Pensylwania

poleć serwis drukuj
Fot. czestochowa.us

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

08-10-2020

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca.

Św. Anna to nie tylko matka Maryi, to także szczególna patronka wszystkich babć i rodzin. Na uroczystej mszy świętej o godz. 12.30 zgromadziło się w górnym kościele wiele rodzin, które w pielgrzymce z różnych stron przybyły prosić o wstawiennictwo św. Anny i opiekę w trudnym czasie pandemii. Wśród nich w sposób szczególny górale z Koła im. Jana Sabały wraz z Turlickami, których tradycją stało się pielgrzymowanie właśnie na odpust św. Anny. Przybyli oni, by jak każdego roku zawierzyć się w opiekę Matce Bożej, zwłaszcza w trudnym czasie pandemii koronawirusa. Zawierzenie to, odczytane przez prezes Koła Annę Szperlak, dokonało się skromnie, gdyż górali było niewielu, lecz najważniejsze jest, że pobożna coroczna tradycja nie została przerwana. Nie mogliśmy niestety, jak w poprzednich latach, usłyszeć pięknych góralskich pieśni. Wotum wdzięczności, jakie góralska rodzina pozostawiła w Sanktuarium, jest drewniany tryptyk przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem ubranych w góralskie stroje, którym hołd składa góralski lud.

Przedłużeniem Eucharystii stała się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem do Kaplicy św. Anny, gdzie odmówiona została litania i wezwania do św. Anny oraz poświęcono specjalny olejek św. Anny, który pielgrzymi mogli nabyć i zabrać ze sobą do domów.

o. Marcin Ćwierz OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1232.html

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com