Pensylwania

poleć serwis drukuj
Uroczystości...

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

03-24-2020

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r., w godzinach porannych.

O. Tyrasiński związany był z Amerykańską Częstochową od początku swojego przyjazdu do USA, czyli od 1963 roku. Od początku wielce przyczynił się do ukończenia budowy kościoła i spłacenia długów związanych z jego wykończeniem. W późniejszym czasie o. Lucjusz wybudował jeszcze Centrum Pielgrzyma, Dom rekolekcyjny oraz Kaplicę z kopią ołtarza jasnogórskiego w dolnym kościele. O. Tyrasiński zasłużył się także jako organizator i duszpasterz. Jako wieloletni przełożony Sanktuarium w Doylestown przyjmował niezwykle ważnych gości, których wizyty wpisały się w historię Amerykańskiej Częstochowy, takich jak Lyndon B. Johnson, George H. W. Bush, Ronald Reagan, kard. Karol Wojtyła oraz wielu innych. Poza posługą w Sanktuarium o. Lucjusz zasłużył się także bardzo jako wieloletni proboszcz jedynej polskiej parafii na Manhattanie, św. Stanisława, Biskupa i Męczennika przy Siódmej Ulicy na East Village.

Uroczystości pogrzebowe o. Lucjusza w Amerykańskiej Częstochowie rozpoczęły się w piątek, 13 marca. Ten dzień wspólnota klasztorna ojców i braci paulinów spędziła na czuwaniu i modlitwie w kaplicy zakonnej w intencji zmarłego współbrata. W sobotę rano ciało śp. o. Lucjusza zostało przeniesione do dolnego kościoła, gdzie każdy wierny miał możliwość osobistej modlitwy oraz pożegnania. Ciało było wystawione w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej aż do rozpoczęcia mszy pogrzebowej o 11:30 am. We mszy świętej pogrzebowej wzięli udział ojcowie i bracia paulini z różnych parafii i domów zakonnych w USA oraz inni kapłani zaprzyjaźnieni z Amerykańską Częstochową i o. Lucjuszem. Liturgii przewodniczył J. E. Biskup Edward Deliman, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Filadelfii. Ponadto w uroczystości uczestniczyły różne organizacje związane z Sanktuarium i parafią św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Na początku mszy św. o. Krzysztof Drybka OSPPE, przeor Amerykańskiej Częstochowy, przywitał wszystkich zgromadzonych, a następnie o. Karol Jarząbek OSPPE, sekretarz Prowincji Zakonu Paulinów w USA, odczytał życiorys zmarłego o. Tyrasińskiego. Homilię w języku angielskim wygłosił o. Sebastian Hanks OSPPE, natomiast słowa w języku polskim do zgromadzonych skierował o. Krzysztof Drybka OSPPE. Na koniec Eucharystii biskup Deliman złożył wyrazy współczucia z powodu śmierci o. Lucjusza i podziękował w imieniu archidiecezji za wszystko, czego dokonał w ciągu całego swojego życia w Amerykańskiej Częstochowie. Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych wszyscy zgromadzeni udali się na cmentarz na terenie Sanktuarium, na którym zostało złożone ciało o. Lucjusza. Na koniec o. Rafał Walczyk OSPPE w imieniu wspólnoty paulinów, podziękował wszystkim za przybycie. Swoje podziękowanie wyraził także Andrzej Pityński, rzeźbiarz i przyjaciel o. Lucjusza. Uroczystości pogrzebowe zakończyły się przy grobie zmarłego wspólną modlitwą różańcową oraz śpiewem, które poprowadził o. Jan Kolmaga OSPPE.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: http://www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1220.html

Transmisja Video Pogrzebu Ojca Lucjusza (Radio Rampa): https://vimeo.com/397619353

Wspomnienia o Ojcu Lucjuszu (pokaz zdjęć z Jego życia):


Życiorys ojca Lucjusza Tyrasińskiego OSPPE (opracowany przez o. Karola Jarząbka OSPPE, Sekretarza Prowincji Amerykańskiej Zakonu Paulinów)

O. Lucjusz Tyrasiński (Ładysław) urodził się 24 kwietnia 1931 roku w Częstochowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do gimnazjum Braci Szkolnych. Następnie kontynuował naukę w Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Rok później wstąpił do Zakonu Paulinów, gdzie rozpoczął nowicjat w klasztorze w Leśniowie. Pierwsze śluby zakonne złożył 17 lipca 1950 roku, a następnie rozpoczął studia wyższe w Seminarium oo. Paulinów na Skałce w Krakowie. Święcenie kapłańskie otrzymał 17 czerwca 1956 r. z rąk bpa Stanisława Rosponda roku w kościele św. Michała Archanioła i św. Stanisława BM w Krakowie. Po święceniach został skierowany do klasztoru w Leśniowie, gdzie przez rok pracował jako katecheta w parafii Suliszowice. W latach 1957-58 pełnił funkcję administratora w klasztorze nowicjackim w Leśniowie, następnie został prefektem niższego seminarium duchownego oo. Paulinów na Jasnej Górze. W latach 1959-62 był podprzeorem i prefektem Seminarium Duchownego w Leśnej Podlaskiej. W 1963 został wysłany do klasztoru oo. paulinów w Amerykańskiej Częstochowie, gdzie objął funkcję przeora klasztoru. W 1966 roku, roku Milenium Chrztu Polski, zorganizował uroczystości konsekracji nowego kościoła pod wezwaniem MB Częstochowskiej, na którą został zaproszony prezydent Stanów Zjednoczonych Lyndon Johnson. W 1972 roku został mianowany przeorem klasztoru w Kittanning, PA oraz proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Cadogan, PA.

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to Sanktuarium w Doylestown zmagało się ze spłatą długów związanych z budową kościoła, o. Lucjusz posługiwał w Missouri, gdzie przez kilka lat działał na rzecz pomocy Sanktuarium. Po zakończeniu swojej misji, kiedy dług został spłacony, o. Lucjusz ponownie został mianowany przeorem Amerykańskiej Częstochowy. W 1984 roku na uroczystości w Amerykańskiej Częstochowie o. Lucjusz zaprosił kolejnego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Ronalda Regana. W 1986 roku o. Lucjusz został mianowany proboszczem parafii św. Stanisława BM w Nowym Jorku. Przez 10 lat swojej posługi o. Lucjusz podjął się wielu prac remontowych, jak również ożywił życie religijne parafii. W 1996 roku o. Lucjusz po raz kolejny został mianowany przeorem Amerykańskiej Częstochowy. W tym czasie zostały wybudowane Centrum Pielgrzyma, Dom Rekolekcyjny oraz Kaplica MB z kopią ołtarza jasnogórskiego w dolnym kościele. W 2002 roku prezydent RP nadał o. Lucjuszowi Tyrasińskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2002 roku o. Lucjusz po raz drugi został mianowany proboszczem parafii św. Stanisława BM w Nowym Jorku, gdzie pełnił swoją posługę do roku 2006. Od 2006 roku ojciec Lucjusz przebywał w Amerykańskiej Częstochowie, posługując pielgrzymom w sakramencie spowiedzi oraz sprawując msze święte.

Zmarł 9 marca 2020 roku we wczesnych godzinach porannych.

wróć

Fotorelacje

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU, facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com