Pensylwania

poleć serwis drukuj
W festiwalu udział...

54. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

09-12-2019

Każdego roku, już od ponad 50 lat, w Amerykańskiej Częstochowie odbywa się Polsko-Amerykański Festiwal. Tradycyjnie trwa on przez pięć dni. Rozłożony jest na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku festiwal przypadł na dni: 31 sierpnia, 1-2 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend 7-8 września. Organizacją tego dorocznego przedsięwzięcia zajmuje się Komitet Festiwalowy, z przewodniczącą Teresą Wójcik, wraz z ojcami i braćmi paulinami, na czele z o. Krzysztofem Drybką OSPPE, przeorem klasztoru. Pierwszy weekend tegorocznego festiwalu zgromadził na terenie sanktuarium około 29 tys. osób, przybyłych do Doylestown z wielu różnych stanów USA. Rekordowym okazał się drugi dzień festiwalu – niedziela, który zgromadził prawie 11,000 odwiedzających.

Przy dźwiękach muzyki

Plac festiwalowy tradycyjnie już podzielony był na kilka tematycznych części. Przy wejściu znajdowały się stoiska lokalnych sprzedawców, oferujących lokalne produkty oraz towary i pamiątki przywiezione prosto z Polski. Od strony Ogrodu Różańcowego znajdował się park rozrywki „Midway Rides”, z karuzelami, kolejkami górskimi oraz innymi atrakcjami dla dzieci i młodzieży. Poza atrakcjami dla najmłodszych uczestników festiwalu nie mogło również zabraknąć rozrywki dla starszych. Na dużej scenie pod pawilonem oraz na scenie w „Polskiej Wiosce” można było podziwiać występy zespołów muzycznych i tanecznych. W tym roku na festiwalu wystąpiły takie zespoły jak: „Golden Tones”, „No Problem”, „Nova Dance Band”, „Eddie Forman Orchestra”, „John Stevens Polka Band”, „Polka Family” oraz wiele innych. Wystąpiły także zespoły tańca ludowego: „P.K.M – Polskie Kółko Międzykolegialne” z Filadelfii oraz „Ojczyzna” z Baltimore. Na scenie odbywały się też pokazy polskich zwyczajów związanych m.in. z obchodami tradycyjnych dożynek oraz polskiego wesela.

Spotkanie z historią

Na placu festiwalowym, za „Polską Wioską”, znajdowały się namioty licznie zgromadzonych grup historyczno-rekonstrukcyjnych. Większość z nich reprezentowała XVII wiek, a największą stanowiła grupa „The Banner of Jasna Gora”. W czasie festiwalu można było oglądać pokazy walki, strzelectwa, szermierki, a nawet jazdy konnej z ich udziałem. Nie zabrakło również grupy rekonstrukcyjnej przedstawiającej okres II wojny światowej. W tym roku do obozu historycznego dołączyli także Słowianie i Wikingowie.

Nowością w tym roku na Festiwalu była wystawa owczarków podhalańskich. Kilku właścicieli tej polskiej rasy psów zaprezentowało je na placu, opowiadając o ich zaletach.

Goście festynu mieli także okazję wziąć udział w loterii, w której pierwszą nagrodą w tym roku była wycieczka do Rzymu (o wartości $ 7,500).

Smaczne, bo polskie!

Główną część placu festiwalowego wypełniały oczywiście budki z tradycyjnym polskim jedzeniem. Nie mogło zabraknąć takich specjałów jak: gołąbki, pierogi, kiełbasa, bigos, placki ziemniaczane i wielu innych. Były także lody, kolorowa wata cukrowa oraz funnel cake. Chętni skosztowania bardziej wyszukanych smaków mogli udać się do „Polskiej Wioski”, gdzie znajdował się domek Polskiej Szkoły, w którym serwowano tradycyjny smalec, ogórki, żurek oraz naleśniki i ciasto. Nie mogło także zabraknąć znanego na całym świecie polskiego piwa. Odbywała się także degustacja polskiej wódki, a przy innych stoiskach można było spróbować wina z lokalnych winnic.

Coś dla ducha

W tym czasie nie zabrakło także wydarzeń duchowych w Amerykańskiej Częstochowie. Każdy dzień festiwalowy rozpoczynany był modlitwą oraz codziennie sprawowana była Eucharystia. Bardzo uroczysty wymiar miała msza św. odprawiona w niedzielę, 1 września, na której zgromadziło się bardzo wielu wiernych, przybyłych w pielgrzymkach autokarowych (22 autokarów) zorganizowanych przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową z Nowego Jorku i New Jersey. Mszy świętej przewodniczył o. Jan Michalak OSPPE, podprzeor klasztoru, który w swojej homilii nawiązywał m.in. do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W Amerykańskiej Częstochowie nie zabrakło także pielgrzymów innych narodowości. Msza św. w języku kreolskim, dla wiernych narodowości haitańskiej, zgromadziła kilkuset pielgrzymów w dolnej Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

Bez względu na narodowość, wszyscy, którzy przybyli do Amerykańskiej Częstochowy, mieli świetną okazję, aby się wspólnie modlić w Sanktuarium Matki Bożej, której wizerunek został niedawno przyozdobionymi złotymi koronami, oraz aby doświadczyć, zobaczyć i posmakować kawałka polskiej tradycji i kultury.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1149.html

wróć

Fotorelacje

Pasowanie w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

2 listopada w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie odbyła się ceremonia pasowania na ucznia. Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, które rozpoczyna swoją szkolną przygodę – dlatego zasługuje na wyjątkową oprawę. Tegoroczni pierwszoklasiści w bostońskiej szkole zostali powitani niezwykle ciepło. Przejęci pierwszoklasiści ślubowali sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków. Fot. M. Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
11-22-2019
30-lecie zespołu Akcent
11-23-2019
125-lecie parafii Sacred Heart w New Britain
11-23-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
11-23-2019
Zabawa Andrzejkowa
11-24-2019
Spektakl „Promieniowanie” w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com