Pensylwania

poleć serwis drukuj

Rozpoczęcie roku szkolnego w Polskiej Szkole w Doylestown

09-24-2019

Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us

W sobotę, 14 września Polska Szkoła przy Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA rozpoczęła kolejny rok nauki – rok szczególny ze względu na dwudziestolecie istnienia placówki, która jest ważną częścią tego miejsca, ucząc dzieci polskiej kultury, tradycji, historii, a także przekazując podstawy duchowe do późniejszego rozwijania życia wiary.

Ceremonię rozpoczęło odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” w obecności polskiej flagi, po którym nastąpiła modlitwa o potrzebne łaski w nowym roku szkolnym i błogosławieństwo, którego udzielił o. Marcin Ćwierz. Przywitanie i słowo wstępne wygłosiła dyrektor Joanna Mikoluk. W swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim za przybycie, podsumowała udział szkoły w Polsko-Amerykańskim Festiwalu, powitała nową wicedyrektor Agatę Dajewski i nowego kapelana – o. Marcina Ćwierza oraz pozostałych nauczycieli.

Po ogłoszeniach organizacyjnych dotyczących funkcjonowania szkoły oraz przedstawieniu programu na nowy rok szkolny głos zabrała druhna Anna Radko. Druhna Ania jest odpowiedzialna za Gromadę Zuchową Polskie Poziomki ze Wzgórza Matki Bożej. Przedstawiła sposób funkcjonowania gromady i wymagania niezbędne do wstąpienia w jej szeregi, zachęcając rodziców do zapisania swoich dzieci i udziału w zuchowej przygodzie. Apel zakończył się rozejściem do poszczególnych klas, w których odbyły się wstępne organizacyjne spotkania rodziców z nauczycielami. Warto podkreślić, że w tym roku do szkoły zapisanych zostało dziewięćdziesięcioro dzieci, natomiast w klasie dla dorosłych szesnaście osób, co jest rekordowym wynikiem w historii szkoły.

Następnego dnia, w niedzielę o godz. 10.00, w Kaplicy Matki Bożej odbyła się uroczysta msza święta inaugurująca nowy rok szkolny, której przewodniczył o. Marcin. Liturgię Słowa przygotowali nauczyciele, modlitwę wiernych odczytali uczniowie. W homilii skierowanej do dzieci o. Marcin, odwołując się do ewangelii o synu marnotrawnym, przypomniał dzieciom, że najważniejsze w życiu są takie wartości jak: miłość, dobro i prawda, że prawdziwe szczęście kryje się w Bogu, który kocha każdego człowieka, nawet tego, który grzesząc odchodzi od Niego.

O. Marcin Ćwierz OSPPE

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com