Pensylwania

poleć serwis drukuj

Drogowskaz życia

05-03-2020

„Laurka dla...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Maria Kamińska,...
Ks. Arcybiskup M....

„Gdy dokoła mówią językami, dźwięczy pośród nich jeden: nasz własny... i staje się dachem domu, w którym jesteśmy razem” – Jan Paweł II

Powyższe motto, te konkretne słowa papieża Jana Pawła II, są drogowskazem życia dla dzieci i młodzieży polonijnej, uczącej się w naszej szkole.

Odkrywcze słowa z Jego poematu „Myśląc Ojczyzna” są treścią naszej tożsamości narodowej, z którą związany jest język. Karol Wojtyła nazywa go dachem domu, który daje nam poczucie bezpieczeństwa. Tu, na obczyźnie, namiastką naszej ojczyzny między innymi jest polska szkoła. To właśnie w niej stajemy się strażnikami polskiej kultury i tradycji. To tutaj, ucząc się pilnie języka polskiego, z największą starannością, pod okiem czujnych i wytrwałych nauczycieli, dokładając wszelkich starań, „budujemy dach naszego domu”, jakim jest Polska.

Jednym z najbardziej emocjonujących wydarzeń, które dotyczą mnie i świętego Jana Pawła II, to wprowadzenie Jego świętych relikwii do naszego polskiego kościoła w Allentown w Pensylwanii 2 sierpnia 2015 r. Przywiózł je do nas osobiście ks. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, osobisty sekretarz Jana Pawła II, przyjaciel i pomocnik, który jeszcze bardziej przybliżył nam postać papieża, opowiadając nieznane fakty z Jego życia.

W czasie uroczystości opowiedział nam o książce pt.: „Najbardziej lubił wtorki”, której jest częściowo autorem, ponieważ jest to wywiad-opowieść o życiu św. Jana Pawła II. Na osobistą prośbę ks. arcybiskupa razem z siostrą zebrałyśmy spore zamówienie wśród naszych parafian i sprzedałyśmy kilkadziesiąt egzemplarzy tej wspaniałej książki. Ten wielki, świąteczny dzień do dziś pozostał w mojej pamięci jako „osobiste” spotkanie z Janem Pawłem II.

„Żywa” obecność Ojca Świętego w postaci relikwii, tu na obcej ziemi, jest Jego pośmiertną misją przypominania nam, że jesteśmy Polakami. Misję tę w sposób szczególny kontynuuje i wypełnia rodzina i szkoła, Podczas zajęć lekcyjnych, uroczystości, pokazów i projekcji filmów nauczyciele promują i przybliżają nam wszystkim wartości, historię i tradycje. Wspólne obchody świąt narodowych jednoczą naszą szkolną rodzinę. W ten sposób uczymy się patriotyzmu, o którym tak wiele mówił nasz patron. Nauczyciele naszej szkoły stoją na straży mowy ojczystej i polskości, organizując nam liczne konkursy, m.in.: ortograficzne, poetyckie, z wiedzy o literaturze polskiej i o ich przedstawicielach. Jesteśmy, jako Polonia, uczestnikami Parady Pułaskiego, która jest wyrazem szacunku dla bohatera narodowego i patrioty.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Będzie to zdecydowanie inne świętowanie niż zwykle. Będziemy razem, chociaż osobno. Ale z nami, w naszych sercach będzie św. Jan Paweł II. Karol Wojtyła był wielkim człowiekiem, wielkim Papieżem, teraz jest wielkim Świętym, ale przede wszystkim był Wielkim Polakiem, dla którego polskość, to nieoceniona wartość i konieczność.                         

Maria Kamińska kl. X
Polska Szkoła im. Jana Pawła II, East Stroudsburg, PA

wróć

Fotorelacje

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU, facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com