Pensylwania

poleć serwis drukuj
Wszystkie msze...

Wznowienie celebracji mszy świętych w Amerykańskiej Częstochowie w czasie pandemii koronawirusa

06-12-2020

6 czerwca rozpoczęła się druga, „żółta” faza walki z epidemią koronawirusa. Stan Pensylwania rozpoczął powolny powrót do normalności, wznawiając niektóre ze swoich aktywności społecznych, gospodarczych, a także religijnych.

W uroczystość Trójcy Przenajświętszej wierni zgromadzili się ponownie w Domu Matki w Amerykańskiej Częstochowie na sprawowaniu Eucharystii, by po wielu tygodniach duchowego głodu nasycić się obecnością Jezusa Chrystusa. Trójca Przenajświętsza oznacza jedność i tak wierni na nowo zjednoczyli się we wspólnocie Kościoła, jako jedna wielka Boża Rodzina. Pomimo atmosfery niepewności i lęku związanego z wirusem, do Sanktuarium przybyło wielu pielgrzymów, ustawiając się w długich kolejkach do konfesjonału, aby najpierw oczyścić serca i przygotować się wewnętrznie na spotkanie z Jezusem Eucharystycznym.

Wszystkie msze święte sprawowane były w górnym kościele, który ze względu na swoją pojemność mógł pomieścić sporą liczbę wiernych i sprostać w ten sposób regulacjom archidiecezjalnym i stanowym. W myśl podjętych postanowień w każdej mszy świętej lub nabożeństwie może jednorazowo uczestniczyć do pięćdziesięciu procent wiernych, stosownie do normalnej pojemności danego kościoła. Górny kościół w Sanktuarium posiada prawie tysiąc sześćset miejsc siedzących, dlatego przy obecnych obostrzeniach na Eucharystii może przebywać jednorazowo osiemset osób. Ze względu na bezpieczny dystans pomiędzy wiernymi co drugi rząd ławek został zamknięty. Wierni przychodzący na mszę świętą powinni zakładać maseczki i ściągać je jedynie w momencie Komunii Świętej, przyjmowanej, do czego zachęca się wiernych, na rękę. Więcej informacji odnośnie regulacji i środków ostrożności obowiązujących w Sanktuarium można znaleźć na stronie internetowej, na specjalnie przygotowanej podstronie https://czestochowa.us/pl/koronawirus-wazne-informacje/.

Pomimo tak wielu obostrzeń cieszy nas postawa wiernych, którzy nie zrażają się przeciwnościami i potrafią przemierzyć wiele kilometrów, aby uczestniczyć w mszy świętej. Jest to doskonały argument dla tych, którzy w czasie kwarantanny wieszczyli koniec Kościoła i upadek dotychczasowej liturgii. Na wielu twarzach widać przemianę i głębokie nawrócenie, które przekłada się na szczerą spowiedź, czasem po wielu latach, a także łzy radości i szczęścia spływające po policzkach tych, którzy przez wiele tygodni ogromnej tęsknoty mogli wreszcie przyjąć Chrystusa do swoich serc. Jedna z wiernych, z którą rozmawiałem po skończonej mszy świętej, dała piękne świadectwo o tęsknocie za Jezusem, mówiąc: „ojcze, czułam się dziś jak w dniu I Komunii Świętej” – relacjonuje o. Marcin Ćwierz. – To dobrze móc usłyszeć takie słowa, bo znaczą one, że Kościół wychodzi z epidemii mocniejszy i piękniejszy, dzięki wierze tych, którzy pokonali największego wirusa: zwątpienia i rozpaczy, pozostając wiernymi Jezusowi Chrystusowi – dodaje.

o. Marcin Ćwierz OSPPE

wróć

Fotorelacje

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU, facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com