Pensylwania

poleć serwis drukuj
Uroczystość Bożego...

Boże Ciało w Amerykańskiej Częstochowie

06-21-2020

Czasem dobrze jest odczuć głód, po to, by móc docenić wartość pokarmu, doświadczyć straty. Głód wyostrza pragnienie, pomaga skupić się na pokarmie, którego potrzeba i zmusza do wysiłku, by ten pokarm zdobyć. Sytość zaś często usypia człowieka, rozleniwia i usypia w działaniu. Dbałość o codzienny pokarm stanowi istotny element naszej egzystencji, bez którego trudno byłoby nam żyć, pracować i rozwijać się.

Niemniej ważna jest dbałość o życie duchowe, które karmi się Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa. Zaspokajają one nasz głód i nie pozwalają osłabnąć w drodze do wieczności. W Ewangelii na Boże Ciało z ust Jezusa padają słowa: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Można żyć i funkcjonować na zewnątrz, lecz wewnątrz być martwym z powodu nieobecności Boga, odcięcia się od Komunii Świętej.

W ostatnim trudnym czasie pandemii koronawirusa zostaliśmy odcięci, nie z naszej winy, od eucharystycznego źródła, przez co nie można było w pełni zjednoczyć się z Bogiem. Wielu chrześcijan bardzo boleśnie doświadczyło rozstania z Bogiem, przeżywając głód serca, tęskniąc za obecnością i miłością Pana Jezusa. Czas kwarantanny na pewno pomógł im lepiej zrozumieć wagę i znaczenie Najświętszego Sakramentu, co wyraziło się potem uroczyście podczas procesji Bożego Ciała, która, pomimo wciąż trwającej żółtej fazy walki z pandemią, zgromadziła w naszym Sanktuarium wielu wiernych, którzy nie bacząc na trud podróży postanowili przybyć i oddać pokłon Chrystusowi niesionemu do czterech ołtarzy.

Uroczystej Eucharystii o godz. 12.30 przewodniczył Prowincjał Zakonu Paulinów w USA o. Tadeusz Lizińczyk. W wygłoszonej homilii, powtarzając słowa z pierwszego czytania, zwrócił uwagę wiernych, by w dzisiejszym, zmieniającym się świecie nie zapominać o Bogu, który jest i działa wielkie rzeczy w życiu każdego człowieka, przede wszystkim dzięki swojej obecności w Komunii Świętej.

Uroczystość Bożego Ciała podkreśla troskę Boga o każdego człowieka, Boga który nas prowadzi, lecz także nas karmi, byśmy nie ustali w drodze. W suplikacjach śpiewamy: od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie. Nie tylko od głodu fizycznego, lecz także duchowego, głodu Twojej obecności. Oby nigdy nie zabrakło nam nie tylko chleba fizycznego, lecz także duchowego. Oby następne Boże Ciało upłynęło nie pod znakiem maseczki i dystansu między nami, lecz w jeszcze większej zażyłości i bliskości z Bogiem.

Dziękujemy wszystkim wiernym za przybycie do Amerykańskiej Częstochowy i uświetnienie tej uroczystości przez śpiew, grę na instrumentach, dekoracje, niesienie feretronów, sypanie kwiatów.

o. Marcin Ćwierz OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1228.html

wróć

Fotorelacje

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU, facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com