Pensylwania

poleć serwis drukuj
Cmentarz w...

Listopadowe uroczystości w Amerykańskiej Częstochowie

11-20-2019

Listopad w pobożności ludowej oraz tradycji jest miesiącem, w którym szczególnie pamiętamy o naszych bliskich zmarłych. Wspominając ich życie, modląc się za nich, zapalając świece i znicze ufamy przede wszystkim w miłosierdzie Boga, który – jak przypomina nam Ewangelia – „nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją” (Łk 20, 38). Przypomina nam także o tym liturgia Kościoła, obchodząc Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych 2 listopada.

W tym czasie wielu pielgrzymów nawiedza Amerykańską Częstochowę, aby modlić się nad grobami swoich bliskich. Cmentarz przy Sanktuarium w Doylestown jest miejscem pochówku kilku tysięcy wiernych różnych narodowości, zwłaszcza Polaków. Wśród nich pochowani są na nim: paulini i kapłani diecezjalni (w tym także założyciel Sanktuarium – o. Michał Zembrzuski OSPPE), wielcy mężowie stanu, artyści, wynalazcy oraz obrońcy polskiej kultury. Cmentarz w Amerykańskiej Częstochowie jest także nazywany „Polskim Arlington – Polish Arlington”, z racji tego, iż jest to największy polonijny cmentarz wojskowy poza granicami naszej ojczyzny. Spoczywają na nim liczni generałowie, żołnierze I i II wojny światowej, żołnierze wyklęci, i inni weterani różnych wojen.

Główne uroczystości w intencji zmarłych odbyły się w tym roku w niedzielę, 3 listopada. Tysiące wiernych w tym dniu nawiedziło Sanktuarium w Doylestown, uczestnicząc w mszach świętych, przystępując do sakramentu pojednania oraz modląc się nad grobami swoich bliskich. Głównej mszy świętej o godz. 12:30 pm przewodniczył o. Jan Michalak, podprzeor klasztoru. Po Eucharystii na cmentarzu odbyła się tradycyjna procesja do 5 stacji w intencji zmarłych. W czasie nabożeństwa modlono się za zmarłych kapłanów, osoby konsekrowane, rodziców i krewnych, dobrodziejów, weteranów i wszystkich, którzy ukończyli już swoje ziemskie pielgrzymowanie.

W sobotę, 30 listopada, odbędzie się jeszcze msza święta o godz. 12:30 pm w Kaplicy Świętej Anny w intencji tych wszystkich, którzy zmarli i zostali pochowani na cmentarzu w Doylestown, w ostatnim roku – między listopadem 2018 r. a listopadem 2019 r.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1181.html

wróć
~Ada
2019-11-22 22:55:29
Zgłoś do moderacji
Na cmentarzu nie wypada mieć rąk w kieszeni 😕

Fotorelacje

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU, facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com