Pensylwania

poleć serwis drukuj
W Środę Popielcową...

Wielki Post w Amerykańskiej Częstochowie

03-06-2020

W Środę Popielcową, 26 lutego, rozpoczął się liturgiczny okres Wielkiego Postu. W czasie każdej mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA wierni mogli uczestniczyć w obrzędzie posypania głów popiołem.

Ojcowie paulini, głosząc słowo Boże w tym dniu, szczególnie zachęcali do dobrego przeżycia tego czasu, do praktykowania postu, modlitwy i jałmużny, tak aby przygotować się na celebrację misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielki Post jest okazją, aby powrócić do Boga, zmienić postępowanie, aby „nawracać się i uwierzyć w Ewangelię”. To czas, aby zatrzymać się i zastanowić nad życiem. Warto wybrać się do Amerykańskiej Częstochowy, aby dobrze duchowo przeżyć ten szczególny czas.

W Sanktuarium odbywają się tradycyjne nabożeństwa wielkopostne. Droga Krzyżowa odbywa się w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w piątki o godzinie 6:00 pm w j. polskim oraz o 7:00 pm w j. angielskim, natomiast Gorzkie Żale śpiewane są w każdą niedzielę po mszy św. o godz. 12:30 pm. Spowiedź dostępna jest każdego dnia. W dni powszednie (piątek-sobota) spowiedź rozpoczyna się o godzinie 11:00 am (w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej – dolny kościół), a w niedziele dostępna jest podczas wszystkich mszy świętych.

Dobrą okazją do skupienia i przeżycia Wielkiego Postu są rekolekcje, które odbywają się w Domu Pielgrzyma „Ave Maria” przy Sanktuarium. Rekolekcje w języku polskim odbędą się w dniach 20-22 marca. Poprowadzi je o. Marcin Ćwierz, paulin posługujący na co dzień w Amerykańskiej Częstochowie. Natomiast w języku angielskim odbędą się w dniach 27-29 marca, a poprowadzi je o. Paweł Bielecki, kapucyn, misjonarz i lekarz posługujący na co dzień w Libanie. W celu rejestracji na rekolekcje wielkopostne należy się skontaktować z Domem Pielgrzyma lub biurem Sanktuarium: 215-345-0600, wew. 4005.

Nowym wydarzeniem w tym roku będzie sztuka „Misterium Męki Pańskiej”, przygotowana przez młodzież amerykańską z Sanktuarium. Przedstawienie odbędzie się w Niedzielę Palmową (5 kwietnia) o godz. 4:00 pm w Kafeterii.

Więcej informacji o wydarzeniach w Wielki Poście można znaleźć pod linkami: https://mailchi.mp/czestochowa.us/wielkipost lub https://czestochowa.us/pl/

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com