

Taka właśnie postawa towarzyszyła wszystkim wiernym, którzy w dniach 8-11 sierpnia br., pielgrzymowali pieszo do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Jak każdego roku grupy pielgrzymów przyszły do Matki Bożej z parafii św. Piotra i Pawła z Great Meadows, św. Wojciecha z Filadelfii i św. Jadwigi z Trenton.

Pielgrzymka z Great Meadows była najliczniejszą ze wszystkich, liczyła około 3,000 pielgrzymów, podzielonych na 3 grupy. Pierwsza to grupa salwatoriańska, którą prowadził ks. Grzegorz Podsiadło, salwatorianin, proboszcz parafii w Great Meadows, a zarazem kierownik całej pielgrzymki. Druga grupa, paulińska-młodzieżowa, była zdecydowanie najbardziej liczną w całej pielgrzymce. Prowadzili ją ojcowie paulini posługujący w USA. Przewodnikiem tej grupy był o. Tadeusz Lizińczyk, Prowincjał Zakonu Paulinów w USA. Trzecia, ostatnia, to grupa franciszkańska, prowadzona przez Franciszkanów Odnowy z Nowego Jorku (Franciscan Friars of the Renewal – CFR). Jest to jedyna grupa anglojęzyczna w pielgrzymce. Hasłem pielgrzymki z Great Meadows był temat: „Żyj z Maryją w codzienności”. Przybyła ona do Amerykańskiej Częstochowy już po raz trzydziesty drugi, przemierzając w ciągu czterech dni około 60 mil. Choć wyrusza ona co roku z parafii św. Piotra i Pawła w Great Meadows, to ma charakter międzystanowy, gromadząc wiernych mieszkających w różnych stanach, głównie na wschodnim wybrzeżu USA. Najwięcej można było spotkać pielgrzymów z New Jersey, Nowego Jorku, Connecticut, Massachusetts, Pensylwanii, Maryland oraz z różnych dalszych zakątków USA, a nawet z Polski.

Pielgrzymi z Trenton i Filadelfii

Z parafii św. Wojciecha z Filadelfii, pod hasłem „Matko, obudź w nas wiarę”, przyszło 210 pielgrzymów, którym posługiwali: o. Jan Kwiecień, redemptorysta, i o. Marcin Ćwierz, paulin. Parafię św. Jadwigi z Trenton reprezentowało 250 pielgrzymów, których przewodnikiem był o. Jan Michalak, paulin. Hasłem przewodnim pielgrzymowania były słowa: „Miłość drogą do świętości”.

Kulminacyjnym punktem całej pielgrzymki była niedzielna msza święta, której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Tomasz Wenski, arcybiskup Miami, po której pielgrzymi umocnieni Bożym błogosławieństwem powrócili do swoich domów, by dzielić się z innymi swoją wiarą.

o. Marcin Ćwierz OSPPE, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Za trud pielgrzymowania niech będą dzięki Bogu i Maryi, którzy czuwali nad pielgrzymami, sprawiając, że każdy doszedł do celu zdrowy i bezpieczny. Dziękujemy wszystkim, którzy czuwali nad przebiegiem pielgrzymki: kapłanom, organizatorom, wszystkim służbom, za ich bezinteresowną miłość i poświęcenie w służbie pielgrzymom. Dziękujemy pielgrzymom za ich obecność, modlitwę, godne chrześcijan świadectwo. Niech to dziękczynienie stanie się także zaproszeniem na kolejny rok, na kolejną pielgrzymkę, aby nikogo nie zabrakło na pielgrzymim szlaku.

o. Marcin Ćwierz OSPPE, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1141.html

wróć

Fotorelacje

Pasowanie w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

2 listopada w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie odbyła się ceremonia pasowania na ucznia. Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, które rozpoczyna swoją szkolną przygodę – dlatego zasługuje na wyjątkową oprawę. Tegoroczni pierwszoklasiści w bostońskiej szkole zostali powitani niezwykle ciepło. Przejęci pierwszoklasiści ślubowali sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków. Fot. M. Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
11-16-2019
Bankiet jubileuszowy z okazji 100-lecia parafii św. Stanisława w Bristol
11-16-2019
30-lecie zespołu Akcent Melrose Ballroom
11-16-2019
XIII Parafiada w Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego w St. Petersburg
11-17-2019
Koncert disco polo w Klubie Sobieski w Greenacres
11-22-2019
30-lecie zespołu Akcent
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com