Pensylwania

poleć serwis drukuj

O. Józef Olczak, pierwszy prowincjał zakonu paulinów w Ameryce, świętował 55-lecie kapłaństwa

07-24-2020

O. Józef Olczak to...
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us

„Najlepiej czuję się u stóp Tabernakulum na codziennej rozmowie z Jezusem Eucharystycznym, widząc nad sobą dobre i macierzyńskie oczy z Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej” – te słowa św. Jana XXIII utrwalił w sercu o. Józef Olczak, który przeżywał w Amerykańskiej Częstochowie w niedzielę, 19 lipca jubileusz 55-lecia święceń kapłańskich.

Ojciec Józef, kapłan w zakonie paulińskim, gorliwy czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej, pierwszy Prowincjał Zakonu na ziemi amerykańskiej, były przeor klasztoru w Doylestown, wykładowca seminaryjny, człowiek ogromnej wiedzy, lecz przede wszystkim wiary budowanej na pięknej historii zakonnego życia, która trwa do dziś w ludzkich sercach, którym o. Józef przez lata posługiwał także w Amerykańskiej Częstochowie. Świadczy o tym ogromna wdzięczność ludzi, którzy natychmiast, jak tylko zjawi się w Domu Matki, pragną go zobaczyć, spotkać się i porozmawiać. Nie inaczej było i tym razem. O. Józef przybył do Doylestown tydzień wcześniej, aby móc odprawić doroczne, sześciodniowe rekolekcje, które w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa każdy z ojców i braci przeżywa indywidualnie.

Po nabraniu duchowych sił przyszedł czas na świętowanie jubileuszu święceń kapłańskich, których centralnym punktem była uroczysta msza święta w języku angielskim o godz. 11.00. Jubilatowi towarzyszył i na początku Eucharystii przywitał prowincjał o. Tadeusz Lizińczyk. W Słowie Bożym, które o. Józef wygłosił, w sposób prosty i przystępny odniósł tekst Ewangelii do ludzkiego życia i doświadczenia. Na końcu mszy świętej podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił do kafeterii na mały poczęstunek. W spotkaniu uczestniczyli drodzy o. Józefowi lektorzy i grupa biblijna, którymi się opiekował, posługując w Amerykańskiej Częstochowie. Przygotowali oni wspaniałe przyjęcie z wielkim tortem, wręczając liczne prezenty, wśród nich przepiękny ornat maryjny. O. Józef cieszył się wspaniałym towarzystwem i każdemu poświęcił swój czas, zamieniając kilka słów, ciesząc się obecnością.

Po zakończonym spotkaniu odbyło się jeszcze przyjęcie braterskie w klasztorze, po którym nazajutrz o. Józef udał się w dalszą drogę, by powrócić do parafii w Rockville (CT), w której na co dzień posługuje.

o. Marcin Ćwierz OSPPE

wróć

Fotorelacje

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU, facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com