Pensylwania

poleć serwis drukuj
Wirtualny Festiwal...

Wirtualny Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

09-11-2020

Co roku początek września upływał w Amerykańskiej Częstochowie pod znakiem Polsko-Amerykańskiego Festiwalu, który przyciągał tłumy naszych rodaków oraz niemniej liczne rzesze Amerykanów, którzy pragnęli poznać polską kulturę, historię, a przede wszystkim kuchnię, której tradycyjnych wyrobów było zawsze pod dostatkiem. Niestety ten rok okazał się inny, gdyż z powodu pandemii koronawirusa wszystkie masowe imprezy zostały wstrzymane. Plac festiwalowy zionie pustką, a jedynymi uczestnikami „teoretycznego” festiwalu są grasujące po terenie cztery świstaki i kilka kotów. Jednak pandemia, jak pokazały choćby transmisje mszy świętych i innych nabożeństw, nawet corocznej pielgrzymki pieszej, nie jest w stanie zatrzymać inicjatyw, które normalnie skazane były na porażkę. Podobnie było z Polsko-Amerykańskim Festiwalem.

Kierownictwo Festiwalu w porozumieniu z ojcami paulinami podjęło decyzję o przeprowadzeniu pierwszego w historii Sanktuarium Wirtualnego Polsko-Amerykańskiego Festiwalu, który miałby się odbywać nie na trawie, lecz w internecie, 7 września, w godzinach 4-8 pm. Tylko jak przenieść tak ogromne i wielowymiarowe wydarzenie do rzeczywistości wirtualnej? Jest to możliwe, jeśli zmieni się nieco formułę festiwalu, którą podzielono na specjalne bloki tematyczne zawierające: występy muzyczne oraz taneczne, wywiady z wolontariuszami festiwalu, archiwalne nagrania z festiwalu z 2019 r., historię festiwalu, a także programy kulinarne. Nie zabrakło również występów grup związanych na stałe z Festiwalem: Grupy Młodzieżowej Amerykańskiej Częstochowy, Polskiej Szkoły im. Matki Bożej Częstochowskiej, Grupy tanecznej PKM Polish Folk Dance Ensemble, polskiego harcerstwa, Polish American String Band, Polka Bill Fleming. Wspaniale było zobaczyć ich występy i posłuchać wykonań tradycyjnych polskich piosenek. Wszystkie występy oraz bloki tematyczne przeplatane były wystąpieniami Teresy Wójcik, przewodniczącej Komitetu Festiwalowego.

Wirtualny Festiwal transmitowany był za pośrednictwem strony internetowej i profilu na facebooku Amerykańskiej Częstochowy i Polsko-Amerykańskiego Festiwalu oraz przez inne zaprzyjaźnione z Sanktuarium media, takie jak: Radio RAMPA, Holy Spirit Radio oraz WALN (Digital Cable Radio).

Festiwal, oprócz znaczenia kulturowego, miał również znaczenie materialne, ponieważ całkowity dochód jest przeznaczony każdego roku na utrzymanie Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA. Kwestię tę rozwiązano w tym roku poprzez donacje, które można było składać za pośrednictwem strony internetowej Sanktuarium, dzwoniąc pod specjalny numer telefonu lub przysłać pocztą.

Wolontariusze, którzy pracowali przy Wirtualnym Festiwalu, cieszyli się, że ta piękna, licząca ponad pół wieku, tradycja nie została przerwana, jednakże najlepiej jest zawsze celebrować Festiwal z ludźmi na terenie Sanktuarium. Odchodząc od mikrofonów, klawiatur i ekranów komputerów wszyscy życzyli sobie powrotu do starej, prawdziwej formuły festiwalu. Wszystkim, którzy przyczynili się do kontynuowania idei Polsko-Amerykańskiego Festiwalu, wszystkim organizatorom i wolontariuszom należą się słowa wielkiego uznania i podziękowań.

Nagranie wirtualnego festiwalu można obejrzeć na stronie internetowej www.polishamericanfestival.org i na www.polishamericanvirtualfestival.org oraz na różnych mediach społecznościowych Amerykańskiej Częstochowy: https://www.youtube.com/watch?v=iftsTeFLKPo

o. Marcin Ćwierz OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1235.html

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com