Pensylwania

poleć serwis drukuj
Edward Pinkowski...

Ostatnie pożegnanie Edwarda Pinkowskiego

01-23-2020

W nocy z 11 na 12 stycznia Polonia straciła jednego z najwybitniejszych promotorów i badaczy historii Polaków w Ameryce. Edward Pinkowski był historykiem, dziennikarzem i pisarzem. Wydał kilka książek i otrzymał wiele wyróżnień za swoją pracę. Odszedł w wieczność spokojnie, podczas snu. Miał 103 lata.

Urodził się 11 sierpnia 1916 r. w rodzinie polskich emigrantów w Willimansett, Massachusetts. Kiedy miał 14 lat, rodzina przeniosła się do regionu węglowego w Pensylwanii, gdzie jego ojciec i dziadek wcześniej pracowali w kopalniach w okolicy Mount Carmel. Tam rozpoczął karierę pisarską, będąc jeszcze w liceum. Podczas II wojny światowej był dziennikarzem w flocie amerykańskiej (US Navy) i awansował do rangi Głównego Specjalisty (X).

W 1967 roku otrzymał medal 150-lecia kościuszkowskiego w Toronto od Polish American Historical Association (PAHA) za odszukanie ostatniego miejsca pobytu generała Kościuszki w Ameryce. Starał się o otwarcie narodowego muzeum. Z jego inicjatywy umieszczono tablicę historyczną koło tego domu przy ulicach Pine i 3rd Street w Filadelfii. W 1976 roku dom-muzeum otwarto jako National Memorial Thaddeus Kosciuszko pod patronatem National Park Service.

Był członkiem Komisji Historycznej Filadelfii od 1969 do 1985 r., a wcześniej był przez cztery lata prezesem w Spring Garden Civic Association w Filadelfii i pierwszym świeckim przewodniczącym komitetu nominacyjnego i wiceprezesem PAHA. Był przewodniczącym Rady Etnicznej oraz wiceprezesem Philadelphia 1976 Bicentennial Corporation. Założył Towarzystwo Polskiego Dziedzictwa w Filadelfii (Polish Heritage Society) powiązane z Amerykańską Radą Kultury Polskiej (ACPC) i jest osobą, która nadała nazwę tej filadelfijskiej organizacji.

Po ukończeniu badań ufundował pomnik na grobie Antoniego Sadowskiego w 300. rocznicę jego urodzin i postawił tablicę historyczną w Douglassville, PA. Podobną tablicę postawił w okolicy Lattimer, PA, gdzie zginęli polscy górnicy w czasie strajku. W 1989 roku został uhonorowany medalem Mieczysława Haimana za wybitne zasługi w dziedzinie badań historii Polsko-Amerykańskiej. W 1997 ACPC przyznało mu Distinguished Service Award za jego wieloletnią działalność.

Edward Pinkowski udowodnił, że szczątki generała Pułaskiego pochowano w krypcie pod pomnikiem w Savannah, GA. Kiedy odkryto te szczątki, został wyróżniony przez burmistrza Savannah kluczem miasta za uratowanie Pułaskiego przed zapomnieniem. Przez wiele lat poświęcił setki godzin badań nad życiem Kościuszki i Pułaskiego, nie wspominając już o setkach innych osób ze środowiska polsko-amerykańskiego. Jest autorem kilku książek i wielu artykułów.

W 2001 roku nadano Edward Pinkowskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP, który został przyznany przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Wśród nagród otrzymanych w uznaniu za jego pracę są Ellis Island Medal of Honor (2004), medal Fundacji Kościuszkowskiej (2006) oraz tytuł Duma Polonii (2009).

Mieszkał przez większość swojego życia w Filadelfii z żoną Connie (z domu Rosiello), zanim przeniósł się na Florydę w roku 1998. Jego dwaj synowie, Jack i Jim, urodzili się w Waszyngtonie podczas II wojny światowej.

W Filadelfii założył fundację Poles in America Foundation (Polacy w Ameryce), która będzie kontynuować jego pracę badań historycznych. Prezesem fundacji jest jego młodszy syn, Jack Pinkowski. Pozostawił także pięcioro wnuków: Marcela Pinkowskiego, Jamesa E. Pinkowskiego II, Nathaniela L. Pinkowskiego, Tiffany M. Pinkowski i Ashley Rose Pinkowski.

Pogrzeb odbył się w katedrze filadelfijskiej św. Piotra i Pawła w sobotę, 18 stycznia, 2020 r., po mszy św. zwłoki zostały złożone na cmentarzu Św. Antoniego w King of Prussia, PA.

Poles.org


Edward Pinkowski jest autorem kilku książek i monografii:

  • Lattimer Massacre, 1950;
  • History of Bridgeport, Pa., 1951;
  • Washington's Officers Slept Here, 1953;
  • Forgotten Fathers, 1953;
  • Chester County Place Names, 1955, 62;
  • John Siney – The Miners' Martyr, 1963;
  • Anthony Sadowski – Polish Pioneer, 1966;
  • Pills, Pen and Politics: The story of Gen. Leon Jastremski,1974;
  • General Pulaski's Body, 1996
wróć

Fotorelacje

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU, facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com