Pensylwania

poleć serwis drukuj
Fot. czestochowa.us

20-lecie Polskiej Szkoły im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown

02-07-2020

W rzeczywistość Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA wpisuje się nie tylko obecność i modlitwa wielu pielgrzymów, lecz także działalność polskiej szkoły, która dba o nauczanie ojczystego języka, historii, tradycji, tańca, a także katechezę, która prowadzi dzieci do odkrywania Boga i pielęgnowania relacji z Nim.

W sobotę, 1 lutego, w Kafeterii Visitor Center, odbył się uroczysty bal jubileuszowy z okazji 20-lecia Polskiej Szkoły im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA, który zgromadził około dwustu pięćdziesięciu osób. Przy muzyce, tańcu i dobrym jedzeniu wytworzyła się wspaniała, rodzinna atmosfera, w której po latach nauczyciele i absolwenci mogli spotkać się, porozmawiać i powspominać czasy, gdy tworzyli piękną historię, która trwa do dziś. O tej historii i szczególnym znaczeniu szkoły mówiła w swoim przemówieniu dyrektor Joanna Mikoluk.

O. Tadeusz Lizińczyk, przełożony amerykańskiej Prowincji Zakonu Paulinów i również kapelan Centrali Polskich Szkół Dokształcających w USA, w imieniu prezes Doroty Andraki, przekazał okolicznościowe dyplomy dyrektor Joannie Mikoluk oraz nauczycielom, którzy przez swoje zaangażowanie i ofiarną pracę przyczyniają się do kształtowania przyszłych pokoleń Polonii. W dalszej części o. Tadeusz pogratulował i podziękował wszystkim, którzy tworzyli i tworzą Polską Szkołę w Doylestown, składając życzenia pomyślności, bożego błogosławieństwa i opieki Maryi na każdy dzień życia i pracy.

W podobnym tonie wypowiedział się o. Krzysztof Drybka, przeor Klasztoru oo. paulinów w Doylestown. Dyrektor Joanna Mikoluk, wręczając Dyplomy Przyjaciela Szkoły, podziękowała rodzicom, którzy przyczyniają się do rozwoju szkoły. Po symbolicznym zdjęciu nastąpiła dalsza część zabawy trwająca do późnej nocy. W międzyczasie odbyła się jeszcze loteria koszy z nagrodami, z której dochód przeznaczony został na funkcjonowanie szkoły.

Warto dodać, że w tym roku – szczególnym ze względu na jubileusz dwudziestolecia istnienia placówki – do szkoły zapisała się rekordowa ilość, bo aż dziewięćdziesięcioro dzieci.

o. Marcin Ćwierz OSPPE


Czas jubileuszu to przede wszystkim czas podziękowań, te zaś na samym początku należą się Bogu, którego wolą było powstanie tej szkoły, i Maryi, która jest jej szczególną patronką. Dziękujemy wszystkim dyrektorom i nauczycielom, którzy dbali przez te dwadzieścia lat o edukację kolejnych pokoleń polskich dzieci i polskiej młodzieży na emigracji, wszystkim ojcom paulinom, którzy przez katechezę pogłębiali wiarę w ich sercach. Wszystkim rodzicom dziękujemy za zaufanie i wszelką pomoc okazaną naszej szkole.

Słowa szczególnego podziękowania należą się tym, którzy zorganizowali jubileuszowy bal: dyrektor Joannie Mikoluk, paniom: Sylwii Dyl, Sylwii Cunningham, Agacie Dajewski, Lucynie Borzęckiej, Aleksandrze Sawicki, Karolina Zdanowskiej, Barbarze Pacholarz, państwu Jadwidze i Henrykowi Andrzejczuk, wszystkim osobom, które uczestniczyły w przygotowaniach. Dziękujemy ojcom paulinom i Helenie Masiorski za udostępnienie kafeterii.

W sposób szczególny dziękujemy naszym dobrodziejom, którzy odpowiedzieli na naszą prośbę o pomoc w zorganizowaniu koszy z nagrodami na loterię i podzielili się z nami swoją dobrocią, miłością, wielkim i ofiarnym sercem. Każdemu niech dobry Bóg wynagrodzi jak najhojniej ze skarbca swej łaskawości.

Polska Szkoła niech rozwija się jeszcze bardziej ku chwale Boga i dobru tych, którzy z niej korzystają.

o. Marcin Ćwierz OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1211.html

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com