Pensylwania

poleć serwis drukuj

Dzień Skupienia dla rodziców po stracie dziecka w Amerykańskiej Częstochowie

11-20-2019

Fot. Daria...

Strata własnego dziecka jest uważana za jedną z największych tragedii, jakie mogą dotknąć człowieka. Nie ma tu większego znaczenia wiek dziecka czy okoliczności jego śmierci. Każda strata boli i pogrąża rodziców dziecka w ogromnym bólu i smutku – uczuciami, które często ciągną się latami, bez nadziei na ukojenie i uzdrowienie wewnętrzne.

To właśnie z potrzeby na odpowiedzenie na ten problem w przeżywaniu żałoby dla rodziców po stracie swojego dziecka odbył się w Amerykańskiej Częstochowie dzień skupienia, mający na celu pomoc rodzicom w przeżywaniu ich bólu i cierpienia oraz wspólnej modlitwy za zmarłe dzieci. W Sanktuarium w Doylestown od kilku lat odbywają się regularnie obchody Dnia Dziecka Utraconego, jednak taki dzień skupienia zorganizowany był po raz pierwszy. Poprowadzili go: o. Tymoteusz Tarnacki, paulin z Amerykańskiej Częstochowy, oraz Stanisław i Daria Żarczyńscy, psychologowie i terapeuci, udzielający się także duszpastersko w wielu polonijnych parafiach. Motywem przewodnim i hasłem tego wydarzenia były słowa: „Miłość nigdy nie ustaje”.

Dzień skupienia odbył się w niedzielę, 10 listopada, w godzinach popołudniowych, w drewnianej kaplicy na cmentarzu. W tym czasie uczestnicy mieli okazję do wspólnej modlitwy, dzielenia się swoimi przeżyciami oraz do zapalenia świec w intencji swoich zmarłych dzieci. Krótkie warsztaty psychologiczne o sposobach przeżywania żałoby poprowadzili Stanisław i Daria Żarczyńscy. Natomiast konferencję pt. „Modlitwa psalmami w przeżywaniu żałoby” wygłosił o. Tymoteusz Tarnacki.

Uzdrowienie wewnętrzne jest procesem, który często trwa latami. Dlatego organizatorzy dnia skupienia dla rodziców po stracie dziecka nie poprzestają na tym jednym wydarzeniu, ale planują kolejne w przyszłym roku. Jeżeli ktoś jest matką lub ojcem, którzy przeżyli utratę własnego dziecka, w różnych okolicznościach – przez poronienie, aborcję, chorobę lub śmierć w starszym wieku – nie powinni wahać się poprosić o pomoc. Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt pod numerem tel.: 201-281-6780 (należy nagrać wiadomość lub wyśłać wiadomość tekstową). Więcej informacji wkrótce na www.czestochowa.us.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

wróć

Fotorelacje

„Pawełki” w Amerykańskiej Częstochowie

Paulini w Doylestown przeżywają Nowennę do swojego patrona – Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com