Pensylwania

poleć serwis drukuj

Spotkanie ze sztuką w „Ogniwie”

12-18-2019

Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

W sobotę, 23 listopada, na scenę Polskiej Szkoły „Ogniwo” w Morrisville, PA zawitał monodram „Nadbagaż” w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej-Prorok, autorstwa Iwony Kusiak. Jednoosobowa sztuka wyprodukowana w ramach inicjatyw aktorskich to projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowany przy pomocy Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce.

Monodram stanowi niezwykłe doświadczenie zarówno dla aktora, jak i dla odbiorcy. Widz niepewnie siedząc w fotelu oczekuje na efekty pracy aktorskiej i od tego jednego artysty zależy, czy spotkanie będzie soczystym obrazem czy tandetną podróbką. Karolina Miłkowska-Prorok - aktorka desek teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zrobiła to fenomenalnie! W godzinnym monodramie pokazała wyjątkowość człowieka na scenie. Swoim szlifem aktorskim, umiejętnościami wokalnymi i przywiązaniem wagi do najmniejszych szczegółów stworzyła sensualne, intymne widowisko i to była jej główna broń!

Widzowie mogli w nim zobaczyć zawartość pojemnej walizki bohaterki, która po trzydziestu latach wraca do Polski, by na nowo odkryć swoje miejsce na ziemi. Konfrontując dziecięce wspomnienia z rzeczywistością raczyła widza wachlarzem autentycznych emocji.

Spektakl rozbudza meandry myśli obywatelsko-patriotyczne i niczym strzała Amora trafia w serce emigranta, który w głębi duszy czuje się jak ptak z podciętymi skrzydłami. To nostalgiczna podróż w głąb siebie. Okazja do pobycia sam na sam ze swoimi myślami.

Te niebywałe zdarzenie artystyczne było poprzedzone warsztatami teatralnymi: „Powrót do korzeni” dla dzieci i młodzieży polonijnej, dzięki którym mieli okazję „cofnąć się w czasie” i zobaczyć jak bawili się ich rodzice czy dziadkowie, w czasach pozbawionych telefonii komórkowej, internetu. Kulminacją był bardzo udany pokaz umiejętności nabytych w ciągu niespełna trzech godzin. Zaszczepiona grą aktorską latorośl z niecierpliwością czeka na kolejne wyzwania.

opr. A. Drężek

wróć

Fotorelacje

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU, facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com