Pensylwania

poleć serwis drukuj
Oprawę muzyczną...

Święto Żołnierza Polskiego w Amerykańskiej Częstochowie

08-26-2019

Każdego roku z okazji kolejnych rocznic „Cudu nad Wisłą”, niezwykle ważnej historycznej bitwy w dziejach Polski, w Amerykańskiej Częstochowie obchodzone jest Święto Żołnierza Polskiego. Uroczystości te odbyły się w tym roku w niedzielę, 18 sierpnia, i miały szczególny charakter z okazji jubileuszu 100-lecia powrotu Armii Błękitnej z Francji do Polski. Wielu weteranów oraz organizacji polonijnych przybyło do Duchowej Stolicy Polonii, aby wspólnie modlić się i oddać cześć poległym za wolność naszej ojczyzny.

Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP). Ponadto w Dniu Żołnierza uczestniczyli przedstawiciele rządu oraz armii polskiej w USA, m.in. Mateusz Gmura – wicekonsul RP w Nowym Jorku, gen. dyw. pil. Cezary Wiśniewski – attache obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz wielu innych gości.

Uroczystości weterańskie rozpoczęły się na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie, gdzie złożone zostały wieńce na grobie dr. Teofila Starzyńskiego oraz pod pomnikiem „Husarza”. Modlitwę za zmarłych poprowadził o. Krzysztof Drybka, przeor klasztoru w Doylestown, PA. Dalsza część świętowania odbyła się przed kościołem, w pobliżu pomnika Matki Bożej Hetmańskiej, przy którym złożono wieńce oraz rozpoczęto defiladę wojskową.

Centralnym punktem obchodów Święta Żołnierza była msza święta o godz. 12:30, której przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk, prowincjał paulinów w USA. Oprawę muzyczną poprowadził Chór Angelus z Brooklynu. Po Eucharystii odbyła się uroczysta akademia, w czasie której powitani zostali goście honorowi, a życzenia z okazji obchodzonego święta złożyli m.in. przedstawiciele Rzeczypospolitej Polskiej w USA oraz różnych polonijnych stowarzyszeń i okręgów weterańskich.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1145.html

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com