Pensylwania

poleć serwis drukuj
Fot. czestochowa.us

„Pawełki” w Amerykańskiej Częstochowie

01-24-2020

Paulini w Doylestown przeżywają Nowennę do swojego patrona – Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Czas nowenny

Wpatrując się i rozważając o życiu św. Pawła Pustelnika, szukamy odniesienia do jego postawy w naszym paulińskim życiu, w naszej zakonnej codzienności. Wydaje się, że ten święty pustelnik miał łatwe, nieskomplikowane życie. Uciekł na pustynię, zamieszkał w grocie, kruk przynosił mu codziennie porcję jedzenia, świeża woda płynęła mu strumykiem. Nie musiał przejmować się pieniędzmi, pracą, problemami codziennego życia, słowem, życie godne pozazdroszczenia. Życie wzorcowe dla każdego paulina, które oparte na łacińskiej sentencji solus cum Deo solo, staje się wezwaniem do poświęcenia się Bogu w służbie drugiemu człowiekowi. Celebrowane każdego roku Pawełki mają nam uświadomić wartość samotności z Bogiem, a jednocześnie motywować do gorliwszego poświęcenia się w służbie tym, którzy pragną być blisko Boga lub odnaleźć drogę do Niego. Wzór św. Pawła I Pustelnika ma nam w tym pomagać, dlatego podczas nowenny w dniach 11 - 20 stycznia, śpiewając hymny, przypominaliśmy sobie historię jego życia, która choć może trochę fantastyczna, to jednak zawierająca w sobie to, co najważniejsze: miłość do Chrystusa, bezgraniczne zawierzenie, aż po ofiarę z samego siebie złożoną w pokornym życiu na pustyni.

Spotkanie Prowincji

Uroczystość wewnętrzna, zakonna, rozpoczęła się dnia 14 stycznia, od duchowego przygotowania poprzez czas skupienia, połączony z postem ścisłym. W ramach konferencji odbyły się warsztaty nt. Zachowywania zdrowych granic w relacjach, które poprowadziła siostra Mercedes McCann RSM, ze zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Z prawie wszystkich placówek naszej prowincji, do Amerykańskiej Częstochowy zjechali ojcowie, aby stworzyć wspólnotę zjednoczoną wokół św. Pawła Pustelnika, lecz także by wspólnie odnowić złożone niegdyś śluby zakonne. Dokonało się to podczas uroczystej Eucharystii, 15 stycznia, o godz. 11.30, w kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył o. Tadeusz Lizinczyk, Przełożony naszej Prowincji. W duchu radości, po skończonej Eucharystii, ojcowie i bracia spożyli braterski posiłek w klasztornym refektarzu. Dzień później, tj. 16 stycznia przeżywaliśmy święto Matki Bożej Królowej Pustelników, Matki i Opiekunki Paulińskiego Zakonu. Z tej okazji podczas porannej Mszy świętej w chórze zakonnym odnowiliśmy przymierze z Maryją, oddając cały nasz Zakon pod Jej szczególną opiekę i wstawiennictwo.

Błogosławieństwo dzieci

Zewnętrzna uroczystość Świętego Pustelnika przypadła w tym roku na niedzielę 20 stycznia. Zbiegła się z zakończeniem nowenny do św. Pawła Pustelnika oraz corocznym błogosławieństwem dzieci, które miało miejsce podczas mszy świętych o godz. 11.00 am, w języku angielskim i 12.30 w języku polskim. Dzieci oprócz błogosławieństwa otrzymały słodycze, mogły również skosztować daktyli i fig, którymi żywił się św. Paweł podczas swego długiego pobytu na pustyni. Niech przykład i orędownictwo naszego Patriarchy, św. Pawła I Pustelnika motywuje każdego ojca i brata do stawania się coraz doskonalszymi na drodze paulińskiego powołania.

o. Marcin Ćwierz OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1208.html

wróć

Fotorelacje

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU, facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com