Pensylwania

poleć serwis drukuj

Centralne uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych w Filadelfii

03-19-2020

Od lewej: Marian...
Od lewej: Marian...
Tegoroczne...
Fot. Aneta Antoniak
Fot. Aneta Antoniak
Fot. Aneta Antoniak

Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego wraz ze Stowarzyszeniem Weteranów Armii Polskiej (SWAP) w Ameryce Okręg 10 przy wsparciu Stowarzyszenia Domu Polskiego w Filadelfii byli organizatorami centralnych uroczystości upamiętniających Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych organizowane są od 2013 roku. Inicjatorem pierwszych obchodów był komendant Okręgu 10 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Antoni Płotka.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęto mszą świętą w polskim kościele pw. św. Jana Kantego w Filadelfii, której przewodniczył franciszkanin o. Jarosław Zachariasz, a koncelebrował ks. Konstanty Pruszyński.

W homilii o. Jarosław, odnosząc się do ewangelicznego obrazu kuszenia Chrystusa, nawiązał do postawy żołnierzy niezłomnych. Powiedział, że są oni przykładem dla współczesnego pokolenia, które bardzo często jest wystawiane na próbę łatwego życia za cenę utraty najwyższych wartości. Żołnierze niezłomni ponieśli ofiarę – niektórzy utracili życie, przez długie lata nazywano ich „wrogami ludu” tylko dlatego, że nie poddali się pokusie zdrady swoich ideałów w obliczu nacierającej ze wschodu cywilizacji zła.

Odczytania „Apelu Poległych” dokonał Tadeusz Antoniak, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii, a zarazem wicekomendant naczelny Zarządu Głównego SWAP, po czym liczna grupa złożyła wieniec pod pomnikiem Hieronima Skierżyńskiego, uczestnika Powstania Styczniowego oraz jednego z pierwszych członków Placówki SWAP w Filadelfii.

Bezpośrednio po nabożeństwie odbyło się spotkanie w Domu Polskim, część oficjalną uświetnił gość specjalny Marian Dorr-Dorynek, żołnierz oddziału Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, która nie podporządkowała się rozkazowi scalenia z Armią Krajową. Świadek, a jednocześnie bohater, wspominał losy żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”.

Podczas uroczystości gościowi honorowemu wręczono ryngraf pomnika Żołnierzy Wyklętych z Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown. Oprócz gościa honorowego ryngrafami zostali uhonorowani Tadeusz Guzik – komendant Placówki nr 12 SWAP w Bensalem, PA oraz Stefan Radkowski – komendant Placówki nr 81 SWAP w Trenton, NJ. Warto przypomnieć, iż pomnik jest dziełem Bożeny i Andrzeja Praszczyków, a oficjalnego odsłonięcia w 2016 roku dokonał prezydent RP Andrzej Duda. Pomysłodawcą budowy wspomnianego pomnika był Grzegorz Tymiński ze Stowarzyszenia „ Pamięć”. Organizacją budowy pomnika, tj. zbiórką i organizacją uroczystości odsłonięcia, zajmował się Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego, a głównymi sponsorami byli Ava i Adam Bąk, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Windows „Okna” i „Piast” Corporation.

Po części oficjalnej przyszedł czas na wymianę opinii dotyczących historii Żołnierzy Niezłomnych ze świadkiem historii oraz przybyłym na tę uroczystość zastępcą attaché wojskowego przy ambasadzie RP w Waszyngtonie pułkownikiem Karolem Budniakiem.

Dodatkową atrakcją była możliwość osobistego spotkania z Witoldem Gadowskim oraz Małgorzatą Fechner-Puternicką – niezależnymi dziennikarzami. Witold Gadowski poza swoją pracą dziennikarską jest również pisarzem, pomysłodawcą i organizatorem marszu Polonii i Polaków w Oświęcimiu 2019 roku oraz reżyserem filmu „Święci z doliny Niniwy”.

Niewątpliwie uroczystości ku czci Żołnierzy Niezłomnych spotykają się z coraz większym zainteresowaniem. W sumie frekwencja opiewała na około 200 osób, a wśród obecnych byli przedstawiciele organizacji weterańskich, członkowie Klubów Gazety Polskiej z Nowego Jorku, New Jersey, Bostonu, Connecticut i Filadelfii, osoby czynnie związane z Redutą Dobrego Imienia RP, Stowarzyszeniem Rodzin Radia Maryja w Perth Amboy, NJ oraz licznie przybyła lokalna społeczność mieszkająca w Filadelfii i jej okolicach. Głównym sponsorem uroczystości była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Małgorzata Bojko

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com