Pensylwania

poleć serwis drukuj
Fot. czestochowa.us

Święta Bożego Narodzenia w Amerykańskiej Częstochowie

01-07-2020

Święta Bożego Narodzenia w Amerykańskiej Częstochowie od wielu lat przeżywane są w radosnej i rodzinnej atmosferze. Podniosły charakter liturgii, piękno śpiewu wraz z licznymi dekoracjami przyciągają rzesze pielgrzymów różnych narodowości, którzy pragną doświadczyć umocnienia i pokoju z narodzenia Chrystusa. Widać to najpiękniej podczas dwóch uroczystych mszy świętych odprawianych 24 grudnia o godz. 5:00 pm w języku angielskim oraz 25 grudnia w czasie tradycyjnej polskiej „Pasterki” celebrowanej o północy.

Wigilia Bożego Narodzenia

Mszy wigilijnej, odprawionej w języku angielskim, przewodniczył o. Krzysztof Drybka OSPPE, przeor Amerykańskiej Częstochowy. Wierni wypełnili kościół po brzegi, wielu nie znalazło miejsc siedzących. W półmroku symbolizującym oczekiwanie na przyjście Zbawiciela wyruszyła procesja do szopki w celu poświęcenia żłóbka. Wymownym znakiem narodzin Jezusa były dzieci przebrane za pasterzy, królów oraz Maryję i Józefa, które przyniosły Dzieciątko Jezus przed ołtarz główny i złożyły w specjalnym żłóbku. Homilia przeora skierowana była najpierw do dzieci, potem do dorosłych. Gromadząc wszystkie dzieci w prezbiterium, o. Krzysztof prowadził z nimi dialog o znaczeniu Bożego Narodzenia, przypominając, że świętujemy przede wszystkim urodziny Jezusa. Na koniec wszyscy zaśpiewali Jezusowi, z okazji Jego urodzin, gromkie „Happy Birthday”. W kolejnej części homilii przeor, poprzez odwołanie do rodowodu Jezusa, zapewnił, że może On narodzić się także w rodzinach i w nas samych, pomimo grzechów i słabości. Na koniec mszy do kościoła zawitał św. Mikołaj, który rozdawał dzieciom słodkie upominki. Liturgię uświetnił śpiew chóru sanktuaryjnego, pod przewodnictwem organisty Pawła Raczkowskiego.

Polska pasterka

Polonia, która przybyła z różnych stanów USA, zapełniła wszystkie miejsca siedzące w głównym kościele. Jest to szczególnie ważne ze względu na znaczne odległości, które musiało pokonać wielu rodaków, by przybyć do Amerykańskiej Częstochowy, chcąc uczestniczyć w polskiej, tradycyjnej pasterce. Przewodniczył jej o. Tadeusz Lizińczyk OSPPE, prowincjał Zakonu Paulinów w USA. Liturgia również rozpoczęła się uroczystą procesją i poświęceniem żłóbka przy śpiewie tekstu z Martyrologium Rzymskiego mówiącego o narodzinach Jezusa. Śpiew wykonał o. Marcin Ćwierz OSPPE. W homilii o. prowincjał, nawiązując do fragmentu Ewangelii św. Łukasza, podjął refleksję o znaczeniu bycia człowiekiem, którego sobie upodobał Bóg. – Kim trzeba nam być, aby Bóg w sobie nas upodobał, aby Bóg dał nam pokój w Jezusie Chrystusie? – pytał o. Lizińczyk. Następnie wskazał na to, iż Bóg przychodzi do nas niezależnie od naszego stanu duchowego, od naszych ciemności i naszej grzeszności: „Bóg zwraca się ku tym, którzy żyją w ciemności. Jezus narodził się w najdłuższą noc w roku. Aby tu przybyć, musieliśmy zmierzyć się z ciemnością nocy. Ciemność nocy to znak obecności zła i grzechu, w którym pozostajemy w naszym życiu. Ale to nie odstrasza Jezusa, bo On jest światłem. Przychodzi, aby przemienić nasze ciemności, napełnić je nadzieją i pokojem – samym Sobą”.

Liturgię uświetnił śpiew kwartetu wokalnego. Warto dodać również, że tegoroczna pasterka transmitowana była na żywo za pośrednictwem mediów społecznościowych Amerykańskiej Częstochowy (YouTube i Facebook) oraz przez telewizję EWTN Polska. Po skończonej Eucharystii wierni, zaproszeni przez o. Tadeusza, udali się do sanktuaryjnej kafeterii, aby posilić się oraz wspólnie podzielić opłatkiem i złożyć świąteczne życzenia.

Świąteczne dekoracje

Wierni nawiedzający w tych świątecznych dniach Sanktuarium podziwiają piękne dekoracje bożonarodzeniowe, o których głośno już od wielu lat w okolicy Bucks County. Dekoracji świątecznych jest każdego roku więcej. Są one wyrazem radości z przyjścia Zbawiciela. Wokół Sanktuarium można podziwiać kolorowe światełka, których jest w tym roku ponad 250 tysięcy, a które rozpostarte są od figurki Matki Bożej na wjeździe, aż po sam kościół oraz klasztor, podświetlając całe wzgórze, na którym znajduje się Amerykańska Częstochowa. Odnieść je można do słów samego Jezusa: „Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze” (Mt 5, 14). Ponadto na terenie Sanktuarium znajduje się żywa szopka ze zwierzętami, szopka z ruchomymi figurkami (w stylu neapolitańskim) oraz pięknie przyozdobiony choinkami i kwiatami kościół. To wszystko wprowadza pielgrzymów przybywających na spotkanie z Jezusem i Maryją w podniosłą atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Amerykańska Częstochowa będzie tak przyozdobiona do 19 stycznia, czyli do uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy i patrona Zakonu Paulinów. Warto zatem przybyć w to cudowne miejsce, by doświadczyć mocniej obecności Nowonarodzonego Jezusa.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na:
http://www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1201.html

Transmisja Mszy Świętej „Pasterki” z Amerykańskiej Częstochowy:
https://www.youtube.com/watch?v=YpeK6Ly8ltE

Homilia z „Pasterki” – o. Tadeusz Lizińczyk OSPPE:
https://www.youtube.com/watch?v=r71y9XWNFEc

Światełka Bożonarodzeniowe w Amerykańskiej Częstochowie:
https://www.youtube.com/watch?v=RsfQVlHJ7NE&t=1s

wróć

Fotorelacje

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU, facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com