Pensylwania

poleć serwis drukuj
Erazm Jerzmanowski...

Polski Uniwersytet Ludowy w Filadelfii zaprasza na wykład „Wybitni inżynierowie”

01-27-2020

W niedzielę, 9 lutego, odbędzie się kolejny z serii wykładów organizowanych cyklicznie przez Polski Uniwersytet Ludowy w Filadelfii. Tym razem spotkanie poświęcone będzie Erazmowi Jerzmanowskiemu.

Inż. Erazm Jerzmanowski żył i działał w Ameryce i Polsce na przełomie XIX I XX wieku. Przybył do Ameryki 1873 roku. Zasłynął z budowy największych wytwórni gazu, m.in. w Indianapolis, Brooklynie, Syracuse, Buffalo. Zyskał znaczne uznanie społeczne, wielomilionowy majątek i zasłynął jako „człowiek, który oświetlił Amerykę”. W 1896 roku wrócił na stałe do ojczyzny i osiedlił się w podkrakowskim Prokocimiu, gdzie przyczynił się do rozbudowy i modernizacji okolicy. Po śmierci jego fortuna została przekazana Polskiej Akademii Umiejętności, która z otrzymanego funduszu nagradzała wybitne postacie Polski. Szczegółowo sylwetkę i dokonania tego inżyniera w prelekcji pt. „Wybitni Inżynierowie Polonii amerykańskiej. Erazm Jerzmanowski – inżynier, patriota, filantrop” przedstawi dr Janusz Romański, prezes Honorowy Stowarzyszenia Inżynierów „Polonia Technica” i prezydent Honorowy Polskiego Uniwersytetu Ludowego.

Wykład odbędzie się w Polskim Domu przy 9150 Academy Road w Filadelfii i rozpocznie się o godz. 15:00.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com