Pensylwania

poleć serwis drukuj
Fot. czestochowa.us

Jasełka w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły w Doylestown

01-10-2020

„Przybieżeli do Betlejem pasterze…” – przybieżeli, by jako pierwsi doświadczyć radości z przyjścia zapowiedzianego Mesjasza. Taka była myśl przewodnia jasełek przedstawionych przez uczniów Polskiej Szkoły im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA, które odbyły się w niedzielę, 22 grudnia.

Dla zebranych nauczycieli, rodziców i wiernych dzieci przygotowały program artystyczny złożony z trzech części: śpiewu kolęd, kolędowania na instrumentach (pianinie i skrzypcach) oraz inscenizacji spektaklu pod tytułem „Pasterze”. Starannie przygotowane przez wychowawczynię Katarzynę Pieńkowską i o. Marcina, z dbałością o dekoracje i stroje, dzieci ukazały Boże Narodzenie z perspektywy ubogich pastuszków, których Bóg wybrał na pierwszych świadków narodzin Jego Syna. Tegoroczne jasełka trwały w sumie ponad godzinę, co było nie lada wyzwaniem dla dzieci, dla których język polski jest drugim językiem. Śpiew tradycyjnych kolęd i nauka długiego scenariusza w języku polskim wymagały ogromnego poświęcenia i trudu ze strony dzieci, nauczycieli, a także rodziców, którzy czuwali, by również poza szkołą dzieci uczyły się tekstów. Należy się im za to ogromna pochwała i podziękowanie, ponieważ po skończonych jasełkach wiele osób było pod wrażeniem zdolności językowych uczniów.

Cieszy ten fakt i potwierdza zarazem, że język polski jest pielęgnowany i przekazywany młodemu pokoleniu, z nim zaś historia i tradycje, jakże piękne zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jedną z nich jest łamanie się opłatkiem i przekazywanie życzeń. W rodzinnej, pełnej ciepła i radości atmosferze, w Kafeterii odbyło się spotkanie opłatkowe, które uświetniła obecność dr Doroty Andraki – prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce oraz Marii Paździor-Marchwińskiej, prezesa terenowego CPSD w Pensylwanii i New Jersey. Pani Dorota Andraka złożyła na ręce dyrektor Joanny Mikoluk podziękowanie za pracę i trud nauczania, a wybrani nauczyciele i rodzice otrzymali nagrody Centrali za szczególny wkład w rozwój i funkcjonowanie szkoły.

Pełne wzruszenia i nostalgii było pożegnanie Hanny Radko, która przez wiele lat nauczała i wychowywała dzieci, a w tym roku postanowiła przejść na zasłużoną emeryturę. W ten sposób zakończono w Polskiej Szkole w Doylestown rok 2019 wierząc, że nowy 2020 rok będzie równie wspaniały i obfitujący w nowe wartościowe wydarzenia, które uczynią szkołę jeszcze wspanialszą, bogatszą o nowe doświadczenia w trudzie i zmaganiu o wiedzę i przyszłość młodych pokoleń.

o. Marcin Ćwierz OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1203.html

wróć

Fotorelacje

„Pawełki” w Amerykańskiej Częstochowie

Paulini w Doylestown przeżywają Nowennę do swojego patrona – Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com