Pensylwania

poleć serwis drukuj
Oprawę muzyczną...

Święto Żołnierza Polskiego w Amerykańskiej Częstochowie

08-26-2019

Każdego roku z okazji kolejnych rocznic „Cudu nad Wisłą”, niezwykle ważnej historycznej bitwy w dziejach Polski, w Amerykańskiej Częstochowie obchodzone jest Święto Żołnierza Polskiego. Uroczystości te odbyły się w tym roku w niedzielę, 18 sierpnia, i miały szczególny charakter z okazji jubileuszu 100-lecia powrotu Armii Błękitnej z Francji do Polski. Wielu weteranów oraz organizacji polonijnych przybyło do Duchowej Stolicy Polonii, aby wspólnie modlić się i oddać cześć poległym za wolność naszej ojczyzny.

Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP). Ponadto w Dniu Żołnierza uczestniczyli przedstawiciele rządu oraz armii polskiej w USA, m.in. Mateusz Gmura – wicekonsul RP w Nowym Jorku, gen. dyw. pil. Cezary Wiśniewski – attache obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz wielu innych gości.

Uroczystości weterańskie rozpoczęły się na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie, gdzie złożone zostały wieńce na grobie dr. Teofila Starzyńskiego oraz pod pomnikiem „Husarza”. Modlitwę za zmarłych poprowadził o. Krzysztof Drybka, przeor klasztoru w Doylestown, PA. Dalsza część świętowania odbyła się przed kościołem, w pobliżu pomnika Matki Bożej Hetmańskiej, przy którym złożono wieńce oraz rozpoczęto defiladę wojskową.

Centralnym punktem obchodów Święta Żołnierza była msza święta o godz. 12:30, której przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk, prowincjał paulinów w USA. Oprawę muzyczną poprowadził Chór Angelus z Brooklynu. Po Eucharystii odbyła się uroczysta akademia, w czasie której powitani zostali goście honorowi, a życzenia z okazji obchodzonego święta złożyli m.in. przedstawiciele Rzeczypospolitej Polskiej w USA oraz różnych polonijnych stowarzyszeń i okręgów weterańskich.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1145.html

wróć

Fotorelacje

Pasowanie w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

2 listopada w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie odbyła się ceremonia pasowania na ucznia. Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, które rozpoczyna swoją szkolną przygodę – dlatego zasługuje na wyjątkową oprawę. Tegoroczni pierwszoklasiści w bostońskiej szkole zostali powitani niezwykle ciepło. Przejęci pierwszoklasiści ślubowali sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków. Fot. M. Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
11-16-2019
Bankiet jubileuszowy z okazji 100-lecia parafii św. Stanisława w Bristol
11-16-2019
30-lecie zespołu Akcent Melrose Ballroom
11-16-2019
XIII Parafiada w Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego w St. Petersburg
11-17-2019
Koncert disco polo w Klubie Sobieski w Greenacres
11-22-2019
30-lecie zespołu Akcent
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com