Pensylwania

poleć serwis drukuj
Od lewej: Aneta...

Centralne uroczystości w USA związane z 80. rocznicą zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej

04-17-2020

Dziesięć lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, zatrzymała się cała Polska. W tym dniu media na całym świecie obiegła informacja o tragicznym w skutkach locie na uroczystości 70-lecia zbrodni katyńskiej. Zginęło 96 osób, a wśród nich urzędujący prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, ostatni prezydent na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, liczna grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich Sił Zbrojnych RP i inne osoby towarzyszące zaliczane do klasy politycznej oraz stanowiące delegację polską na uroczystości wraz z załogą samolotu.

W tym tragicznym czasie zatrzymali się też Polacy żyjący poza granicami Polski, mający swoją drugą ojczyznę w Stanach Zjednoczonych, ale zawsze wspierający działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dziesiąta rocznica katastrofy rządowego samolotu TU-154 nad Smoleńskiem, obchodzona 10 kwietnia 2020 roku, miała zupełnie inny wymiar niż poprzednie dziewięć, również ze względu na to, że w tym roku wypadła ona w Wielki Piątek. Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego z Amerykańskiej Częstochowy wraz z Klubami Gazety Polskiej mającymi siedziby w Filadelfii, New Jersey, Nowym Jorku, Connecticut, New Britain i Bostonie oraz organizacjami wchodzącymi w skład komitetu: Redutą Dobrego Imienia, Kołem Przyjaciół Rodzin Radia Maryja planował uczcić 80. rocznicę zbrodni katyńskiej i 10. rocznicę tragicznej śmierci elit politycznych w wyniku katastrofy samolotu w sposób szczególny. Niestety, epidemia choroby COVID-19, wstrzymująca codzienne życie ludzi od Europy po Azję, nie oszczędza również Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Mając na uwadze rozporządzenia, jakie wydały tutejsze organy państwowe, dotyczące zachowania ostrożności w czasie epidemii koronawirusa ze szczególnym wskazaniem na zakaz zgromadzeń, postawiły przed organizatorami uroczystości poważne wyzwania. Postanowiono zorganizować symboliczną uroczystość w bardzo wąskim gronie członków Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego i Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii. Przed rozpoczęciem uroczystości Jacek Szklarski, w imieniu wszystkich organizacji patriotyczno-niepodległościowych działających na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, zapalił symboliczne świece nazwane „Płomieniami Pamięci Polonii” pod pomnikiem Husarza Mściciela – dłuta mistrza Andrzeja Pityńskiego – upamiętniającym ludobójstwo polskiego narodu w Katyniu oraz pod cokołem z tablicą upamiętniającą tragedię smoleńską, znajdujących się na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie. W wąskim gronie pięciu osób obchody uczczenia pamięci rozpoczął przewodniczący Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego Tadeusz Antoniak. W swoim krótkim wystąpieniu podkreślił, iż Polacy stracili obrońców polskiej racji stanu. 80 lat temu była to elita ówczesnego państwa polskiego, zamordowana z zimną krwią, bez szans do obrony. Po 70 latach od tych haniebnych wydarzeń następne pokolenie patriotów Polaków na czele z parą prezydencką, w wyniku katastrofy samolotu, dzielą niestety taki sam los jak ci, których pamięć mieli uczcić. Tadeusz Antoniak poinformował, że Komitet Smoleńsko-Katyński planował zaprezentować ostatni raport Podkomisji ds. Zbadania Katastrofy Smoleńskiej na uroczystościach w dniu 26 kwietnia br., ale z przyczyn wiadomych stało się to niemożliwe.

Następnym punktem tej uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci. Modlitwę za dusze zamordowanych 80 lat temu polskich oficerów przez NKWD oraz 96 ofiar katastrofy samolotowej poprowadził ks. dr Konstanty Pruszyński. Kolejno Aneta Antoniak oraz Małgorzata Bojko odczytały nazwiska wszystkich ofiar tragicznego lotu sprzed dziesięciu lat. Jacek Szklarski jako przedstawiciel Reduty Dobrego Imienia RP oraz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w USA stwierdził, że 10 kwietnia to dzień, który nierozerwalnie związał ze sobą te dwie tragedie, które spotkały niepodległą Polskę w różnych okresach jej istnienia. Jedna miała miejsce niespełna po 22 latach od odzyskania upragnionej niepodległości w XX wieku, a druga po 21 latach od zrzucenia kajdan komunistycznego reżimu. Daty 10.04.1940 r. i 10.04.2010 r. już na zawsze będą kojarzyć się Polakom z utratą patriotycznej elity naszego państwa.

Małgorzata Bojko

wróć

Fotorelacje

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU, facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com