Pensylwania

poleć serwis drukuj
Oprawę muzyczną...

Święto Żołnierza Polskiego w Amerykańskiej Częstochowie

08-26-2019

Każdego roku z okazji kolejnych rocznic „Cudu nad Wisłą”, niezwykle ważnej historycznej bitwy w dziejach Polski, w Amerykańskiej Częstochowie obchodzone jest Święto Żołnierza Polskiego. Uroczystości te odbyły się w tym roku w niedzielę, 18 sierpnia, i miały szczególny charakter z okazji jubileuszu 100-lecia powrotu Armii Błękitnej z Francji do Polski. Wielu weteranów oraz organizacji polonijnych przybyło do Duchowej Stolicy Polonii, aby wspólnie modlić się i oddać cześć poległym za wolność naszej ojczyzny.

Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP). Ponadto w Dniu Żołnierza uczestniczyli przedstawiciele rządu oraz armii polskiej w USA, m.in. Mateusz Gmura – wicekonsul RP w Nowym Jorku, gen. dyw. pil. Cezary Wiśniewski – attache obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz wielu innych gości.

Uroczystości weterańskie rozpoczęły się na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie, gdzie złożone zostały wieńce na grobie dr. Teofila Starzyńskiego oraz pod pomnikiem „Husarza”. Modlitwę za zmarłych poprowadził o. Krzysztof Drybka, przeor klasztoru w Doylestown, PA. Dalsza część świętowania odbyła się przed kościołem, w pobliżu pomnika Matki Bożej Hetmańskiej, przy którym złożono wieńce oraz rozpoczęto defiladę wojskową.

Centralnym punktem obchodów Święta Żołnierza była msza święta o godz. 12:30, której przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk, prowincjał paulinów w USA. Oprawę muzyczną poprowadził Chór Angelus z Brooklynu. Po Eucharystii odbyła się uroczysta akademia, w czasie której powitani zostali goście honorowi, a życzenia z okazji obchodzonego święta złożyli m.in. przedstawiciele Rzeczypospolitej Polskiej w USA oraz różnych polonijnych stowarzyszeń i okręgów weterańskich.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1145.html

wróć

Fotorelacje

Przywitanie nowego proboszcza w Bazylice św. Józefa w Webster

W czerwcu br. na emeryturę przeszedł ks. prałat Antoni Czarnecki, wieloletni gospodarz Bazyliki św. Józefa w Webster. Na stanowisku proboszcza zastąpił go dotychczasowy wikariusz – ks. Grzegorz Chodkowski. W niedzielę, 8 września, po mszy św. o godz. 11:00 parafianie zorganizowali przyjęcie powitalne dla nowego proboszcza. Spotkanie odbyło się w klubie PACC w Webster i wzięło w nim udział około 200 osób. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com