Pensylwania

poleć serwis drukuj
Wśród gości byli...

Święto Żołnierza w Amerykańskiej Częstochowie

08-23-2020

16 sierpnia w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się uroczyste obchody Święta Żołnierza, zorganizowane przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Wśród gości byli przedstawiciele wielu polonijnych organizacji, licznie reprezentowane było zwłaszcza środowisko weterańskie. Obecny był konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, reprezentacja Wojska Polskiego z Waszyngtonu, przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – pierwsza wiceprzewodnicząca Rady Dyrektorów PSFCU dr Iwona Korga oraz dyrektor Ryszard Bąk, członkowie Stowarzyszenia Pamięć oraz liczna delegacja harcerska z Nowego Jorku, New Jersey i Pensylwanii, prowadzona przez hufcową hm. Jolę Nowacką i hufcowego hm. Adama Pacholarza. Pocztem Sztandarowym Hufca Podhale przewodziła phm. Joanna Bis.

Uczestnicy najpierw udali się na cmentarz znajdujący się w Amerykańskiej Częstochowie, gdzie pod Pomnikiem Mściciela dłuta A. Pityńskiego złożono kwiaty. Następnie w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA została odprawiona uroczysta msza święta, podczas której ojciec Tadeusz Lizyńczyk, prowincjał, powitał wszystkie delegacje, łącznie z delegację harcerską. Hm. o. Bartłomiej Marciniak koncelebrował mszę św. Hm. Maria Bielska i hm. Zygmunt Bielski byli lektorami. Po mszy św. odśpiewana została Modlitwa Harcerska. Głos zabrał konsul generalny Adrian Kubicki, krótkie przemówienie wygłosił także dr Teofil Lachowicz, który przypomniał zebranych o roli i zasługach ochotników z Ameryki i Kanady w zwycięstwie, zwanym przez potomnych „Cudem nad Wisłą”.

opr. JLS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1233.html

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com