Pensylwania

poleć serwis drukuj
Erazm Jerzmanowski...

Polski Uniwersytet Ludowy w Filadelfii zaprasza na wykład „Wybitni inżynierowie”

01-27-2020

W niedzielę, 9 lutego, odbędzie się kolejny z serii wykładów organizowanych cyklicznie przez Polski Uniwersytet Ludowy w Filadelfii. Tym razem spotkanie poświęcone będzie Erazmowi Jerzmanowskiemu.

Inż. Erazm Jerzmanowski żył i działał w Ameryce i Polsce na przełomie XIX I XX wieku. Przybył do Ameryki 1873 roku. Zasłynął z budowy największych wytwórni gazu, m.in. w Indianapolis, Brooklynie, Syracuse, Buffalo. Zyskał znaczne uznanie społeczne, wielomilionowy majątek i zasłynął jako „człowiek, który oświetlił Amerykę”. W 1896 roku wrócił na stałe do ojczyzny i osiedlił się w podkrakowskim Prokocimiu, gdzie przyczynił się do rozbudowy i modernizacji okolicy. Po śmierci jego fortuna została przekazana Polskiej Akademii Umiejętności, która z otrzymanego funduszu nagradzała wybitne postacie Polski. Szczegółowo sylwetkę i dokonania tego inżyniera w prelekcji pt. „Wybitni Inżynierowie Polonii amerykańskiej. Erazm Jerzmanowski – inżynier, patriota, filantrop” przedstawi dr Janusz Romański, prezes Honorowy Stowarzyszenia Inżynierów „Polonia Technica” i prezydent Honorowy Polskiego Uniwersytetu Ludowego.

Wykład odbędzie się w Polskim Domu przy 9150 Academy Road w Filadelfii i rozpocznie się o godz. 15:00.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Webster

W piątek, 7 lutego, Klub PACC rozbrzmiewał tanecznymi rytmami. Podczas polskiego wieczoru walentynkowego o muzykę do tańca zadbali Paweł Kosztyla i Robert Powaza – czyli założyciele radia Nasze Radio Nowa Anglia, jedynej polskiej audycji radiowej w Nowej Anglii (można słuchać na fali 97.5 FM) – oraz Voy Anuszkiewicz. Zabawa taneczna była połączona ze smacznym poczęstunkiem i niespodzianką dla każdej z obecnych na imprezie pań. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com