Pensylwania

poleć serwis drukuj
W marszu wzięła...

W 47. Marszu w Obronie Życia w Waszyngtonie wzięła udział grupa Polonii z Amerykańskiej Częstochowy

01-28-2020

Największy na świecie „Marsz w obronie życia” odbywa się każdego roku w Waszyngtonie. W tym roku uczestnicy ruchu pro-life zebrali się w stolicy USA już po raz 47. Pierwszy marsz odbył się 22 stycznia 1974 r., czyli dokładnie w pierwszą rocznicę uchwalenia przez Sąd Najwyższy ustawy legalizującej aborcję w Stanach Zjednoczonych na podstawie sprawy sądowej „Roe przeciwko Wade”.

W marszu uczestniczyli ludzie z różnych stanów USA. Wiele organizacji, szkół, parafii oraz uniwersytetów organizowało wyjazdy autokarowe na to doroczne wydarzenie. Ponad połowę uczestników stanowili ludzie młodzi. Marsz w dużej mierze tworzą katolicy mieszkający w USA, jednak ma on wymiar ekumeniczny i międzyreligijny. Wśród zgromadzonych było wielu chrześcijan, wspólnot protestanckich, ewangelików, prawosławnych oraz Żydów. Licznie jak zawsze przybyła do Waszyngtonu także Polonia. Wśród tych grup nie zabrakło grupy z Amerykańskiej Częstochowy, liczącej około 40 osób i prowadzonej przez o. Tymoteusza Tarnackiego OSPPE.

Wiec w obronie życia rozpoczęła Jeanne Mancini, przewodniczącą ruchu „March for Life”. Modlitwę na rozpoczęcie poprowadził prawosławny biskup Apostolos oraz abp Joseph Fred Naumann, arcybiskup Kansas City. Pozdrowienie dla zgromadzonych na National Mall przekazali również za pośrednictwem przekazu video wiceprezydent USA Mike Pence wraz z małżonką Karen.

Historyczną chwilą była obecność i przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który jest pierwszym w historii prezydentem USA, który wziął udział w tym wydarzeniu. – Mam zaszczyt być pierwszym prezydentem w historii, który uczestniczył w Marszu Życia. Jesteśmy tutaj z bardzo prostego powodu: w celu obrony prawa każdego dziecka, narodzonego i nienarodzonego, do wypełnienia swojego danego przez Boga potencjału – tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie Donald Trump. Prezydent podziękował wszystkim uczestnikom, zwłaszcza ludziom młodym, za uczestnictwo w marszu, jak i za wszelką działalność w obronie życia: „Młodzi ludzie są sercem Marszu Życia. To wasze pokolenie czyni Amerykę narodem prorodzinnym i narodem pro-life”. Następnie przypomniał o tym, co uczynił dla ochrony życia oraz wolności religijnej w USA w pierwszej kadencji swojego urzędu oraz zapowiedział dalsze działanie w tym kierunku. – Wszyscy tutaj rozumiemy odwieczną prawdę: każde dziecko jest cennym i świętym darem od Boga. Razem musimy chronić, pielęgnować i bronić godności i świętości każdego ludzkiego życia – zadeklarował prezydent.

W swoim wystąpieniu Trump przypomniał również to, co wydarzyło się w minionym roku w ustawodawstwie stanowym, krytykując uchwalone ustawy aborcyjne w stanie Virginia i Nowy Jork. Nawiązując do hasła tegorocznego Marszu: „Życie daje siłę – ruch pro-life wspiera kobietę” („Life empowers – pro life is pro woman”) oraz do 100. rocznicy przyjęcia 19. poprawki do Konstytucji USA (dającej kobietom prawo do głosowania), prezydent, zwracając się do kobiet, powiedział: „Wasze oddanie i przywództwo podnoszą na duchu cały nasz naród i za to dziękujemy. Wszystkim mamom, które tutaj są – świętujemy dzisiaj razem z wami i oświadczamy, że matki są bohaterami. Wasza siła i oddanie są tym, co napędza nasz naród. Dzięki wam nasz kraj został pobłogosławiony niesamowitymi duszami, które zmieniły bieg historii ludzkości”.

Na koniec Donald Trump zadeklarował, że jako prezydent Stanów Zjednoczonych będzie dalej bronił życia: „Wiemy, że każda ludzka dusza jest pochodzenia boskiego, a każde ludzkie życie, narodzone i nienarodzone, jest stworzone na święty obraz Wszechmogącego Boga. Razem będziemy bronić tej prawdy na całej naszej wspaniałej ziemi. Uwolnimy marzenia naszego ludu. I ze zdecydowaną nadzieją będziemy oczekiwać na wszelkie błogosławieństwa, które spłyną na nas przez piękno, zdolności, szlachetność i wdzięk każdego amerykańskiego dziecka”.

W czasie wiecu głos zabrało także kilku innych polityków: kongresmen Steve Scalise ze stanu Luizjana, kongresmen Chris Smith z New Jersey, żona gubernatora Luizjany Donna Hutto Edwards oraz senator stanowa z Luizjany Katrina Jackson. Swoje przemówienia wygłosili również działacze różnych organizacji pro-life, m.in. Jim Daly, Marjorie Dannenfelser, Elisa Martinez oraz wielu innych. Bardzo poruszające były świadectwa dwóch kobiet, które przeżyły aborcje, które dokonały ich matki, Claire Culwell oraz Melissa Ohden. Wiec na National Mall zakończył się modlitwą poprowadzoną przez pastora Davida Platta z Waszyngtonu.

Po zakończonym wiecu wszyscy zgromadzeni udali się w kierunku budynku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, maszerując przez Aleję Konstytucji, mijając także po drodze budynek Kapitolu. Wspólnemu marszowi towarzyszyła modlitwa, śpiew oraz atmosfera radości, którą wprowadzali zwłaszcza ludzie młodzi przybyli ze szkół i uniwersytetów.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1210.html

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Webster

W piątek, 7 lutego, Klub PACC rozbrzmiewał tanecznymi rytmami. Podczas polskiego wieczoru walentynkowego o muzykę do tańca zadbali Paweł Kosztyla i Robert Powaza – czyli założyciele radia Nasze Radio Nowa Anglia, jedynej polskiej audycji radiowej w Nowej Anglii (można słuchać na fali 97.5 FM) – oraz Voy Anuszkiewicz. Zabawa taneczna była połączona ze smacznym poczęstunkiem i niespodzianką dla każdej z obecnych na imprezie pań. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com