Pensylwania

poleć serwis drukuj
W niedzielę, 1...

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Filadelfii

02-23-2020

Chciano wymazać ich z podręczników historii i z ludzkiej pamięci. Tropieni jak leśna zwierzyna, zabijani jak pospolici bandyci, grzebani w bezimiennych grobach – komunistyczne władze zrobiły wiele, by uczynić ze zbrodni niepamięci zbrodnię doskonałą, jednak prawda przetrwała – i zwyciężyła. W niedzielę, 1 marca, z inicjatywy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenia Dom Polski w Filadelfii odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Duchy historii

Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania ruchu „Solidarność” – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W czasie największej aktywności zbrojnego podziemia – tuż po II wojnie światowej – działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ich walka trwała kilkanaście lat. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” – zginął w walce w październiku 1963 roku.

Środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniami, by wolna Polska oddała w końcu hołd tym, którzy mimo prześladowań nigdy nie zwątpili w ideę prawdziwie wolnej ojczyzny. Przez lata odpowiedzią była cisza, jakby milczenie niczym klątwa prześladowało Wyklętych. Jednak w 2011 roku starania osób pragnących godnego upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych zostały zwieńczone sukcesem. 3 lutego 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Polsce jest to święto państwowe. Data 1 marca wybrana została nieprzypadkowo. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – ppłk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki: mjr. Adama Lazarowicza, mjr. Mieczysława Kawalca, kpt. Józefa Batorego, kpt. Franciszka Błażeja, kpt. Józefa Rzepkę i por. Karola Chmiela. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Cześć ich pamięci!

Choć w Polsce przez wiele lat pamięć o tym rozdziale naszej historii była zakazana, to jednak Polacy – zwłaszcza ci mieszkający poza granicami kraju, wśród których nie brakowało krewnych lub potomków Żołnierzy Wyklętych – nie chcieli zgodzić się na to, by pamięć o nich zginęła. Polonia nie raz udowodniła, że jeśli chodzi o pielęgnowanie pamięci i obronę prawdy historycznej, potrafi stanąć na wysokości zadania. Tak było też w przypadku Żołnierzy Wyklętych. Warto przypomnieć, że to właśnie z inicjatywy środowisk polonijnych w Bostonie 10 listopada 1983 roku został uroczyście odsłonięty pomnik „Partyzanci”, pierwszy na świecie monument poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Dzień ten przez ówczesnego burmistrza Bostonu Kevina White’a został proklamowany Dniem Partyzanta. Pierwotnie pomnik miał stać w Bostonie zaledwie 6 miesięcy, ale – choć w zmiennych lokalizacjach – stoi już ponad 35 lat i wygląda na to, że już na stałe wpisał się w krajobraz miasta. Pomnik poświęcony Żołnierzom Niezłomnym znajduje się także w Amerykańskiej Częstochowie, na cmentarzu przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Został odsłonięty w 2016 roku osobiście przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. - Tak jak próbowano przez lata zakopać ich w czerni, (…) tak oni teraz na tym pomniku idą ku nam, jaśni i piękni. Żołnierze Wyklęci byli pięknymi ludźmi, wychowanymi w patriotycznej tradycji, w głębokim poczuciu, wartości, jaką jest ojczyzna – mówił podczas tej uroczystości prezydent Polski.

Uroczyste obchody

W niedzielę, 1 marca, z inicjatywy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce – Okręgu 10, Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenia Dom Polski w Filadelfii odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczną się o godz. 11:30 am mszą świętą w kościele św. Jana Kantego przy 4415 Almond Street w Filadelfii. Bezpośrednio po mszy św. – czyli ok. godz. 13:00 – będzie miało miejsce spotkanie w Domu Polskim w Filadelfii (9150 Academy Road). Gościem specjalnym będzie Marian „Dorr” Dorynek, który przeszedł z Brygadą Świętokrzyską cały szlak bojowy. Po niewątpliwie ciekawej prelekcji będzie miała miejsce część artystyczna, a po niej poczęstunek. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. 215-917-6875.

JLS


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

 Śp. Lech Kaczyński
Prezydent RP

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com