Pensylwania

poleć serwis drukuj

Obchody V Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w Szkole im. Jana Pawła II w East Stroudsburg

11-20-2019

Klasa 5 ,,Trzy...
Klasa 7a „Gawęda o...
Klasa 10...
,,Mrugaj,mrugaj...
Klasa 7b: ,,Polak...
Edward Piórkowski....
Paweł Myśliwiec....
Przedszkole z...
Teatr Czwarte...

W sobotę, 19 października, w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II w East Stroudsburg odbyły się obchody V Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. W tym roku uroczystości składały się z dwóch części: pierwszej, przygotowanej przez uczniów oraz drugiej zatytułowanej „Sport to zdrowie”, której bohaterami byli zaproszeni Polacy – mieszkający w Stanach Zjednoczonych pasjonaci sportu.

W trakcie pierwszej części hymn dwujęzyczności „Trzy słowa” zaśpiewała Monika Chibowska i klasa 5. Następnie zabawne skecze „Ponglish” zaprezentowały klasy 9 i 10. Klasa 7a pięknie wyrecytowała wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”. Nie zabrakło również życzeń oraz słodkiej niespodzianki dla nauczycieli z okazji ich święta. „Sto lat” odśpiewał zespół „Podhalanie z Poconos” pod kierunkiem Angeliki Bienias Mazur. Piosenkę „Mrugaj, mrugaj gwiazdko ma – Twinkle, twinkle little star” w wersji dwujęzycznej przedstawili najmłodsi nasi uczniowie z przedszkola oraz klasy zerowej.

Klasa 7b zapoznała wszystkich z odkryciami polskich naukowców i wynalazców dzięki prezentacji „Polak potrafi”. Niemałe zdziwienie wywołał wśród uczniów fakt, że wiele przedmiotów codziennego użytku, takich jak np.: fotelik samochodowy, zegar elektryczny, krótkofalówka czy też kamizelka kuloodporna, zawdzięczamy właśnie geniuszowi Polaków.

Podczas pierwszej części obchodów przedstawiony został również projekt edukacyjny „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” realizowany w klasach 1-3.

W trakcie drugiej części Polonijnego Dnia Dwujęzyczności swoje sportowe pasje zaprezentowali zaproszeni goście: Rafał Raczyński, Paweł Myśliwiec i Edward Piórkowski. Rafał Raczyński, pasjonat i uczestnik walk rycerskich, walczący w Lidze Armored Combat League Worldwide, reprezentant drużyny Philadelphia Rhinos, zaprezentował się w pełnej zbroi rycerskiej i zaprezentował uczniom sztukę walk rycerskich. Uczniowie mieli okazję nie tylko przymierzyć rycerski hełm, ale również „powywijać” prawdziwym rycerskim mieczem. Kolejnym z gości był Paweł Myśliwiec, maratończyk, sportowiec, prezes stowarzyszenia Polish-American Sports Accociation w New Jersey. Zaprezentował nie tylko ekwipunek potrzebny do uprawiania kajakarstwa, ale również udzielił wielu cennych rad dotyczących uprawiania tego sportu. Ostatnim z zaproszonych gości był maratończyk, triatlonista, Ironman Edward Piórkowski. Z ogromną pasją opowiadał o tym, jak zaczęła się jego przygoda z zawodami Ironman oraz o samym udziale w tych zawodach. Dzięki niemu uczniowie dowiedzieli się mnóstwa ciekawych informacji na temat niezbędnego sprzętu, kondycji fizycznej i psychicznej niezbędnej do ukończenia tego światowej klasy wyścigu.

Zabawa kontynuowana była w niedzielę podczas przedstawienia zaprezentowanego gościnnie przez aktorów Teatru Czwarte Miasto z Gdyni „Książe Papusz i jego przyjaciele”. Przedstawienie podobało się zarówno uczniom jak i rodzicom.

Alicja Pankowska, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU, facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com